שבוע אחרי ביטול חוקי החירום בסוריה: מעצרים המוניים של אנשי אופוזיציה

עשרות פעילים נגד המשטר נעצרו בדמשק ובחומס, כך סיפר פעיל למען זכויות אדם בסוריה; "הם לא נעצרים באופן חוקי, הם נחטפים", אמר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

כוחות הביטחון בסוריה עצרו היום (ראשון) עשרות אנשי אופוזיציה ואנשים נוספים, בפשיטות שנערכו שבוע בלבד לאחר שהנשיא בשאר אל-אסד ביטל את חוקי החירום במדינה - כך סיפר פעיל למען זכויות אדם במדינה. במקביל, מעדויות המגיעות מעיר החוף ג'בלה עולה כי חיילים ושוטרים ירו מגגות בתים אל הרחובות, אף שבעיר לא התקיימה כל הפגנה. אדם אחד נהרג וכמה בני אדם נפצעו.

הפשיטות שהחלו בלילה מחזקים את טענות אנשי האופוזיציה, לפיהן ביטול חוקי החירום אינו מספק הגנה מפני מעצרים המוניים. עמר קורבי, העומד בראש הארגון הלאומי לזכויות אדם בסוריה, אמר כי רוב המעצרים היו בבירה דמשק ובפרווריה, וכן בעיר חומס - אחד ממוקדי המחאה נגד אסד.

"האנשים האלה לא נעצרים באופן חוקי, הם נחטפים", סיפר קורבי, שטען כי אנשי כוחות הביטחון שעצרו את הפעילים לבשו בגדים אזרחיים ולא הציגו צווי מעצר. קורבי לא ידע כמה בני אדם נעצרו בסך הכל, אך סיפר כי מספרם של העצורים מחומס הוא לכל הפחות עשרים. באחד מפרוורי דמשק סיפרו תושבים כי לפחות חמישה בני אדם נלקחו בידי כוחות הביטחון.

לדברי אחד מפעילי האופוזיציה בחומס, עם העצורים נמנה מנסור אל-עלי, אישיות מוכרת מן המיעוט העלאווי השולט במדינה. אל-עלי התבטא בגנות הרג המפגינים בידי אנשי כוחות הביטחון.

מפגינים בדמשק נושאים את חברם שנפגע מאש כוחות הביטחון. תצלום מתוך סרטון שהועלה לאינטרנט: רויטרס

בסוף השבוע נרשמה הסלמה במאבק העממי בסוריה. מניין ההרוגים ביום שישי היה הגבוה ביותר מאז פרוץ המהומות במדינה בחודש שעבר - מאה מפגינים נהרגו מאש כוחות הביטחון. בשבת נהרגו 12 בני אדם נוספים, שהשתתפו בהלוויותיהם של המפגינים שנהרגו. בחמשת השבועות האחרונים נהרגו בסוריה כ-300 בני אדם.

"מה שקרה ביום שישי הוא נקודת מפנה. המשטר נכשל במבחן הרפורמות. הם נכשלו בגדול והוכיחו שהרפורמות היו רק על הנייר אבל לא ברחוב", אמר קורבי לסוכנות הידיעות רויטרס. "העם הסורי נעשה יותר ויותר חסר סבלנות עם כל יום שעובר - הוא מאס בהבטחות. האנשים נתנו לרשויות די זמן אבל הן עדיין נוקטות מדיניות של דיכוי". לדבריו, כעת כל מה שהסורים מעוניינים בו הוא נפילת המשטר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ