סביונה מאנה

בעיצומו של גל הגירה מצפון אפריקה שעמו היא מתקשה להתמודד, שב באיטליה לכותרות משבר הגירה אחר, שבמרכזו צוענים בני רומה. הפרשה החלה בליל חג הפסחא, לאחר שכ-150 מהם פלשו לחצר אחת הכנסיות הגדולות והמפורסמות של עיר הבירה, בזיליקת סן פאולו מחוץ לחומות.

בני רומה בחצר הבזיליקה. תצלום: אי-פי

בני הרומה התמקמו במתחם בגלל פירוק המאהל הארעי הסמוך שבו חיו, וגירושם בידי השלטונות. תחילה הורשו הפולשים לבלות את הלילה בשני אולמות של הכנסייה, ואולם למחרת בבוקר, אחרי שכמה עשרות מהם יצאו מהמתחם, סגר משמר הוותיקאן את שערי המקום ומנע מהם וממאמינים שבאו להשתתף בתפילת החג, להיכנס. "בושה" קראו חלקם; "אנו מעדיפים להחליף כנסייה", אמרו אחרים.

ילדה בכנסייה, לצד אנשי כמורה. תצלום: אי-פי

"איננו יכולים להרשות לעצמנו להפוך את רומא לשכונת פחונים ענקית", אמר בתגובה ראש העיר ג'אני אלמאנו; "וגם איננו יכולים להיענות לדרישת משפחות הרומה לתת להם דיור קבוע", הוסיף. בניסיון לפתור את המשבר, ניהלו נציגי העירייה והכנסייה משא ומתן עם הפולשים, שבסיומו הוצע לכל אחד מם 1,000 אירו כדי לשוב מרצון לארצו, רומניה. לדברי העיתון לה רפובליקה, 16 משפחות נענו לפי שעה להצעה.

מאז הרחבת האיחוד האירופי ב-2007 והצטרפותן של רומניה ובולגריה, הגיעו על פי הערכות לאיטליה כ-160 אלף צוענים בני רומה. בשנה שעברה נקטה ממשלת צרפת מדיניות גירוש דומה של בני רומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ