גם אירופה מגנה את סוריה: די למרחץ הדמים

לאחר שנשיא ארה"ב הוציא הודעת גינוי חריפה, גם האיחוד, רוסיה, גרמניה וצרפת קראו להפסיק את האלימות ולזרז רפורמות במדינה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

האיחוד האירופי, רוסיה, יוון, גרמניה וצרפת הצטרפו היום (שבת) לגינויה של סוריה בידי ארה"ב, בשל אמצעי הדיכוי העקובים מדם שהיא נוקטת נגד המפגינים הקוראים לחירויות פוליטיות ומבקשים לשים קץ לשחיתות במדינה.

נשיא הפרלמנט האירופי, יז'י בוז'ק, קרא לממשלת סוריה להפסיק את "מרחץ הדמים" ולהיענות לדרישות המפגינים. הוא פנה לדמשק בבקשה לשחרר את כל אסירי המצפון, כמו גם לשים קץ לצנזורה על התקשורת ולהביא למשפט את האחראים לעינויים ולניצול. "המשטר בסוריה צריך להכיר בסימני התקופה ולהיענות לשאיפות הלגיטימיות של בני עמו. הצהרות סתמיות לא יצליחו לרמות עוד את העם. אזרחי סוריה מבטאים את דרישותיהם בבירור. יש להפסיק מיד כל אלימות המכוונת נגד מפגינים שקטים: די להרג, די לעינויים, די למעצרים השרירותיים. יש לערוך חקירה עצמאית שתברר את סיבת מותם של המפגינים", הכריז.

דגל סוריה מגואל בדם, היום בהפגנה באיזרה. תצלום: אי-פי

רוסיה קראה למנהיגות הסורית לזרז רפורמות פוליטיות בקנה מידה גדול ולהימנע מאלימות בהתנגשויות בין כוחות הביטחון למפגינים נגד הממשלה לאור התסיסה הגוברת והולכת במדינה. "הממשלה וכוחות חוץ ממשלתיים ודתיים בסוריה צריכים להפסיק את השימוש באלימות ולחפש דרך לפתרון הוגן של הבעיות המתמשכות", הצהיר שר החוץ הרוסי.

שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, אמר כי האלימות כלפי המפגינים איננה קבילה, שיש לחקור את מותם של המפגינים ולהביא לדין את האחראים לכך. "הגיע הזמן שהממשלה בסוריה תסתגל לשינויים הדמוקרטיים ותגיב סוף סוף לפניות הדחופות של הקהילה הבינלאומית", הכריז וסטרוולה. "יש להפסיק מיד את השימוש באלימות נגד מפגינים שלווים ויש להבטיח את חירויות האזרח של חופש הביטוי וחופש ההתכנסות".

שר החוץ של צרפת אלן ז'ופה גינה את "האלימות הקיצונית" שנקטו כוחות הביטחון הסוריים וקרא לאחראים למותם של עשרות המפגינים ביום שישי לשאת באחריות על מעשיהם. "רק דיאלוג פוליטי כולל, שיענה על השאיפות הלגיטימיות של העם הסורי, יצליח לשמר את היציבות במדינה, דבר שכולם מעוניינים בו". לדבריו "הדיכוי האכזרי וללא הבחנה עומד בניגוד לביטול משטר החירום".

שר החוץ של יוון דימיטריס דראוטסאס הודיע כי ממשלתו מודאגת מאוד מהדיווחים על הדיכוי האלים שנוקטים השלטונות בסוריה וקרא ליישם את הרפורמות במדינה. "הזכות להתכנסות שקטה ולחופש הביטוי היא רכיב בסיסי בדמוקרטיה ויש לכבד אותה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ