מוחמד אל-בראדעי: חייבים להבטיח שאיראן תהיה כוח חיובי

ראש סבא"א לשעבר מוציא ספר זיכרונות חדש ומתכונן לרוץ לנשיאות במצרים, אך רק אם הבחירות במדינה יהיו "חופשיות והוגנות"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

מוחמד אל-בראדעי, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, מוציא ספר זיכרונות חדש - "עידן ההונאה: דיפלומטיה גרעינית בימים בוגדניים", מתכוון לרוץ לנשיאות מצרים, וטוען שעכשיו זה הזמן לנהל דיאלוג עם איראן.

"חייבים להבטיח שאיראן תהיה כוח חיובי", הוא אמר אמש בתוכניתו של צ'רלי רוז בערוץ פי-בי-אס. "איראן יכולה להיות כוח מאוד חיובי בעיראק, אפגניסטאן, סוריה, לבנון ועזה. אני לא מבין למה עדיין קיים העימות הזה בין ארה"ב לאיראן. ייעצנו לאמריקאים ולאירופאים שזה הזמן לנהל אתם דיאלוג. זה מצב של רווח הדדי, ואני חושב שיהיה מענה. ההזדמנות קיימת. אני חושב שאנו זקוקים למישהו שלא יחכה שהצד השני ימצמץ. שתי המדינות זקוקות זו לזו למען הביטחון האזורי והעולמי".

אל בראדעי אמר שהוא אינו מרוצה מהמצב במצרים. "המעבר השלטוני ייקח זמן, אחרי שלושה עשורים של דיכוי מוחלט. המועצה הצבאית רוצה שזה יקרה מאוד מהר... אני לא חושב שזו הדרך ולא מבין למה עלינו למהר. למדינות אחרות המעבר לקח שנה, שנה וחצי, שנתיים. הביטחון האישי עדיין לא הכי טוב במצרים, והרבה אנשים קונים אקדחים. המשטרה עדיין לא לגמרי שולטת ברחובות. אי אפשר לעשות בחירות תוך שלושה חודשים כשאין ביטחון, חוק וסדר. אנשים עדיין פוחדים לחייהם ברחובות". הוא הצהיר שוב על רצונו להתמודד לנשיאות, אך ציין כי "אני רוצה להבהיר שאני לא אהיה חלק מהתפאורה. אני ארוץ אם אני בטוח שמדובר בבחירות חופשיות והוגנות".

אל-בראדעי הוסיף שגם הוא חושש שהמהפכה "תיחטף". "בגלל זה אני אומר שאם נעשה בחירות תוך שלושה חודשים, לאחים המוסלמים יהיה יתרון ברור. הם חייבים להיות חלק מהתהליך, אך חייבים לתת לאחרים סיכוי להתחרות מבחינת רעיונות, וזה לא יקרה תוך שלושה חודשים". הוא טען גם כי משפטו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק הוא "בלתי נמנע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ