הנאנסת בפקיסטאן: הנאשמים יכולים להרוג אותי עכשיו

בית המשפט זיכה את הנאשמים באונס האשה שהפכה לסמל הדיכוי במדינה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מולטן, פקיסטאן (רויטרס). אשה פקיסטאנית שנפלה קורבן לאונס קבוצתי, שבוצע בהוראת מועצת זקני הכפר שלה, והפכה לסמל לנשים המדוכאות במדינה, אמרה אתמול כי חייה בסכנה לאחר שבית המשפט העליון של פקיסטאן זיכה 13 גברים שהואשמו באינוסה.

מוכתאר מאי נאנסה ב-2002 בהוראת מועצת זקני הכפר שלה כעונש על שאחיה - שהיה אז בן 12 - ניהל לדבריהם רומן עם בת לחמולה רבת עוצמה וכך פגע לכאורה בכבוד משפחתה.

מאי היתה אז רק נערה כפרית בורה וחסרת השכלה אך היא יצאה נגד איסורים מסורתיים, וזכתה לפרסום עולמי אחרי שפרסמה את מה שעבר עליה ותבעה למשפט 14 גברים, שאותם האשימה באינוסה.

בית המשפט למלחמה בטרור דן שישה מהם למוות, אך זיכה את האחרים בטענה של חוסר הוכחות. בית משפט לערעורים בלאהור לא רק הותיר על כנו את זיכוים של השמונה, אלא גם ביטל את הרשעתם של חמישה מהשישה והמתיק את גזר דינו של האחרון, עבדול חאלק, ממוות למאסר עולם.

מאי ערערה בשנת 2005 לפני בית המשפט העליון של פקיסטאן אך עתירתה נדחתה אתמול, אמר עורך דינה, גוהאר עלי שאה.

"אני מאוכזבת. למה אולצתי להמתין חמש שנים אם זו היתה ההחלטה שהתקבלה?", אמרה מאי בבכי בטלפון מכפרה במחוז פנג'אב, זמן קצר לאחר שבית המשפט הודיע על החלטתו. "הנאשמים יכולים כעת להרוג אותי ואת בני משפחתי כשיחזרו הביתה", הוסיפה.

אומץ לבה של מאי, שיצאה נגד מנהגים בני מאות שנים, זיכה אותה בפרסים מטעם ארגונים למען זכויות אדם והפך אותה לסמל לנשים רבות בפקיסטאן. היום היא מנהלת בכפר בית ספר לילדות, שהוקם בעזרת תרומות מהממשלה ומתומכים בארצה ובחו"ל ומכספי הפיצויים שקיבלה מהממשלה.

לדבריה, אין בכוונתה להימלט מהכפר או מהמדינה. "החיים והמוות הם בידי אללה. לא אסגור את בית הספר שלי ואת הפרויקטים האחרים", הדגישה.

ארגון Human Rights Watch הביע אכזבה מהחלטת בית המשפט, והדגיש כי ההתקפה על מאי היתה "פשע שבוצע לעין הציבור וכל מבצעיו זוהו". "פסק הדין של בית המשפט העליון של פקיסטאן מציג אותו באור שלילי ביותר", אמר חבר הארגון עלי דאיאן חסן.

לדבריו, הארגון חושש לשלומה של מאי וקרא לממשלה להגן עליה. "זו מפלה למוכתאר מאי, למאבק באלימות נגד נשים ולכינון מערכת משפט עצמאית שתכבד את זכויות האדם בפקיסטאן", הוסיף.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ