המהפכנים הזקנים מנסים לחלץ את קובה ממשבר גיל המעבר

קובה נערכת לעידן שלאחר שלטון האחים קסטרו

ניו יורק טיימס
רנדל ארצ'בולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רנדל ארצ'בולד

קובה ערכה שלשום את השינוי המשמעותי ביותר בהנהגתה מאז המהפכה ב-1959, ומינתה לראשונה אדם שאינו נמנה עם האחים קסטרו לתפקיד מספר שתיים במפלגה הקומוניסטית. צעד זה עשוי להכשיר את הקרקע לקראת מינוי יורש לתפקיד מנהיג המדינה.

המינוי נעשה בוועידת המפלגה הקומוניסטית, הראשונה זה 14 שנים, במקביל לשורה של שינויים כלכליים מרחיקי לכת, הסוללים את הדרך לפתיחת עסקים פרטיים רבים יותר. כל הצעדים נועדו לחלץ את המהפכה ממשבר גיל המעבר שגרם לשקיעת כלכלת קובה.

קסטרו הודה שהדור שלו כשל בהכנת מנהיגים צעירים, ואמר כי חסר לקובה "מאגר של ממלאי תפקידים עם בגרות וניסיון מספיקים לקבל לידיהם את התפקידים המרכזיים במדינה". ואולם, למרות כל הדיבורים על צורך בהכנסת דם חדש למערכת, לעת עתה דבק ראול קסטרו בוותיקי המפלגה, רבים מהם קציני צבא. קסטרו, 79, רמז לפני הוועידה כי הוא עשוי לבחור צעיר להנהיג את המדינה בתקופה שאחרי הסתלקות האחים קסטרו. ואולם במקום זאת בחר באחד מוותיקי המפלגה, חוסה מצ'דו ונטורה, 80, שלחם לצדו בהרים בזמן ההתקוממות.

עם זאת, מינה קסטרו גם כמה אנשים בני פחות מ-70 לוועדה המרכזית של המפלגה, ושלושה לפוליטבורו המונה 15 חברים, בהם אדריכל השינויים הכלכליים הנוכחיים, אולי כצעד המכין אותם למלא תפקידים בכירים יותר.

עם זאת, אזרחי קובה מגלים ספקנות רבה בנוגע לשאלה אם הקול שבקע מהאולם שבו התכנסה הוועידה השישית של המפלגה הקומוניסטית השבוע, יביא לשינוי ממשי באי. "בקובה יש לנו שיטות להנהיג שינויים תוך שמירה על המצב הקיים", אומר בעוקצנות חואן רודריגס, 22, מנהל חשבונות, המשלים את המשכורת הזעומה שהוא מקבל מהמדינה במכירת תכשיטים זולים ברחוב. "הבעיה הבסיסית היא שאין לנו כסף. אני מקווה שהשינויים שעליהם דנים ישנו את המצב".

קסטרו נמנע מלהשתמש במילה כלשהי המזכירה את המונח קפיטליזם. הוא אף נמנע מלכנות את השינויים רפורמות, ומעדיף לתארם כ"מודרניזציה" של המודל הסוציאליסטי. עם זאת קסטרו לא התגלה כרפורמטור רדיקלי. באחרונה חזר בו מתמיכתו בתוכניות לפטר 500 אלף עובדי מדינה, ודחה את הצעד למועד לא ידוע. במקום השינוי הכלכלי המקיף והמיידי שהציגה הנהגת המפלגה, קסטרו סבור שרוב השינויים הצפויים יונהגו בחמש השנים הבאות. ואף שהציע שמנהיגים בתפקידו לא ישמשו בתפקידם יותר משתי כהונות רצופות של חמש שנים כל אחת, הוא גם התלונן על כך שהדור הצעיר אינו מוכן לקבל לידיו את הנהגת המדינה. רפאל הרננדס, מומחה למדע המדינה ועורך של מגזין פוליטי מקומי, אומר כי חברי מפלגה צעירים רבים נתקלים לעתים קרובות בחומה בצורה שעה שהם מנסים לטפס למעלה. "מדובר בשינוי פוליטי קשה בין הדור שנמצא שם כבר 50 שנה לדור הצעיר", הוא אומר. "זה תהליך קשה שהם רוצים שייעשה בכוונה בהדרגה, כדי שלא יהיה טראומטי כל כך". "אבל", מוסיף הנרננדס, "אני חושב שזה לא קשור רק להוספת אנשים צעירים. זה קשור לצעירים שחושבים בצורה שונה. אנחנו יכולים שיהיו לנו צעירים שחושבים כמו הוותיקים, או צעירים שהם צעירים וחושבים בצורה אחרת".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ