דרישה לאו"ם: לגנות את הממשל הסורי

בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל הגישו נייר עמדה למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לגנות סוריה על ירי המפגינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועצת הביטחון של האו"ם תדון בבקשה לגנות את הממשל הסורי ואת נשיא סוריה בשאר אל-אסד, בגין הירי על המפגינים ? כך מסר הלילה (שלישי) שגריר פורטוגל באו"ם.

בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל הגישו נייר עמדה הדורש לרסן את הגורמים המעורבים בתקריות האלימות בסוריה וקורא לכיבוד זכויות האדם. במקביל, קורה המסמך למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לפתוח בחקירה מקרי האלימות במדינה.

"המסמך בסוריה הוא מאוד רציני ודורש גינוי ברור מאוד מהקהילה הבינלאומי", אמר שגריר פורטוגל באו"ם, חוזה מוראס קרבל, שהוסיף כי באן ושרת החוץ האירופית קתרין אשטון, גינו את פעולות הממשל הסורי.

אתמול הודיע הבית הלבן כי הממשל האמריקאי שוקל הטלת "סנקציות ממוקדות" נגד נשיא סוריה בשאר אל-אסד. "האלימות הברוטלית של ממשלת סוריה נגד בני עמה ראויה לכל גינוי אפשרי", מסר דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן, טומי וייטור. לדבריו, "בעקבות האלימות בדיכוי ההפגנות בודקת ארה"ב מגוון תגובות אפשריות, בהן סנקציות ממוקדות, שמטרתן להבהיר כי התנהגות מהסוג הזה אינה מקובלת". הודעה הצטרפה לגינויים ברחבי העולם בגנות סוריה ולחשש מפני הסלמה נוספת. שר החוץ של בריטניה, וויליאם הייג, אף המליץ לאזרחים הבריטים לעזוב את סוריה מחשש שלא יצליחו לעשות זאת בשלב מאוחר יותר.

בבית הלבן לא מסרו פרטים על תוכן הסנקציות, אולם העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח כי הממשל שוקל הטלת סנקציות אישיות על בכירי המשטר הסורי האחראים לדיכוי ההפגנות, שיוטלו באמצעות צו נשיאותי. במסגרת הסנקציות יוקפאו הנכסים של הבכירים הסורים וייאסר עליהם לנהל עסקים עם ארה"ב. בצו עשויים להופיע הנשיא אסד עצמו ובני משפחתו, בהם אחיו הצעיר מאהר אל-אסד העומד בראש יחידת הכוחות המיוחדים המובילים את דיכוי ההפגנות, והגנרל אסף שוכת, סגן מפקד הצבא הסורי, שנשוי לאחותו של אסד.

עם זאת, השפעת החלטה שכזו צפויה להיות מוגבלת, זאת משום שקיימות סנקציות המוטלות על סוריה זה שנים שלא אפשרו שיתוף פעולה בין המדינות. האליטה בסוריה אינה מחזיקה בנכסים רבים בארה"ב והחלטה על סנקציות עשויה לפגוע בה, רק אם אירופה תלך בעקבות ארה"ב ותקפיא את נכסי בכירי המשטר הסורי ביבשת. ברמה הסמלית, מבחינתו של אובמה סנקציות כלכליות יהיו הודאה בכשלון המדיניות של דיאלוג והתקרבות עם דמשק. שיא מדיניות זו היה במינוי שגריר אמריקאי בסוריה, לאחר יותר מחמש שנים של היעדר נציג בכיר במדינה.

ועד המשפטנים הבינלאומי (ICJ), גוף רב השפעה של שופטים ומשפטנים בינלאומיים, הוציא בסוף השבוע הודעה המליצה למועצת הביטחון של האו"ם לחקור את החשדות ל"הרג המוני" בסוריה. לדברי המשפטנים החקירה עשויה להביא להעמדתו של אסד לדין בבית הדין הפלילי הבינלאומי. גם נציבות האו"ם לזכויות האדם גינתה את האלימות ודרשה ממשטר אסד לרסן את כוחותיו. חברות מועצת הביטחון של האו"ם החלו אתמול במגעים לקראת כינוס חירום של המועצה לדיון במתחולל בסוריה.

השתתף בהכנת הכתבה: שלמה שמיר

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ