זעם באיטליה: צרפת חסמה במעבר הגבול רכבת ובה עשרות מהגרים מתוניסיה

מחריפה המתיחות באירופה בסוגיית ההגירה מצפון אפריקה

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

המתיחות הדיפלומטית בין צרפת ואיטליה בסוגיית המהגרים מצפון אפריקה מחמירה, לאחר שרכבת ובה עשרות מהגרים תוניסאים שיצאה מאיטליה נעצרה בתחילת השבוע בגבול הצרפתי.

המשבר פרץ בחודש שעבר שעה שאיטליה, שלא יכלה להתמודד עם זרם המהגרים הלא-חוקיים שהגיעו בספינות, רובם תוניסאים שנמלטו מהמשבר הכלכלי והמדיני בארצם, הסכימה להעניק רישיונות תושב ליותר מ-25 אלף מהם. ואולם, בהתאם לאמנת שנגן, שנחתמה בין מדינות אירופה על הנהגת מדיניות הגירה וביקורת גבולות מתואמת, מעניקים רישיונות אלה לתושבים את הזכות לנסוע בחופשיות ברחבי היבשת. וכך, מאחר שלרבים מהמהגרים האלה יש קשרים בצרפת, אלפים עברו אליה.

ואולם, הצרפתים החוששים מ"פגיעה בסדר הציבורי" בארצם, תגברו באחרונה את סיורי המשטרה לאורך הגבול בדרום-מזרח המדינה. השוטרים עושים בדיקות ברכבות, בכבישים ובשבילים המובילים מאיטליה לצרפת ודורשים מהבאים הוכחות כי בידם די ממון כדי לכלכל את עצמם לפני שהם מרשים להם להיכנס למדינה. גרמניה הודיעה שתנקוט צעד דומה.

החלטת צרפת עוררה מחאות רבות באיטליה. העיתון "לה רפובליקה" כינה אותו "סטירה בפרצופה של רומא" והשגריר האיטלקי בפאריס הגיש "מחאה חריפה". השגריר אמר כי עצירת הרכבות "איננה לגיטימית ומהווה הפרה בוטה של העקרונות האירופיים הכלליים". לעומת זאת, צרפת טענה כי ברכבת נסעו מאות פעילים שתיכננו להפגין בצרפת ולפגוע בסדר הציבורי. תנועת הרכבות חזרה לסדרה בהמשך היום. התשובה לשאלה אם הצעד מהווה הפרה של חוקי האיחוד האירופי איננה ברורה, כפי שהסבירה אתמול דוברת האיחוד מישל סרקון. לדבריה, רישיון תושב אינו אשרת כניסה וצרפת איננה מחויבת להכניס לתחומה אנשים, שאין להם אשרות כניסה של האיחוד האירופי או דרכונים של אחת ממדינות האיחוד האירופי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ