המראות מעבר לתעלה מזכירים נשכחות לצרפתים

בפאריס מתגעגעים למלוכה

ניו יורק טיימס
מתיו סולטמארש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מתיו סולטמארש

צרפת אמנם גאה בנטיותיה הרפובליקניות, אך נראה שהצרפתים מתרגשים מאוד מהחתונה המלכותית בבריטניה.

חתונתם של הנסיך ויליאם וקייט מידלטון היא החגיגה המלכותית הבריטית הגדולה מאז חתונתם של צ'רלס ודיאנה ב-1981, והמהומה הסובבת אותה מזכירה לצרפתים את קשריהם הסוערים עם המלוכה שלהם.

מאז הכריז הזוג המלכותי בנובמבר על אירוסיו, הסיקור התקשורתי בצרפת גדל והולך. שבועונים פופולריים עוסקים בנושא הזה בלבד ומוכרים מאות אלפי גיליונות, ואפילו היומונים משתתפים בחגיגה. הפיגארו, למשל, אחד היומונים הפופולריים במדינה, הוציא גיליון מיוחד של 79 עמודים בשם "כל כך בריטי".

גם הטלוויזיה הצרפתית לא נשארת מאחור. שלושת הערוצים העיקריים - TF1, פראנס 2 ו-- MG ישדרו את הטקס בשידור חי, ורבים כבר הבטיחו להיצמד למסכים.

כמו במדינות רבות, מכירת מזכרות מהחתונה נהנית משגשוג רב בצרפת. מנהלת החנות WH Smith שבמרכז פאריס, המוכרת ספרים, עיתונים ומוצרים בריטיים אחרים, אומרת שהמכירות בתקופה האחרונה עלו פי שלושה מהמכירות בתקופה המקבילה אשתקד, וכי הקונים רכשו בעיקר פריטים הקשורים לחתונה - ספלים, צלחות ומחזיקי מפתחות עם תמונות הזוג המלכותי. לדבריה, רוב הלקוחות הם צרפתים.

גם אם אין הם יכולים להסביר מדוע, צרפתים רבים מתעניינים מאוד בשכניהם מעבר לתעלה. "תמיד היו לנו קשרים מיוחדים עם הבריטים", אמר ברונו ז'נבאר, מנהל חברה לסקרים, "ותמיד התנהלה תחרות בין שתי המדינות".

אך מעבר ליחסי האהבה-שנאה עם בריטניה, לצרפתים יש רגשות מעורבים בנושא המלוכה, החילוניות והצטלבותן עם הפוליטיקה. "תמיד היה בצרפת עניין רב במלוכה", סיפר ז'נבאר.

ואכן, בסוף השנה שעברה, כשמדענים גילו שראש חנוט שנמצא בסלון ביתו של גמלאי צרפתי היה כנראה ראשו של המלך אנרי ה-4, המלך הראשון משושלת בורבון, הידיעה עוררה עניין רב בציבור ובתקשורת.

יש הסבורים שהעניין במלוכה נובע מהנוסטלגיה למסורות אבודות, ואולי אפילו מתחושת אשמה על ביטול המלוכה הצרפתית ועריפת ראשו של המלך לואי ה-16 ב-1793. במקרה הלא-סביר של החזרת המלוכה, יקבל את הכתר ז'אן ד'אורליאן, הדוכס מוואנדום, בנו של הרוזן מפאריס. הצאצא העיקרי של בית ד'אורליאן התחתן ב-2009 בקתדרלת נוטר דאם דה סאנליס, בטקס שבו נכחו 900 מוזמנים.

בנוסף לשושלת המלכותית שלהם, יש לצרפתים את בית גרימלדי, השולט על מונקו ויחגוג ביולי את נישואי הנסיך אלבר ה-2 לשרלין ויטסטוק, לשעבר שחיינית אולימפית דרום אפריקאית.

על אף שהמלוכה הצרפתית נעלמה לפני זמן רב, רבים מסממניה ממשיכים להתקיים. מבחינות רבות, החברה הצרפתית ממשיכה להיות היררכית ונוקשה, והפוליטיקה שומרת על סגנון מלכותי.

תחושת הנשיאות המלכותית התגלמה במנהיגים כמו פרנסואה מיטראן וז'אק שיראק וגינוניהם המלכותיים, אך הנשיא סרקוזי מתעלם מהמסורת וזכה לכינוי "מלך הגורמטים" בשל התנהגותו כ"עשיר חדש".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ