הארץ
שירות ""

השיבושים ברשתות הסלולר, האיסור על כניסת עיתונאים ומעצר מתנגדי המשטר מקשים על קבלת דיווחים מהימנים על המתרחש בסוריה. אך אזרחים שהצליחו לשוחח עם כלי התקשורת הזרים מציירים תמונה קשה של אכזריות כוחות הביטחון וחוסר אונים. רזאן, תושבת דמשק, אמרה לבי-בי-סי כי "השלטונות מנסים להפחיד אותנו עד שניכנע. בכל מקום ניתן לראות את כוחות הביטחון, יש מחסומים בעיר ואי אפשר ללכת לשום מקום מבלי להציג תעודת זהות ולהישאל להיכן אתה הולך. ביום שישי הטלפון שלי היה מנותק כל היום".

תושב דרעא קרא בשיחה עם הגרדיאן הבריטי למדינות העולם להתערב בנעשה בסוריה. "אנחנו צריכים התערבות בינלאומית. אנחנו חייבים עזרה ממדינות אחרות", הוא אמר, והוסיף שראה חמש גופות מוטלות במכונית שנפגעה מירי חיילים. עד ראייה אחר אמר כי המסגדים בדרעא משתמשים במערכת הכריזה שלהם כדי לקרוא לרופאים שיטפלו בפצועים, בשעה שאלפי חיילים מסיירים מבית לבית ויוצרים פניקה ברחובות. "הם עורכים חיפושים בבתים כשהם חמושים ברובים וסכינים", הוא אמר.

בעיר ג'בלה שעל חוף הים התיכון, סיפר תושב על נוכחות אנשי כוחות הביטחון, חלקם רעולי פנים, חלקם לבושים בשחור. ביום ראשון נהרגו בעיר 13 בני אדם, כך לפי ארגון זכויות אדם סורי. "ג'בלה מוקפת בכוחות הביטחון", סיפר עד ראייה לגרדיאן. "המתים במסגדים ובבתים ואנו לא יכולים לפנות אותם משם".

תושב אחר בג'בלה, ששוחח עם כתבת אל-ג'זירה, אמר כי הסתתר במסגד אתמול, בשעה שהעיר תחת מצור. "כוחות הביטחון לא מגינים עלינו. יש חבורות בריונים שתוקפות אזרחים. לא היו פה הפגנות בכלל, הכל היה שקט עד לכניסת כוחות הביטחון. אם למשל אנו מנסים לעזור לפצועים, הם תוקפים את המסייעים".

בדומא, פרבר של דמשק בו נערכו הפגנות המוניות בימים האחרונים, הרשויות עסקו במעצרים נרחבים. "מאז יום שישי נוכחות החיילים פה מורגשת למדי", סיפר תושב לסוכנות הידיעות אי-פי. "אבל בלילה שבין ראשון לשני הציבו מחסומים שממש מנתקים שכונות זו מזו". פעיל זכויות אדם בבירה אמר לסוכנות רויטרס כי "יש המון פצועים. עשרות ואולי מאות נעצרו. כוחות הביטחון משתמשים באותן טכניקות בכל מרכזי ההתקוממות ומקווים לדכא את המהפכה באמצעות אכזריות בלתי נתפסת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ