הרפובליקאים מודאגים: דונלד טראמפ - מושיע או בדיחה?

המיליארדר הססגוני מנצח בסקרי דעת קהל את המועמדים הרפובליקאים, אך מפסיד בהתמודדות נגד אובמה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

כשהכלכלה מטפסת באטיות מהבור שלתוכו צנחה לפני כשנתיים וחצי, סגנון חיים ראוותני עשוי להיחשב התאבדות פוליטית בשביל מועמד לנשיאות ארה"ב. לא בשביל דונלד טראמפ, המיליארדר שמפזר בשבועות האחרונים רמזים עבים על כוונתו לאתגר את הנשיא ברק אובמה בבחירות 2012. טראמפ משוכנע שהוא התגלמות החלום האמריקאי, שאין לו מה להתבייש בהישגים שלו, ושאפילו קהילות המיעוטים מוקסמות מההבטחה שמציג האיש שקורא לגורדי שחקים, אופנת גברים, וגם וודקה, תה, שוקולד ומשלוחי סטייקים לאניני טעם על שמו.

"אני מצפה בכליון עיניים לחשיפת ההכנסות שלי", אמר בראיון למגזין טיים שפורסם השבוע, בהתייחסו להליך שנאלץ לעבור כל מועמד לנשיאות. "זה הרבה יותר גדול ממה שאנשים יודעים, יותר גדול ממה שהם יכולים להבין". ולמה זה משנה? כי בדומה למושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, שנחשב למועמד המוביל בקרב הרפובליקאים, טראמפ משווק את ההצלחה שלו. רוצים שגם המדינה תצליח? תנו לטראמפ לנהל אותה, סמכו על האיש שהכתבה על אודותיו מלווה באיורים כיצד להשיג תסרוקת "בסגנון טראמפ". "אף אחד לא יכול לעשות את העבודה שאני יכול", אמר באותו הראיון האיש הידוע בכינויו "הדונלד" או "מר טי". "אני יכול להפוך את המדינה הזו לגדולה. המדינה הזו לא גדולה. שאר העולם צוחק עליה".

תומכי טראמפ משוכנעים שיש לו כמה יתרונות ברורים: להבדיל מכמה מועמדים פוטנציאליים אחרים, שמו מוכר היטב לציבור, ולהבדיל מהמועמדים הרפובליקאים המוכרים האחרים, הוא נתפש כפנים חדשות בפוליטיקה. אך רבים במחנה הרפובליקאי לא מרוצים מאיל ההון הססגוני והרברבן, מחשש שהשילוב בין הכסף לבין החלטות שנויות במחלוקת (כגון היוזמה לשלוח חוקרים פרטיים להוואי כדי להתחקות אחר תעודת הלידה של אובמה בניסיון להוכיח שנולד בקניה) יפגע במועמדים פרגמטיים יותר ויפלג את הרפובליקאים. יש לו יותר כסף ממושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין, ושיעור התמיכה בו בכמה סקרים לא מאפשר להתייחס אליו כאל קוריוז בלבד.

בניו המפשייר, אחת ממדינות המפתח בבחירות המוקדמות, מיט רומני מקבל 27% תמיכה, ואילו טראמפ זוכה ל-21% תמיכה (על פי סקר של Public Policy Polling). בסקר הארצי של אותו המכון, קיבל טראמפ 26%, ושאר המועמדים פיגרו אחריו עם 17% למושל ארקנסו לשעבר מייק האקבי, 15% למיט רומני, 11% ליו"ר הקונגרס לשעבר ניוט גינגריץ' ו-8% לשרה פיילין. עם זאת, בהתמודדות תיאורטית נגד אובמה, מובס טראמפ בסקרים וזוכה ל-38% תמיכה בלבד, לעומת 54% לאובמה.

דונלד טראמפ לא אוהב לענות לשאלות טריוויה של כתבים דוגמת "כמה חברים יש בקונגרס?", אך מתרפק בעונג על הביקורת כלפי הנשיא ברק אובמה, הן אישית והן כלפי מדיניותו. "המוח" של ממשל בוש, קארל רוב, כינה את טראמפ "בדיחה של מועמד", בגלל התמקדותו בנושא תעודת הלידה של אובמה, אך טראמפ מתעקש שיותר ממחצית מהאמריקאים מסכימים אתו בנושא הזה, וכי "אנשים שלמדו בבית הספר עם אובמה לא זוכרים אותו, הם לא יודעים בכלל מי הוא". בשורה ארוכה של ראיונות שהעניק טראמפ לאחרונה לערוצי הטלוויזיה והעיתונים, לא שכח גם את סין - מחזיקת חלק הארי של החוב האמריקאי - וטען כי "סין זקוקה לנו יותר ממה שאנחנו זקוקים לה. אם נפסיק לקנות ממנה, היא תרד לטמיון". טראמפ גם לא מתבייש להשוות בינו לבין המושל מיט רומני שמשווק את עצמו כאיש עסקים מצליח לפני שהפך לפוליטיקאי. "אני איש עסקים גדול יותר", אמר. "ההון שלי פשוט רב יותר". לאלו שאומרים כי בנוסף התבטאויותיו השנויות במחלוקת, טראמפ לא מבין בפוליטיקה, הוא מבהיר שעד כה הצליח בכל מה שעשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ