סוכנויות הידיעות

האחוזה בת 25 חדרים בלונג איילנד, ששימשה לפי הטענות השראה לתיאור אורח החיים הפזרני ברומן הקלאסי "גטסבי הגדול" של סקוט פיצג'רלד - נהרסה. זו האחוזה האחרונה בשרשרת בתי מידות הנעלמים מ"חוף הזהב" בלונג איילנד.

הרומן "גטסבי הגדול" מתרחש בתקופת "חוק היובש" ומתמקד בצעיר הרודף אחר החלום האמריקאי ואחר אשת חלומותיו. מבין השורות עולים הדים לחיכוך הקלאסי בין כסף חדש לכסף ישן.

שטחו של הבית, שהיה ידוע בשם לאנדס אנד ("סוף הארץ"), היה 2,300 מ"ר, והוא ניצב על מגרש של 52.5 דונם בלונג איילנד סאונד. הוא נהרס כדי להקים במקומו חמישה בתים בעלות של 10 מיליון דולרים כל אחד. "עצוב", אמרה אלכסנדרה וולף, מנהלת שירותי השימור של עתיקות לונג איילנד. "אורח החיים הכפרי של חוף הזהב הוא חלק מהמורשת של לונג איילנד, מזכרת של עידן מפואר ורומנטי".

בימי תהילתו התהדר לאנדס אנד ברצפות שיש, פארקט ועץ, חלונות מקושתים עתירי זגוגיות וטפטים מצוירים ביד. הנכס כולל בית קטן לסוכן הבית, שתי חממות, ביתן טניס וביתן בבריכה.

סוכן הנדל"ן פול מטיונס מעריך שבסוף מלחמת העולם השנייה האזור התגאה בכ-1,400 אחוזות, שהתגוררו בהן כל המי ומי מאילי ההון של התקופה. היום נותרו כ-400. המגמה בעשורים האחרונים היא לוותר על הבתים העצומים, היקרים מאוד לתחזוקה.

דייוויד ברודסקי, שקנה את הבית הזה ב-2004, עם אביו, תמורת 17.5 מיליון דולר, סיפר לעיתון "ניוזדיי" של לונג איילנד, כי המסים, הביטוח והתחזוקה של לאנדס אנד הפכו את אחזקת הבית לבלתי אפשרית: כ-4,500 דולר ביום. הדבר דחף אותו להחלטה להרוס אותו ולבנות מחדש.

מטיונס סיפר כי אין כל עדות שהסופר סקוט פיצג'רלד, יליד סנט פול במינסוטה, השתמש בלאנדס אנד כמקור השראה, אבל זה לא באמת משנה. הבית היה חשוב גם בזכות עצמו. בשנות ה-20 וה-30 היו בין אורחיו וינסטון צ'רצ'יל והאחים מארקס, שהשתתפו בנשפים שנערכו בו.

רנדי בונד, פקידת הכפר סנדס פוינט, היא בין המפקפקים בקשר שבין הבית לפיצג'רלד. "לדעתי, מישהו המציא את האגדה הזאת", טענה. "מעולם לא שמעתי על זה עד לאחרונה. זה כמו שהייתי יוצאת ומתחילה לגלגל שמועה שאני גרה בבית ששימש השראה ל'טארה', האחוזה של ?חלף עם הרוח'".

צוותי הריסה התחילו לעבוד בסוף השבוע. ביום שני היה אפשר לשמוע אותם עובדים, אבל בקושי ראו אותם מדרך השירות העוברת באחוזה. "המון אנשים באים ואומרים לי ?אני לא מאמין איך דבר כזה קורה'", אומרת וולף. "פנו אליי אנשים להציל את הבית, אבל זה היה מאוחר מדי. אף אחד לא שם לב שהבית בסכנה, העניין לא תפס את עין הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ