ראש הסי-איי-אי פאנטה ימונה לשר ההגנה האמריקאי; הגנרל פטראוס - לראש סוכנות הביון

לאון פאנטה, בן 72, יהיה שר ההגנה המבוגר ביותר. זוהי הפעם הראשונה זה 40 שנה שראש הסי-איי-אי ימונה לתפקיד שר ההגנה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

מאז שהכריז שר ההגנה של ארה"ב, רוברט גייטס, כי הוא מתכוון לעזוב את תפקידו עד סוף 2011, עלו סברות שונות לגבי זהותו של "מר ביטחון" האמריקאי הבא. בין המועמדים האפשריים, עלה אף שמה של שרת החוץ, הילרי קלינטון. היום (רביעי) שם אובמה קץ לחרושת השמועות והכריז כי ראש הסי-איי-אי, לאון פאנטה, ימונה לשר ההגנה הבא. מפקד הכוחות באפגניסטאן, הגנרל דייוויד פטראוס, ימונה במקומו לראש סוכנות הביון.

צוות הביטחון הלאומי של אובמה כבר עבר כמה שינויים, כולל חילופי ראש המודיעין הלאומי והיועץ לביטחון הלאומי של הבית הלבן. אך במקרה של פטראוס ופאנטה, מדובר בהחלטה מעניינת במיוחד מכמה סיבות. הגנרל דייוויד פטראוס, ששימש לפני תפקידו הנוכחי ראש פיקוד המרכז, נשלח על ידי אובמה להציל את המלחמה באפגניסטאן. על פי הגרסה הרווחת, פטראוס ניצח קודם לכן את המערכה בעיראק עם דוקטרינת לוחמה נגד התקוממות עממית. בקיץ 2011 ארה"ב צפויה להתחיל להסיג את כוחותיה מאפגניסטאן, לאחר שהיקפם הוגדל פי שלושה בתקופת כהונתו של אובמה. לא ברור אם עד אז יוכל פטראוס להכריז כי המטרה - הכרעה במערכה מול הטליבאן - אכן הושגה.

שר ההגנה הנוכחי גייטס וראש הסי-איי-אי הבא פטראוס. תצלום: רויטרס

זאת ועוד, מדובר בפעם הראשונה זה ארבעים שנה שראש הסי-איי-אי ימונה לתפקיד שר ההגנה, ופאנטה בן ה-72 יהיה גם שר ההגנה המבוגר ביותר.

החולשה הבולטת היחידה של פאנטה, כפ שציין אחד מפרשני וושינגטון הבכירים, היא נטייתו לפליטות הפה. מאידך, דבר לא הפריע לנשיא אובמה למנות את ג'ו ביידן, אלוף פליטות הפה, לסגנו, ולהיות שבע רצון.

מבחינת הנשיא האמריקאי, פטראוס הוא בחירה נכונה לתפקיד ראש הסי-איי-אי בתקופה שבה יותר ויותר חזיתות בהן מתמודדת ארה"ב דורשות מלחמה שאינה מלחמת צבא מול צבא ואף אינה מוכרזת באופן רשמי. תקיפת המזל"טים בפקיסטאן וציד אנשי אל-קאעדה בתימן הן מלחמות של הסי-איי-אי, שמייצגות גם את תפיסתו של הגנרל פטראוס, המקדמת שיתוף פעולה עם האוכלוסייה המקומית.

את מקומו של הגנרל פטראוס באפגניסטאן, שבגלל המהומות במזרח התיכון ובניגוד להבטחה של אובמה להתמקד בה, שוב הפכה למלחמה הנשכחת - צפוי לתפוס ליוטננט ג'נרל ג'ון אלן, סגן ראש פיקוד המרכז של ארה"ב. בסבב המינויים הבא צפוי להיכלל גם ראש המטות המשולבים מייקל מאלן, אך לא ברור עדיין מה תהיה המשימה הבאה שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ