בעקבות דיכוי ההפגנות האלים, ארה"ב שוקלת סנקציות נגד סוריה

לאחר שממשל אובמה ספג ביקורת על תגובתו הרופסת לדיכוי ההפגנות, אישר הבית הלבן כי ארה"ב בוחנת קשת של תגובות וגינה בתוקף את האלימות

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

לאחר שממשל אובמה ספג ביקורת רבה על תגובתו הרופסת להסלמת האלימות בסוריה והסטנדרטים הכפולים שהציג כלפיה, הודיע היום (שני) הבית הלבן, כי הממשל האמריקאי שוקל "סנקציות ממוקדות" נגד נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

"האלימות הברוטאלית שממשלת סוריה מפעילה נגד בני עמה ראויה לגנאי ואנו מגנים אותה בתוקף", מסר בהודעה דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן, טומי וייטור. "ארה"ב בודקת טווח של תגובות אפשריות, כולל סנקציות ממוקדות, בעקבות דיכוי ההפגנות, שמטרתן להבהיר כי התנהגות מהסוג הזה אינה מקובלת", אמר.

היום נהרגו לפחות 25 בני אדם בעיר דרעא שבדרום סוריה, כאשר כוחות הצבא, כשבראשם טנקים, ירו אש חיה על המפגינים.

מוקדם יותר, דיווח העיתון וול סטריט ג'ורנל על גיבוש סנקציות אמריקאיות נגד בכירי ממשלו של אסד. בין היתר, דיווח העיתון כי נשקלת האפשרות להקפיא את נכסיהם של הבכירים בארצות הברית ולאסור על קיום פעילות עסקית מולם. כאמור, בשעות הערב הממשל אישר כי נשקלת אפשרות של גיבוש סנקציות וגינה נחרצות את האירועים האלימים.

מבחינת ממשל אובמה הידוק הסנקציות נגד בכירים סורים, גם אם רק ברמה הסמלית, תהיה למעשה הודאה בכישלון המדיניות שהנהיג הנשיא. אובמה דגל בדיאלוג דיפלומטי עם דמשק ששיאו היה במינוי השגריר רוברט פורד, שנכנס לתפקידו בתחילת השנה, לאחר למעלה מחמש שנים של היעדר נציג דיפלומטי אמריקאי בכיר במדינה.

לאסד לא נותרו תומכים רבים בוושינגטון, כשאפילו יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, ג'ון קרי, שביקר מספר פעמים בדמשק וכינה את אסד "איש רפורמות", הודה לאחרונה כי סוריה לא תשפר את יחסיה עם הקהילה הבינלאומית "אם ממשלתו של הנשיא אסד לא תפסיק מיידית את האלימות נגד בני עמה".

הגבול עם ירדן נסגר. תצלום: רויטרס

בתוך כך גורמים בעמאן טוענים כי סוריה סגרה את גבולותיה עם ירדן, כדי למנוע בריחת אנשי אופוזיציה, אך בסוריה מכחישים את הדיווחים. עבדאללה עבאזיד, פעיל סורי פרו-דמוקרטי מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי כוחות סורים מפציצים את העיר דרעא הקרובה לגבול עם ירדן. "לפחות 25 שהידים נפלו", אמר עבאזיד, "וגופות עדיין פזורות ברחובות".

במה שנראה כמתקפת-נגד מתוזמנת של הנשיא הסורי, החלו משעות הבוקר המוקדמות לזרום כוחות ביטחון גדולים למוקדי האופוזציה נגד המשטר הנשיאותי. על פי דיווחים בכלי תקשורת שונים בסוריה, כוחות צבא וכן חמושים בבגדים אזרחיים נכנסו לדרעא, ג'בלה וכן לעיירות שונות בפאתי דמשק, כשהם רכובים על גבי טנקים ונגמ"שים.

בסרטונים שונים המשודרים בכלי התקשורת במדינה, נראה עשן מיתמר מהערים וכן קולות ירי אינטנסיביים. על פי עדויות, הצבא הסורי לא בחל באמצעים והחל לירות לכל עבר. תמונות של אזורים עירוניים מופצצים פורסמו ורעשי קולות נפץ נשמעו מהאזור. עדויות נוספות מהשטח סיפרו על גופות הנערמות בעיר העתיקה של דרעא ובמסגדים המקומיים. תושבים סיפרו לכלי התקשורת כי הם אינם מצליחים לפנות את הגופות מפחד אש הצלפים.

טנקים ברחובות הערים. תצלום: רויטרס

אמש נעצרו בסוריה עשרות אנשי אופוזיציה בפשיטות שנערכו שבוע בלבד לאחר ביטול חוקי החירום במדינה - כך סיפר פעיל למען זכויות אדם במדינה. במקביל, מעדויות המגיעות מעיר החוף ג'בלה עולה כי חיילים ושוטרים ירו מגגות בתים אל הרחובות, אף שבעיר לא התקיימה כל הפגנה. אדם אחד נהרג וכמה בני אדם נפצעו.

הפשיטות שהחלו בלילה חיזקו את טענות אנשי האופוזיציה, לפיהן ביטול חוקי החירום אינו מספק הגנה מפני מעצרים המוניים. עמר קורבי, העומד בראש הארגון הלאומי לזכויות אדם בסוריה, אמר כי רוב המעצרים היו בבירה דמשק ובפרווריה, וכן בעיר חומס - אחד ממוקדי המחאה נגד אסד.

בסוף השבוע נרשמה הסלמה במאבק העממי בסוריה. מניין ההרוגים ביום שישי היה הגבוה ביותר מאז פרוץ המהומות במדינה בחודש שעבר - מאה מפגינים נהרגו מאש כוחות הביטחון. בשבת נהרגו 12 בני אדם נוספים, שהשתתפו בהלוויותיהם של המפגינים שנהרגו. בחמשת השבועות האחרונים נהרגו בסוריה כ-300 בני אדם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ