המפגינים והחיילים בסוריה מתכוננים ליום זעם

כוחות הביטחון כבר מתפרסים ברחובות, וחמושים בבגדים אזרחיים מסתתרים בין המפגינים. אבל פעילי האופוזיציה מבטיחים: "לא נפסיק עד שהמשטר ייפול"

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

ביירות. נשיא סוריה בשאר אסד הודיע אתמול על ביטול חוקי החירום במדינה, שהיו בתוקף ב-50 השנים האחרונות. הודעתו מאשררת חוק שהועבר על ידי ממשלתו בתחילת השבוע. היא פורסמה לקראת ההפגנות הצפויות להיערך היום בכמה ערים בסוריה, ונועדה להפיג את המתח במדינה ולנטרל את ההפגנות נגד משטרו, שמהוות את האיום הגדול ביותר עליו מאז שעלה לשלטון.

למרות שבסוריה נערכות הפגנות קרוב לחודש, מארגני ההפגנות של היום הבטיחו להוציא לרחובות מפגינים במספר רב יותר ממה שהיה עד כה, למה שהם מכנים "יום שישי הגדול".

לדבריהם, להפגנות היום יש חשיבות רבה לתנועת המחאה ואזרחים רבים סיפרו כי כוחות ביטחון כבר התחילו להתפרס בעמדות מפתח בתקווה שרק המראה שלהם יגרום לרבים לחשוש לצאת להפגין.

"הכל יכול לקרות היום", אמר מישל קילו, תושב דמשק ומתנגד משטר מוכר. "אם המשטר יחשוב שבעזרת כוחות הביטחון יצליח לטפל בכל דבר, הוא יהפוך את סוריה לחממה לארגונים קיצוניים מכל הסוגים".

"אנשים לא מאמינים יותר למשטר", אמר חייתם אל-מאלח, שופט לשעבר ופעיל זכויות האדם שהושלך פעמים רבות לכלא בדמשק. "אני חושב שהעם הסורי לא יפסיק עד שיפיל את המשטר הזה".

ואכן, ביטול חוקי החירום, שהיו בתוקף מאז שמפלגת הבעת תפסה את השלטון ב-1963 ושימשו להצדקת המעצרים השרירותיים ואיסור אופוזיציה כלשהי, הוא רק צעד סמלי מאחר שחוקים אחרים עדיין מעניקים לכוחות הביטחון סמכויות נרחבות. לדברי אל-מאלח, הצעד חסר ערך ללא מערכת משפט עצמאית וחוקים שירסנו את כוחות הביטחון.

לעומתו, פעיל זכויות האדם עמר כוראבי קידם בברכה את ביטול חוקי החירום, אך אמר כי נחוצים צעדים נוספים, כגון שחרור אנשים שנעצרו במהלך המהומות ללא הצדקה.

הטלוויזיה הממלכתית הודיעה שאסד אישר גם חוקים המאפשרים הפגנות שקטות ופיזר את בית המשפט לענייני ביטחון, שלדברי עורכי דין הפר את שלטון החוק ופגע בזכות למשפט הוגן.

"מאחר שפיזר את בית המשפט הזה, אנחנו דורשים לערוך משפט חוזר לכל אלה שהורשעו בו. אנחנו רוצים שהאנשים האלה יישפטו על ידי בית משפט אזרחי, שיזכה אותם וישיב להם את כבודם", הדגיש כוראבי.

ואולם, נראה שהשלטונות מוכנים לגרוע מכל. חיילים חמושים ברובי סער הוצבו בחומס, לקראת הפגנות היום בעיר הסונית הזו, שתושביה גדשו עד כה את הרחובות בדרישה לחירויות רבות יותר. ההפגנות הקודמות שלהם דוכאו באכזריות על ידי כוחות הביטחון, הנשלטים על ידי העלאווים, שירו על המפגינים אש חיה. 21 מפגינים נהרגו על ידי כוחות הביטחון השבוע.

עדי ראייה סיפרו כי התושבים, החוששים מהתקפות של עלאווים חמושים המכונים "שאביבה", התארגנו בקבוצות לא חמושות כדי לשמור על שכונות מגוריהם ורכושם.

"האנשים בחומס מפחדים וכועסים", אמר ויסאם טאריף, ראש ארגון "אינסאן" לזכויות האדם. "השאביבה ואנשי הביטחון בולטים ברחובות כשבידיהם קלצ'ניקובים ורובים אחרים. כיכר אל-סאהא אל-ג'דידה מלאה אנשי ביטחון שהתערו בין אזרחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ