שנה לדליפת הנפט במפרץ מקסיקו: כתמי נפט רבים נותרו כמו צלקות

האחראי לדליפה, תאגיד הנפט בריטיש פטרולאום, הגיש תביעה בסכום של עשרות מיליארדי דולרים נגד בעלת אסדת הקידוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בציון שנה לדליפת הנפט הגדולה במפרץ מקסיקו, חזרו כתבים רבים לאזור האסון. רבים מהם תיארו את "הצלקות שנשארו", אולם במקרה של הדליפה המונח המתאים יותר הוא "הכתמים שנשארו". בפיצוץ שאירע באסדת הקידוח דיפווטר הורייזון שתופעלה בידי חברת בריטיש פטרולאום ב-20 באפריל 2010, נהרגו 11 עובדים.

התאונה גרמה לחבלה חמורה במנגנון המותקן על באר הנפט ולדליפת נפט גדולה. יותר מחמישה מיליון חביות נפט נשפכו למי מפרץ מקסיקו, וכתם הנפט העצום זיהם מאות קילומטרים של רצועת החוף לאורך המפרץ.

שאריות הנפט עדיין קיימות בביצות לואיזיאנה, לאורך החופים וגם בקרקעית האוקיינוס, וקוברות בשכבה שמנונית ועבה את סביבת החיים של היצורים הימיים. על פי הערכות המדענים החוקרים את האסון, כ-7,000 צבי ים, דולפינים, לווייתנים וציפורים שנמצאו מתים בעשרת החודשים הראשונים מאז האסון הם רק חלק קטן מהחיות שמתו באסון. חלק נאכלו, אחרות שקעו אל קרקעית הים.

שנה לדליפה

שלשום, ביום השנה לתאונה, חברת BP, שעליה נמתחה עיקר הביקורת הציבורית לאחר האסון, הגישה תביעות בסכום עתק של יותר מ-40 מיליארד דולרים נגד כמה משותפותיה:

חברת טראנסאושן, בעלת אסדת הקידוח, וקמרון אינטרנשיונל, יצרנית השסתום למניעת הדליפה שכשל. לו המנגנון פעל כראוי, טענה BP, הוא היה מצליח למנוע חלק גדול מהדליפה. BP תבעה גם את חברת הליברטון שתכננה את איטום הבטון הלקוי של הבאר, והאשימה אותה ב"התנהלות בלתי הולמת, הונאה וטיוח" שתרמו לאסון. הליברטון מכחישה את הטענות נגדה.

הוצאות בריטיש פטרולאום על תיקון הנזק שנגרם עקב דליפת הנפט עומדות על עשרות מיליארדי דולרים. יותר מ-15 מיליארד דולר שולמו כפיצויים לעובדים ואזרחים שבריאותם נפגעה.

בעקבות האסון נערכו בקונגרס יותר מ-50 שימועים, והנשיא אובמה הורה על שינויים בארגון המפקח על הקידוח סמוך לחוף. ואולם, אותו סוג שסתום מופעל גם כיום באסדות קידוח אחרות במפרץ. המנגנונים החדשים טרם עברו בדיקה מקיפה במים העמוקים, שם נערכים הקידוחים. אובמה קרא לצמצם את ייבוא הנפט לארה"ב בשליש בעשור הקרוב, באמצעות ההשקעה במקורות אנרגיה חלופיים וחיסכון באנרגיה. ואולם, בבית הנבחרים הנמצא בשליטת המפלגה הרפובליקאית מקדמים חוקים להרחבת הקידוחים בים, כולל מול חופי קליפורניה ואלסקה, וצמצום הפיקוח. ההצבעה על חוקים אלה תיערך שעה שהקונגרס יחזור מפגרת האביב.

אובמה, בהודעתו לציון שנה לאסון, אמר כי הממשל "השתמש בכל משאב אפשרי כדי לספק מענה לדליפת הנפט הגדולה בתולדות ארה"ב. בשיא הפעילות, כ-48 אלף בני אדם ניסו לצמצם את הנזק החמור שגרם האסון. התקדמנו בצורה משמעותית אולם העבודה טרם הושלמה".

אובמה הוסיף כי 2,000 בני אדם ממשיכים לעבוד במאמצי השיקום וכי מתקיים מעקב אחר בטיחות המזון באזור. רבים מ-115 ניצולי הפיצוץ באסדת הקידוח עדיין מתלוננים על סיוטים שרודפים אותם בלילות. חלק מתארים כי בחלומותיהם הם שומעים את צרחות עמיתיהם שנספו בפיצוץ ובשריפה שפרצה אחריו. תושבים רבים באזור מפרץ מקסיקו שהיו רגילים למאכל וסחר פירות הים, נאלצו לעבור למזונות אחרים. תושבים רבים עדיין כועסים וממורמרים. רבים מהם מרגישים שהרשויות זנחו אותם לחלוטין. עסקי הדייגים הצטמצמו במידה ניכרת ובחלק מאזורי הדיג נסגרו עד להודעה חדשה, לאחר שבדיקות הראו כי דגים רבים וצדפות זוהמו. בתוך כך, בקהילות שנפגעו מהאסון דווח על עלייה בצריכת האלכוהול והסמים, האלימות במשפחה ותלונות על דיכאון. חברת BP תרמה חצי מיליון דולר למקלטים לנפגעי האלימות במשפחה, אולם המימון ייפסק ביוני הקרוב ופתרון הבעיות אינו נראה באופק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ