נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות, בהכנת הידיעה השתתפה

נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח הסכים היום (שבת) להצעת מתווכים ממדינות המפרץ לוותר על השלטון בתוך שלושים יום, ולהעבירו לסגנו בתמורה לחסינות מתביעה. תנועת ההתקוממות התובעת את הדחתו המיידית של סאלח הודיעה כי היא מקבלת את ההצעה, אך עם כמה הסתייגויות.

מועצת מתווכים משש מדינות המפרץ, הכוללת גם את סעודיה החזקה, גיבשה במשך שבועות את ההסכם כדי לסיים את המשבר בתימן.

מפגינים בעיר תעיז בתימן, היום. תצלום: רויטרס

תנועת האופוזיציה, שמאסה בעוני ובשחיתות תחת שלטון סאלח, הודיעה כי היא מתנגדת לסעיף בהסכם המעניק לפרלמנט, הנשלט בידי מפלגתו של סאלח, את הזכות להתנגד להתפטרותו של הנשיא. עם זאת, הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי שר החוץ של תימן הגיש היום למועצה את אישור הממשלה להסכם.

אתמול קיימו המפגינים את ההפגנה הגדולה בתימן מאז פרוץ ההפגנות לפני חודשיים. מאות אלפי בני אדם הצטופפו בכביש בעל חמישה נתיבים בשדרה מרכזית בבירה. ההפגנות הפכו בין היתר לשביתה כללית: בתי ספר, משרדי ממשלה וחברות פרטיות נענו לקריאת האופוזיציה לקיים שביתה וסגרו את דלתותיהן. אלפי בני אדם ערכו שביתת שבת בכיכר העיר בחמישה מחוזות לפחות.

בנאום טלוויזיוני שנשא היום, האשים סאלח את האופוזיציה בכך שגררה את המדינה למלחמת אזרחים. עם זאת, בחודשיים מאז פרצו ההפגנות היה זה הוא שהורה להשתמש בכוח כדי לדכאן. עד כה נהרגו בתימן יותר מ-130 בני אדם בדיכוי קטלני של כוחות הממשלה, שגרם לבעלי ברית חשובים של סאלח לנטשו ולהצטרף להפגנות.

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, אמר בתגובה לדיווח על ההסכם בין נשיא תימן לאופוזיציה כי "אנו מברכים על יוזמת המועצה לשיתוף פעולה במפרץ לספק מענה למצב המאתגר בתימן. הנשיא סאלח הביע בפומבי את נכונותו להעביר את השלטון בדרכי שלום, העיתוי והדרך שזה ייעשה יוגדר באמצעות הדיאלוג וצריך להתחיל מיד".

טונר הוסיף כי "כל הצדדים, כולל הצעירים, צריכים לקחת חלק בתהליך פתוח ושקוף, שנותן מענה לדאגות הלגיטימיות של העם התימני והשאיפות הפוליטיות והכלכליות שלהם, כמו גם קריאתם להביא את האחראים לאלימות לדין. פתרון לבעיות העם התימני לא טמון באמצעי הביטחון, כולל חוקי החירום שהתקבלו לאחרונה. אנו לא נעשה ספקולציות לגבי החלטות של העם התימני שיתקבלו כתוצאה מהדיאלוג הפוליטי. זה תלוי בעם התימני להחליט כיצד המדינה שלהם מנוהלת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ