חתונה מלכותית אחת, שתי טוענות לכתר

מראה מוזר אחד מובטח בחתונת הנסיך ויליאם ובחירת לבו קייט: הדוכסית קמילה לצד הכלה, שתי מלכות בהמתנה

ניו יורק טיימס
ג'ון ברנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ון ברנס

כאשר 1,900 המוזמנים לחתונתם של הנסיך ויליאם וקייט מידלטון יתפסו בשבוע הבא את מקומותיהם בכנסיית ווסטמינסטר, נראה שאת אחד המקומות הפחות נוחים בכנסייה הגותית מהמאה ה-13 תאייש קמילה הדוכסית מקורנוול. אהובתו הוותיקה של הנסיך צ'רלס, שנישאה ליורש העצר ב-2005, היא גם אמו החורגת של ויליאם. מראה שלא ניתן יהיה להתעלם ממנו בחתונה, שתתקיים ביום שישי הבא, יהיה הזוג המוזר של "מלכות בהמתנה", הגברת מידלטון וקמילה. על אף פער גילים של כ-30 שנה, שתיהן הצטרפו למשפחה כ"פשוטות עם" ואמורות לתפוס את המעמד הרם ביותר, קמילה הראשונה ואחריה קייט. כאן נגמרים קווי הדמיון ביניהן.

קייט בת ה-29, יפהפייה וחייכנית, נחשבת יחד עם בעלה לעתיד למושיעת המלוכה שזוהרה הועם ב-30 השנים האחרונות. על אף השבחים שלהם זוכה המלכה אליזבת השנייה, שתחגוג השבוע את יום הולדתה ה-85 ובשנה הבאה תציין 60 שנות מלכות, סיפורם של בני משפחת המלוכה האחרים כולל גירושים, שערוריות, ראוותנות על חשבון משלמי המסים ועסקאות כספיות חשודות.

קמילה, שהוכתרה לאשה השנואה בבריטניה בשל חלקה בהרס נישואיהם של הנסיך צ'רלס ודיאנה הנסיכה מוויילס, הצליחה לשקם את תדמיתה בשנים האחרונות והיא התקבלה בזרועות פתוחות על ידי בניה של דיאנה, ויליאם והארי.

מעמדה במשפחה, לפחות בין בני הדור הצעיר, הובלט כשצולמה לאחר ארוחה בארבע עיניים עם קייט במסעדה לונדונית. הדוכסית, שצחוקה נשמע צלול ורם, ניסתה לשכנע את הכלה לעתיד להיצמד למסורת המלכותית ולענוד לכבוד חתונתה נזר יהלומים. מידלטון ניסתה להסביר שמדובר בתכשיט שמרני מדי לטעמה.

אולם תהליך השיקום לא סייע לקמילה בת ה-63 לנצח את ההתנגדות הכללית לרעיון הכתרתה הרשמית למלכה, אם וכאשר יוכתר צ'רלס בן ה-62. במשך שנים הראו משאלים שיעור שנע בין 50% ל-60% של תומכים בדילוג על דור ובשליחתם של צ'רלס וקמילה לחיי גמלאים שלווים בכפר, והכתרתם של ויליאם וקייט הצעירים.

המשאלים משקפים חששות מפני הכתרת מלך שגילו יתקרב ל-70 או 80 (אם אליזבת תגיע לשיבה טובה כאמה, שמתה בגיל 101).

כבר היום מתואר צ'רלס כיצור מאובן, חובב חליפות שמרניות באירועים שדורשים ביגוד פשוט יותר, וכזה שהתנהגותו המוזרה היא על גבול היהירות וההתנשאות.

"זקנה מרושלת"

אולם הבעיה אינה רק צ'רלס. סקרים מראים כי רבים מצדדים בוויתורו על הכתר לטובת ויליאם לאחר מותה של המלכה אליזבת, ובמקביל, רק מעטים מוכנים לקבל את קמילה כמלכה, אם צ'רלס אכן יוכתר. על רקע זה, ונוכח הרמזים למשבר חוקתי אפשרי, התקבלה החתונה הנוכחית כסיפור פיוס, כבמה שעליה תציג המשפחה המלכותית את הדרך הארוכה שעשתה לריפוי פצעי העבר.

ידידיה של קמילה טוענים שההתנגדות הציבורית אינה הוגנת וכי מדובר באשה שכמעט לא טעתה מאז נישואיה לנסיך. בכל זאת, כבר בהודעת ארמון בקינגהאם לרגל נישואי הזוג ב-2005, הובהר שקמילה תקבל את התואר אשת המלך, ולא מלכה, אם צ'רלס יוכתר.

חברים אומרים שכוחותיה של קמילה נבעו מהתנהלותה השכלתנית נוכח הפגיעות הקשות שספגה מהתקשורת, שבדומה לחלק גדול מהציבור המשיכה להיות נאמנה לדיאנה. האובזרוור תיאר את קמילה "אשה מבוגרת ללא חוש אופנה עם שיער שנראה כקן ציפורים". לפי עיתונים אחרים, "הסגנון שלה זוהר כיורקשייר פודינג" והיא נראית כמו "דוד ישן או אשה זקנה חדת פרצוף ומרושלת".

גם היום לא מסתירה קמילה את חיבתה לאלכוהול, אולם היא ויתרה על עישון 30 סיגריות ביום כדי לרצות את צ'רלס. היא אינה מהססת גם להזדהות בשם שהדביקה לה דיאנה, ועונה לטלפון בבית הכפר שלה "כאן הרוטוויילר".

המצבים האפשריים שבהם יוותר צ'רלס על הכתר לטובת בנו, או יוכתר ללא מלכה לצדו, עלולים להתנגש במציאות הפוליטית והחוקתית. ריצ'רד דרייטון, מרצה להיסטוריה בקינגס קולג', אמר כי התעלמות מצ'רלס תהיה רצופת מכשולים, בהם החלטת פרלמנט והחלטה שיקבל צ'רלס, לוותר על הכתר. לא ידוע מהי דעתה של קמילה בנדון. אחדים מחבריה סבורים שעיקר דאגתה מופנית לצ'רלס, מי שאמר שייעודו הוא המלוכה. אחרים אומרים שקמילה אינה אדישה לרעיון שלפיו תשב יום אחד לצד בעלה כשהכתרים מונחים על ראשיהם.

יש לך הזמנה מהמלכה

המתיחות המשפחתית כמובן לא תמנע מהחתונה המלכותית להיות אחד האירועים הנצפים ביותר בהיסטוריה. ארמון המלוכה הודיע שלשום כי חתונתם של ויליאם וקייט תועבר בשידור חי ביוטיוב, ובמקביל ימסרו אנשי סגל בית המלוכה עדכונים בטוויטר ויעלו תמונות באתר פליקר.

בכירים בסגל הארמון גילו שערוץ רשמי ביוטיוב יעביר ב-29 באפריל את האירוע המלכותי כדי שגולשי אינטרנט יוכלו לצפות בו בכל מקום בעולם. בנוסף לשידור החי באינטרנט, סגל הארמון ינהל בלוג מולטימדיה בשידור חי שיתוגבר בציוצי טוויטר.

סגל העובדים בבית המלוכה מעודד צופים לשלוח מסרי ברכה לזוג בטוויטר והבטיח לפתוח ביוטיוב "ספר חתונה" רשמי שבו יוכל כל אחד להעלות סרטון איחולים. למען אלה המתגוררים באזורי זמן אחרים ולכן לא יוכלו לצפות בשידור החי באינטרנט, מנהלי יוטיוב הודיעו כי החתונה תוקלט ומיד לאחר סיומה תהיה זמינה לצפייה בכל זמן. חברי פייסבוק יוכלו ללחוץ על כפתור I'm attending בדף של המלוכה.

ג'ון ברנס, ניו יורק טיימס

סקר: הנשים הבריטיות לא רוצות להיות נסיכות

לונדון (רויטרס). על אף היותה צעירה, יפה, עשירה וארוסת נסיך, הרוב המוחץ של נשות בריטניה אינו מקנא בקייט מידלטון, זאת על פי סקר שתוצאותיו פורסמו אתמול בממלכה. 86% מהנשאלות אמרו שהן לא מקנאות במידלטון כיוון שלא תוכל לנהל חיים רגילים. בנוסף, יעקבו אחר כל צעד שתעשה ואחר כל בגד שתלבש. מסתבר שלדעת הציבור הבריטי, הנישואים לא יהיו סיפור מהאגדות בעבור קייט. אולם, מסתבר שיש מי שמקנאים בנסיכה לעתיד. כעשירית מהנשאלות היו מוכנות להיות בנעליה של קייט, ושליש מהן הודו חד-משמעית שהסיבה לכך היא עובדת היותה עשירה. הסקר נערך בקרב אלף נשים בנות 18 ומעלה בין 30 במארס ל-1 באפריל.

התקשורת מרבה לעסוק בענייניה האישיים של הנסיכה לעתיד וככל שהחתונה מתקרבת, גם בבני משפחתה, שאף החליטו להשתתף בעלות האירוע. אתמול פגשו לראשונה ההורים מייקל וקרול מידלטון את המלכה אליזבת. בני הזוג מידלטון הוזמנו לארוחה בטירת ווינדזור, למרות הערכות שלא יזכו למפגש פרטי עם המלכה לפני יום החתונה. מקורות בארמון תיארו את האווירה "חמימה", ומסרו כי בארוחת הצהריים נכחו גם כמה מעוזריהם הקרובים של בני משפחת המלוכה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ