המנהיג הרוחני של איראן נגד הנשיא: ביטל את פיטורי שר המודיעין

לרוב, הדיווחים על המתח בין אחמדינג'אד לחמינאי מגיעים מהאופוזיציה. הפעם החליט חמינאי לצאת בגלוי נגד הנשיא, שהדיח את מקורבו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מחלוקות פוליטיות בין נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד לבין המנהיג העליון עלי חמינאי אינן נדירות אמנם, אבל בדרך כלל הן מתנהלות מאחורי דלתיים סגורות והמידע עליהן דולף דרך אתרי האופוזיציה. אבל הפעם מדובר בפצצה פוליטית רבת עוצמה שאיתה החליט חמינאי לצאת בגלוי ובבוטות נגד אחמדינג'אד ולהראות לו מי בדיוק מנהיג את המדינה.

האירוע הדרמטי שמעסיק עכשיו את איראן הוא פיטוריו של שר המודיעין האיראני היידר מוסלהי, שגרר את התערבותו המהירה של חמינאי, אשר הורה לו להמשיך במילוי תפקידו. חמינאי איננו ממהר להתערב במינויים או בפיטורים של שרים בממשלה, וכאשר החליט אחמדינג'אד לפטר את שר החוץ מנושהר מותקי, או כאשר פיטר ארבעה סגני שרים, נמנע חמינאי מלהתערב. אבל פיטורי שר המודיעין הם כבר עניין הרבה יותר משמעותי משום שמדובר במאבק כוחות בו מעורבים גם משמרות המהפכה.

הנימוק הרשמי לפיטורי מוסלהי, שהוא שר המודיעין השני מאז נבחר אחמדינג'אד לתפקידו ב-2009, היא הטענה שהמודיעין לא ידע מספיק ולא העריך כראוי את ההתפתחויות המהפכניות במזרח התיכון. הנימוק הלא רשמי הוא ששר המודיעין החליט לפטר את אחד מסגניו, שהינו מקורב לראש לשכתו לשעבר של אחמדינג'אד, אספנדיאר רהים משאאי. משאאי, שבתו נשואה לבנו של אחמדינג'אד, החליט לנקום במוסלהי ופעל לפיטוריו.

פרשה זאת היתה יכולה להסתיים בכך, אבל מוסלהי הוא גם מקורבו של המנהיג חמינאי ובעיקר, הוא נתפש כבלם נגד השפעתו של ארגון המודיעין של משמרות המהפכה. ארגון זה, שעל פי החוק אינו יכול להתערב בענייני משרד המודיעין של המדינה, הפך לגורם מודיעיני דומיננטי ולכזה שיכול לפגוע גם במעמדו של חמינאי.

חמינאי, שתומך בהפרדה בין רשויות המודיעין ובהכפפת המודיעין של משמרות המהפכה למשרד המודיעין של המדינה, ראה עם השנים כיצד משמרות המהפכה הופכים לבעלי הבית בכל הענינים הצבאיים ובמיוחד בתחום המודיעין, בו רשמו הישגים חשובים בהרבה מאלה של משרד המודיעין. כדי להפגין את אי שביעות רצונו מן ההתפתחות הזאת, ביקר חמינאי לפני חודשיים במשרד המודיעין ושיבח את אנשיו - ובמקביל נמנע מלבקר במשרדי ארגון המודיעין של משמרות המהפכה.

אל תוך המערכה הזאת החליט להיכנס אחמדינג'אד, שבסיס כוחו נמצא במשמרות המהפכה, ולהפוך את משרד המודיעין לשלוחה לא רשמית של ארגון המודיעין של המשמרות. מכאן גם החלטתו לפטר את שר המודיעין במטרה למנות מישהו מתוך המשמרות. כאן הוא נתקל בעמדתו המוצקה של חמינאי, אשר החליט כנראה לבלום את התהליך ולהשיב לידיו את ההשפעה על מהלכיו של אחמדינג'אד. מהלכים אלה לא ישפיעו על מבנה המשטר אבל הם עדות חשובה להפרכת התפישה שלפיה המשטר האיראני דובר בקול אחד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ