פסל ענק של פרעה בן 3,400 שנה נחשף באתר עתיקות בדרום מצרים

תגלית ארכיאולוגית חשובה בלוקסור

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

פסל ענק של פרעה אמנחותפ השלישי נחשף בחפירות של רשות העתיקות המצרית במקדש הקבורה הגדול של המלך בעיר לוקסור. במהלך החפירות, שאותן הוביל מנהל הרשות ד"ר זכי חוואס, נחשף הפסל שמתנשא לגובה 13 מטר, כשהוא מפורק לשבע אבני חלמיש גדולות. ראשו של הפסל לא נמצא, אך הארכיאולוגים מקווים לגלות אותו בהמשך.

למעשה, הארכיאולוגים מעריכים שהפסל היה חלק מזוג פסלים שניצבו בשער הצפוני של המקדש בן 3,400 השנים. ד"ר חוואס מסר בהודעה לעיתונות כי זוג הפסלים התגלה כבר בשנות ה-70 על ידי האגיפטולוג המצרי לביב הבכי והאגיפטולוג הגרמני גרהרד הייני, אך לאחר תיעוד הממצאים הם החביאו אותם בחולות שמצדו המערבי של הנילוס.

לדברי ד"ר חוואס, המקדש שבו נמצא הפסל נהרס ככל הנראה ברעידת אדמה עזה בשנת 27 לפנה"ס. בשלב זה מנסים הארכיאולוגים לשחזר את הפסל ולהרכיבו מחדש.

אמנחותפ השלישי היה אביו של אחנתון, אחת הדמויות הבולטות בתקופת הממלכה החדשה. תחת מלכותו של אמנחותפ שגשגה הממלכה והיתה אדירה בהיקפה. האגיפטולוגית ד"ר ארלט דוד מהאוניברסיטה העברית מספרת כי "היתה ממש פריחה בתקופה של אמנחותפ השלישי, ובעצם אחנתון גדל בסביבה מאוד נאורה. היום סבורים שהרעיונות החדשים של אחנתון - המונותאיזם וההתמקדות בפולחן של האל אתון - אולי בעצם נולדו כבר בתקופה של אביו, שהיה מוכן לשינוי פילוסופי-דתי ולתפישה חדשה בדת". אמחנותפ השלישי השתייך לשושלת ה-18, אליה השתייך מאוחר גם תות אנח אמון.

במקדש הקבורה של אמנחותפ השלישי נתגלו בשנים האחרונות אוצרות רבים. לצד התגלית הנוכחית הכריז הארכיאולוג עבדל קאפר וואגדי על גילוי שני פסלים נוספים של האל תות, עם ראש בבון, והאלה סחמט, שלה ראש אריה. הפסל של סחמט עשוי מגרניט שחור, גובהו 185 סנטימטר ורחובו 74 סנטימטר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ