מסמכי ויקיליקס: גואנטנמו נחשף, ואיתו האיום על ביטחון ארה"ב

מסמכים סודיים ממתקן המעצר האמריקאי חושפים תצלומים, תמלילי חקירות ופרטים חדשים על תנועתו של בן לאדן בשנים האחרונות

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

779 מסמכים סודיים המתעדים עצורים במחנה המעצר האמריקאי גואנטנמו נחשפו הלילה (שני) וגילו פרטי מידע חדשים על כמה מהאנשים המוגדרים זה זמן רב כאיום הגדול ביותר על ביטחונה של ארצות הברית.

המסמכים - שפורסמו במקביל על ידי מספר כלי תקשורת בארצות הברית ואירופה לאחר שהגיעו לידי ויקיליקס - מתעדים חקירות של כ-700 עצורים במתקן. הם מציגים תמונות חדשות של העצורים ומתארים את המידע המודיעיני שעובד בחקירות ואת רמת האיום הנשקפת לארצות הברית מהאנשים המוחזקים שם.

כ-200 מעצורים הוגדרו כטרוריסטים מסוכנים, בעוד שכ-150 מהם היו אזרחים פקיסטאנים ואפגאנים תמימים, בהם נהגים, חקלאים ושפים, שהוחזקו שם לאחר גל המעצרים הגדול לאחר הפיגוע במגדלי התאומים. על פי המסמכים, עצורים אלה הוחזקו בגואנטנמו במשך שנים, נופלים קורבן לטעות בזיהוי או לכך "שהיו במקום הלא נכון בזמן הלא נכון". במקרים רבים, אמרו גורמי ביטחון בארצות הברית כי לא קיימת סיבה ממשית להחזקתם.

בין היתר, נחשפו בוושינגטון פוסט פרטים חדשים על תנועתו של אוסמה בין לאדן וסגנו עם הצלחת ההתקפה על מגדלי התאומים בניו יורק, וכן מידע על הויכוח הפנים-ארגוני באל-קאעדה בשנים האחרונות. בנוסף, פורטו מספר תוכניות טרור עתידיות של אל-קאעדה, בהן הסתרת נשק גרעיני רב עוצה ביבשת אירופה, והפעלתו במידה ומנהיג הארגון ייתפס.

שפה מעורפלת, פרסום מצער. תצלום: אי-פי

על פי חלק מהמסמכים, מספר לא מועט של אסירים היו מסוכנים יותר מהידוע עד כה. חאליד מוחמד, למשל, המוגדר כ"מוח מאחורי הפיגוע במגדלי התאומים", מתאר בחקירתו כיצד תיכנן להתנקש בחייו של נשיא פקיסטאן פרבז מושארף. אסיר אחר, עבד אל-רחים אל-נסירי, מתרברב בפני החוקרים כיצד הצליח לטפס בהיררכיה הארגונית של אל-קאעדה, ולבסס את מעמדו כמספר 3 בארגון. אל נסירי - האחראי, בין היתר, לפיגוע במשחתת האמריקאית USS COLE בשנת 2000 - מתואר על ידי חוקריו כקיצוני שקיבל זריקות לעידוד אימפוטנציה, כדי שיהיה לו יותר זמן לעסוק בג'יהאד.

עם זאת, ארגוני זכויות אדם צפויים להסתמך על חלק אחר של המידע החדש, המחזק את העיוות שנוצר, כהגדרתם, בהחזקת עשרות עצירים אחרים ולמעשה, בהמשך פעילותו של המתקן, אותו הבטיח לסגור הנשיא ברק אובמה. כיום, מוחזקים במתקן רק 180 עצורים, אולם רק 220 מהחשודים שהחוזקו בו בתקופת פעילותו הוגדרו כמסוכנים. למעשה, חשפו המסמכים

בנוסף, ניתן לראות כי תוכן המסמכים מלווה כולו בשפה מעורפלת. על פי הניו יורק טיימס, לדוגמא, המילה "ייתכן" (possibly) הופיעה 387 פעמים במסמכים המפורסמים.

גורמים רשמיים בממשל האמריקאי תיארו את פרסום המסמכים הרגישים כ"מצער", ואמרו כי הם "אולי ואולי לא מתארים את מצבו הרלבנטי של עציר נתון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ