7,000 דולר בכיס ו-50 מלווים: כך חמק בן לאדן מתחת לאפו של המערב

מסמכי ויקיליקס-גואנטנמו חושפים כי האדם המבוקש בעולם נמלט לצפון אפגניסטאן ולא לפקיסטאן השכנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תיק מחנה גואנטנמו, הכולל מאות המסמכים חסויים שהודלפו בידי ויקיליקס, שופך אור חדש לא רק על מתקן הכליאה והעצירים הכלואים בו, אלא גם על מסלול הבריחה של האדם המבוקש ביותר על ידי המערב, אוסמה בן לאדן ועל המלחמה באפגניסטאן. לפי דו"ח מודיעיני סודי שהוכן בידי בכירים במפרץ גואנטנמו, הצליח בן לאדן להימלט ב-2001 מהכוחות המיוחדים האמריקאיים והבריטיים בעזרת מפקד מקומי של מיליציה קטנה, שסיפק לו לוחמים נאמנים שהובילו אותו למקום מבטחים בצפון-מזרח אפגניסטאן.

בריחת בן לאדן מטורה בורה נחשבה במשך זמן רב לאחד הכישלונות הראשונים והמהדהדים של פעולות הקואליציה הבינלאומית באפגניסטאן. קיימות השערות רבות לסיבת הצלחת הבריחה, אולם טרם ברור כיצד התחמק מכוחות הקואליציה ומהחיילים האפגנים שפעלו עמם.

מסלול הבריחה של בן לאדן

ואולם, המסמכים שפורסמו לראשונה בגרדיאן חושפים פרטים חדשים רבים על אודות מסלול הבריחה. באחד המסמכים, בהערכה שניתנה באוגוסט 2007 בידי עציר בגואנטנמו בשם הארון שהרזאד אל-אפגני, נטען כי בן לאדן התחמק מהרשת שנפרשה סביבו במעוזו ההררי בעזרת כהן דת ומפקד מיליציה פקיסטאני בשם מולאי נור מוחמד.

קשה לזהות במדויק את האיש שעליו מדובר במסמכים, אולם ייתכן שמדובר במפקד של מיליציה לא גדולה שנורה למוות בידי אלמונים במרכז של קיצונים איסלאמים במחוז השבטים צפון ואזיריסטאן הפקיסטאני. במסמך נאמר כי מוחמד נתן לבן לאדן ולסגנו איימן א-זואהירי יותר מ-50 לוחמים כדי שילוו אותם למקום מבטחים, לאחר שנפגש עם בכיר באל-קאעדה באמצע דצמבר 2001.

האמריקאים פתחו בדצמבר 2001, כשלושה שבועות אחרי שכבשו את קאבול בירת אפגניסטאן במבצע נרחב במטרה ללכוד או להרוג את מתכנן פיגועי 11 בספטמבר. יותר ממאה חיילים מהכוחות המיוחדים, של חילות מערביים שונים שנעזרו באלפי אפגנים כיתרו את בן לאדן ואנשיו אחרי עשרה ימי לחימה.

עד כה סברו שבן לאדן נמלט מאזור טורה בורה דרומה לכיוון פקיסטאן, לאחר שהתחמק מידיהם של חיילים ואנשי מיליציה פקיסטאנים. ואולם, ממידע שהתקבל מכמה עצירים וממידע מודיעיני אחר שנאסף בידי האמריקאים מתברר עתה, כי בן לאדן וסגנו א-זואהירי נמלטו צפונה וחמקו מתחת לאפם של כוחות הקואליציה ובעלי בריתם האפגנים לביתו של אחד מתומכיהם האפגנים עוואל מאלים גול בעיר ג'לאלבאד. משם המשיכו למחוז קונאר המרוחק.

באחד הדיווחים נאמר שבן לאדן היה ב-11 בספטמבר 2001 בעיר חוסט שבמזרח אפגניסטאן. בדיווח אחר צוין שהיה בקאבול באוקטובר, וב-13 בנובמבר, כשהתברר שנפילת קאבול קרובה, הוא נפגש עם בכירי ארגונו ודן איתם בנסיגת חברי הארגון מזרחה.

ב-30 בנובמבר הגיע לג'לאלבאד. לאחר מכן עבר להרים הצפוניים מעל טורה בורה, מקום שהכיר היטב מהמלחמה נגד הסובייטים בשנות ה-80 ושבו התגורר תקופה מסוימת בבואו לאפגניסטאן מסודאן ב-1996. בן לאדן נמלט מטורה בורה בחיפזון. "הוא הותיר מאחוריו את שומרי ראשו", נאמר באחד הדיווחים, ואף נאלץ ללוות כ-7,000 דולרים.

גם משפחתו, שהתגוררה בקנדהאר, הצליחה להימלט. לפי הדיווחים, אחד מחתניו והעציר סאלם אחמד חמדאן, נהגו האישי של בן לאדן, "אפשרו את בריחתן של שלוש מנשותיו של בן לאדן מאפגניסטאן". "הקבוצה הגיעה לגבול הפקיסטאני, ושם הועברה לידי בעלי בריתו שליוו אותה לדרום-מערב פקיסטאן", נכתב. בריחתם מומנה בידי תומכים עשירים, בעיקר סעודים, שהעבירו בין נובמבר 2001 לינואר 2002 סכומים שהסתכמו ביותר ממיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ