מהפכה בחינוך במצרים: חוסני מובארק נמחק מהספרים

שמותיהם של הנשיא המודח ובני משפחתו יוסרו ממוסדות ציבוריים - וגם מתוכניות לימוד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

אחרי שהמהפכה סילקה את השליט הגיע הזמן לבנות מחדש את הזיכרון הקולקטיבי, להחליף את הסמלים הישנים בחדשים, לנסח מחדש את ספרי הלימוד ולעשות את מה שכל מהפכה ידעה תמיד לעשות: להתחיל את ההיסטוריה מחדש. כך היה כאשר התפרקה ברית המועצות למדינות לאום אשר מיהרו להחליף את שמות הרחובות ולתלוש את תמונות המנהיגים הישנים מן הספרים, כך היה במהפכה האיראנית ש"התחילה מחדש את ההיסטוריה" בשנת 1979, כך גם היה במצרים אחרי מהפכת הקצינים בשנת 1952 כאשר תהילתה של שושלת מוחמד עלי טושטשה כדי לפנות מקום ל"היסטוריה החדשה" - וכך גם עכשיו.

למעשה עוד בטרם הסתלק חוסני מובארק מכהונתו היו תמונותיו ברחוב לקורבנות הראשונים של חילופי הדורות. גם בבתי הספר מיהרו תלמידים לתלוש את תמונותיו של הנשיא מספרי הלימוד ותמונותיה של הגברת הראשונה, סוזאן מובארק, דווקא היא שקידמה את החינוך לצעירים, נקרעו בחופזה מעל מוסדות חינוך שהתפארו בשמה.

הזעם שהופנה נגד הסמלים עבר במהירות אל בית המשפט, אשר נדרש להורות על מחיקת שמותיהם של מובארק ואשתו מכל המוסדות, הכיכרות, בתי הספר והספריות ולהציב במקומם שלטים שנושאים את שמות האנשים שנהרגו בעת דיכוי ההפגנות במצרים. אתמול החליט בית המשפט לקבל את התביעה בנימוק ש"השחיתות של משטר מובארק חצתה כל דמיון". גם משרד החינוך, תחת ההנהגה החדשה, מיהר ליזום עוד לפני פסיקת בית המשפט ועדה מיוחדת שתשנה את תוכנית הלימודים. הוועדה, שכללה ארבעה היסטוריונים ומפקח על תוכניות הלימודים, הגישה את מסקנותיה לשר החינוך, והמליצה לשנות את תוכני ספרי הלימוד של הכיתה העליונה בשלב היסודי ושל הכיתה העליונה בשלב הקדם תיכוני.

שינוי זה יכלול "טיהור" תרומתו של מובארק לדמוקרטיה המצרית, מחיקת הרפורמה החוקתית שהכניס בשנת 2007 "משום שלא היה בה ממש והיא לא הועילה לדמוקרטיה" והוספת פרק שלם על "מהפכת 25 בינואר". המרכז לפיתוח תוכניות לימוד מכין גם ארכיון של כ-3,000 תמונות שצולמו בהפגנות ואשר חלק מהן ייכללו בספרי הלימוד החדשים שייכנסו למערכת הלימודים כבר בשנה הקרובה. גם מסוזאן מובארק אין הוועדה מניחה את ידה, ושמה יסולק מרשימת הנשים אשר השפיעו על תולדות מצרים, נושא חובה בבתי הספר.

שמה של סוזאן מובארק הוענק ללא פחות מ-549 מוסדות ציבוריים והיא גם נתנה חסותה לסדרת ספרי קריאה פופולרית, שנועדה לאפשר לחסרי היכולת לרכוש ספרים במחיר זול במיוחד. אבל גם היוזמה הברוכה הזאת לא תזכה אותה בחסד הממשלה החדשה, וההוראה היא למחוק את שמה מכל ספרי הסדרה וכמובן לתלוש את תמונותיה. במקומה מציעה הנהגת המפגינים, שהקימה דף פייסבוק מיוחד למטרה זאת, לרשום על כל ספר שהוא מוקדש ל"אם השאהיד", כתואר קיבוצי לכל אמהות ההרוגים.

אגב, באותה הזדמנות שבה נבדקו ספרי הלימוד "נדהמה" הוועדה לגלות כי הספרים הללו מכילים אי-דיוקים היסטוריים, מן הסתם מכוונים. בין היתר, מוזכר גמאל עבד אל-נאצר כנשיא הראשון של מצרים, במקום מוחמד נגיב - האיש שעמד בראש המהפכה. אנואר סאדאת מוזכר כמי שהיה אחד מגיבורי המלחמה בפלסטין בשנת 1948, אף על פי שלא השתתף בה. "טעויות" אלה יתוקנו כמובן לאלתר.

השלב הבא בבניית הזיכרון החדש יהיה ככל הנראה בעיצובם מחדש של חלק מן המוזיאונים בקהיר, באופן שיתעדו את "מהפכת 25 בינואר" ויהפכו בכך לחלק בלתי נפרד מן המורשת הלאומית הרשמית. זה יהיה גם שדה המחלוקת הבא בין הגופים הפוליטיים והחברתיים שתרמו לסילוק השלטון.

סילוק סמלי השלטון הישן וריסוק פולחן האישיות שעטף את מובארק ובני משפחתו הם החלק הקל של המהפכה. הקושי העצום מונח עוד לפניה וטמון במספרים היבשים של האבטלה, הגירעון, חובות החוץ והיכולת להשיב למצרים את מעמדה המדיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ