עונד שעון קסיו זול? סימן שאתה טרוריסט

לפי המודיעין האמריקאי, טרוריסטים פוטנציאליים שעברו הכשרה באל-קאעדה מפגינים חיבה לשעון הנפוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במאות המסמכים שפרסם אתר ויקיליקס על מתקן המעצר גואנטנמו נחשפו גם פרטים על החשש במערב מפני אל-קאעדה ועל התנהלות שירותי הביון של המערב. במסמכים החושפניים ביותר שהודלפו נכלל מדריך למומחים המשתרע על 17 עמודים, שהוכן בידי מדריכי מודיעין צבאיים, ומספק הנחיות כיצד להעריך את מידת הסכנה הטמונה בעצירים. המדריך כלל רשימה של פריטים שונים, שמטרתה לסייע לחוקרים להעריך את היכולות והכוונות של עצירים. המדריך קבע ששעון קסיו דיגיטלי מדגם 91W-F, שעון זול ונפוץ, עשוי להעיד על קשרים של עציר עם רשת אל-קאעדה. המסמכים אף קובעים כי השעונים נמסרו בקורס להכנת פצצות של אל-קאעדה. אזכורים של השעון מופיעים ב-100 מסמכים שפורסמו בניו יורק טיימס.

במקביל, מהמסמכים עולה כי פעיל של אל-קאעדה, שנאשם בפיצוץ שתי כנסיות ומלון פאר בפקיסטאן ב-2002, עבד במקביל למען שירותי המודיעין הבריטיים. עדאל בן חמלילי, אזרח אלג'ירי מתואר כסייען, בלדר, חוטף ורוצח בשירות אל-קאעדה. הוא נעצר בפקיסטאן ב-2003 ובהמשך נשלח לגואנטנמו. ואולם, על פי תיק ההערכה של חמלילי החוקרים האמריקאים היו משוכנעים שהאיש פעל בעת ובעונה אחת כמודיע למען שירותי המודיעין של בריטניה ושל קנדה.

לאחר שנתפס ביוני 2003, הועבר חמלילי למתקן מעצר מצפון לקאבול, ושם עבר חקירה בידי אנשי הסי-איי-אי. החוקרים גילו כי "הסתיר מידע חשוב משירות הביון הקנדי ומשירות המודיעין הבריטי וכי הוא מהווה איום לכוחות האמריקאיים ובעלות בריתה המוצבים באפגניסטאן ופקיסטאן". על פי התיקים, סיפר חמלילי לחוקריו שהוא עוסק בסחר שטיחים בפשוואר, אולם שוביו ידעו שהאלג'ירי מסר מידע לשירותי הביון הבריטיים והקנדיים במשך יותר משלוש שנים, וחשדו בו כי היה סוכן כפול.

עציר אחר במתקן שוחרר לאחר שמסר מידע על 123 עצירים אחרים, זאת על אף חשש שהמידע שהעביר אינו מהימן. המודיע, גבר מתימן שנתפס בפקיסטאן בדצמבר 2001, מסר מידע מפורט על פעילות אל-קאעדה באזור טורה בורה ההררי באפגניסטאן, וזיהה עצירים אחרים כמעורבים בלחימה. ואולם, המסמכים גם מציינים כי האיש הרבה לשנות את גרסתו וקובעים כי לא ניתן היה לאמת את כל טענותיו. ב-2008 הומלץ לשחררו והוא נשלח לספרד. מקום הימצאו כיום אינו ידוע.

מסמכי ויקיליקס אף כוללים האשמות, לפיהן רשות השידור הבריטית, הבי-בי-סי, היתה חלק מרשת שהפיצה תעמולה בתקשורת. המסמכים שעליהם דיווח העיתון הבריטי דיילי טלגרף, חושפים כי מספר טלפון של דסק החוץ של הבי-בי-סי נמצא בפנקסי הטלפונים ובזיכרון במכשירי טלפון של כמה קיצונים שנתפסו בידי כוחות ארה"ב. המסמכים גם חושפים הצעה מקורית של מלך סעודיה לפיקוח על העצירים לאחר שישוחררו. ב-15 במארס 2009, שוחח מלך עבדאללה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה במשך 90 דקות. בפגישה הציע המלך להשתיל בעצורים שבב אלקטרוני שיאפשר לעקוב אחריהם כפי "שעוקבים אחר סוסים ובזים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ