נאט"ו הפציצה מפקדה של קדאפי בבירה טריפולי

עשרות נהרגו בקרבות במיסרתה; בתימן, צפויה האופוזיציה לקבל את ההצעה לפרישת הנשיא

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

מטוסי נאט"ו תקפו אתמול מפקדה של שליט לוב, מועמר קדאפי, בטריפולי והפציצו תחנת טלוויזיה ציבורית. ההתקפות האחרונות מסמלות הסלמה במערכה האווירית נגד קדאפי בניסיון של חברות הקואליציה לסייע לכוחות המורדים.

ההתקפה על מפקדת קדאפי, שגרמה לנזק רב למתחם, היתה השלישית מאז התחילו הפצצות כוחות נאט"ו בחודש שעבר, אולם הפגיעה בתחנת הטלוויזיה נחשבת להחרבה של יעדי ההתקפות האוויריות. היא נועדה לרמוז כי מטרות נוספות של השלטון עתידות להיפגע במאמץ לשבור את אמצעי השליטה שבידי קדאפי. נוסף על כך, איטליה הודיעה אתמול שחיל האוויר שלה יצטרף להפצצת מטרות צבאיות בלוב.

לדברי בכיר בממשלת לוב, ההפצצה הפסיקה את שידורי הטלוויזיה הלובית לזמן קצר בלבד. לדברי גורם בכיר בלוב, ארבעה בני אדם נהרגו בהפצצה, ו-45 בני אדם נפצעו. מקומו של קדאפי בעת ההפצצה לא היה ברור. עם זאת, דובר הממשלה מסר כי קדאפי אינו מסתתר וכי מצבו טוב. סייף אל-איסלאם, אחד מבניו של קדאפי, הכריז בתגובה כי ההפצצות לא יחלישו את העם הלובי. "רק ילדים מפחדים מזה", אמר.

בתוך כך, הקרבות ברחבי המדינה נמשכו במלוא עוצמתם, במיוחד בעיר מיסרתה, שנמצאת ממזרח לטריפולי. גופות רבות היו פזורות אתמול ברחובותיה של העיר, וחובשים נאבקו לעזור לעשרות הפצועים בתום כמה מהקרבות העקובים ביותר מדם מאז הוטל על העיר מצור לפני חודשיים. לדברי חובשים שהיו באזור, יותר מ-30 בני אדם נהרגו ו-60 נפצעו בקרבות בימים האחרונים. דובר של המורדים טוען כי מניין ההרוגים ביומיים אלו אף גבוה יותר. באחת ההפצצות נהרגו עשרה בני אדם, בהם משפחה שלמה.

מיסרתה היא כיום סמל להתנגדות למשטר קדאפי. היא העיר החשובה היחידה במערב לוב שנותרה בידי המורדים, ואם כוחות המשטר אכן יסתלקו ממנה, הדבר ייחשב למפלה גדולה לשלטון. בסוף השבוע הכריזו המורדים בעיר על ניצחון, אולם מאז התנהלו קרבות קשים ביותר ועשרות בני אדם נהרגו.

במקביל ללחימה בלוב וההפגנות בסוריה, היו מהומות במוקדים אחרים בעולם הערבי. בתימן נהרגו אתמול שלושה בני אדם. אחד ההרוגים נורה למוות בידי שוטרים בהפגנה בעיר איב, שבה גם נפצעו 30 בני אדם. מפגין נוסף נהרג במחוז אל ביידה שבדרום תימן. בהפגנות בעיר תעיז, נהרגה אשה ונפצעו 300 בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון. העימותים התקיימו על רקע הסכמתו של נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, לפרוש מתפקידו תמורת ערובה לביטחונו וחילופי שלטון מסודרים. אתמול, נפגשו כמה מראשי האופוזיציה כדי לגבש עמדה והם צפויים להודיע על קבלת ההצעה בדבר פרישת הנשיא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ