התקווה האחרונה של בית המלוכה הבריטי

אם אליזבת היא האמא של האומה, צ'רלס הוא הדוד הזקן והנרגן. ויליאם הוא הסיכוי האחרון של בית ווינדזור לשרוד

אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר

היום מתחילה המערכה על עתיד המלוכה בבריטניה, ולמרות שלמראית עין, מדובר במאבק שיתנהל בין הרוב בבריטניה כיום, שתומך בהמשך קיום המוסד, לבין המיעוט הרפובליקני, למעשה זהו קודם כל קרב אישי מאוד בין אב לבנו. הנסיך ויליאם אמר כמובן בראיונות לתקשורת שאביו, הנסיך צ'רלס, צריך להיות המלך הבא של בריטניה, הוא לא יכול היה לומר אחרת, אבל דווקא תומכיה הנלהבים ביותר של משפחת המלוכה מבינים שהסיכוי היחיד להישרדותה יהיה ויתור של יורש העצר על הכס, לטובת בנו.

החתונה המלכותית נערכת שמונה ימים לאחר יום הולדתה ה-85 של המלכה אליזבת השנייה. בלונדון ינצלו היום את החתונה כדי לערוך גם חזרה גנרלית ל"מבצע גשר לונדון", שם הקוד לאירוע מסובך לא פחות, ההלוויה של המלכה. אבל בינתיים היא אינה מראה סימני היחלשות ואם לוקחים בחשבון את הגנים שלה (אמה מתה בגיל 101), היא יכולה להתמיד לפחות עוד עשור. זה אומר שצ'רלס, כשיגיע לבסוף לכס המיוחל יהיה כבר באמצע שנות ה-70 שלו.

כשמנסים להבין כיצד אחת החברות המודרניות בעולם, אם הדמוקרטיות, מתעקשת לשמור אמונים למוסד עתיק ואנטי-דמוקרטי, ישנה רק תשובה אחת - המלכה. נכון, היא מורמת-מנותקת מעם, אבל בשישה עשורים של מלוכה, ועוד לפני כן כנסיכה צעירה בשירות סמלי כנהגת משאית קלה בסוף מלחמת העולם השנייה, השכילו תועמלני הארמון ליצור בעבורה תסריט מושלם של דמות נשית ואמהית שתשמש מוקד הזדהות לאומה. והיא מעולם לא סטתה מהתוכנית.

שנים עשר ראשי ממשלות, מווינסטון צ'רצ'יל ועד דייוויד קמרון עברו אצלה בפגישות שבועיות בארמון והיא לא מעדה אפילו פעם אחת באמירה פוליטית. כך גם כשהאימפריה הבריטית אותה ירשה מאביה, פורקה לגורמים וכשהחברה הבריטית שינתה את פרצופה ללא היכר, היא נשארה אי של יציבות. זה לא היה דבר פשוט כל כך, במיוחד כשנזכרים בעובדה שהוריה תמכו במדיניות הפייסנות של ממשלת צ'מברליין כלפי הרייך השלישית, שדודה אדוארד אהד את היטלר, שבעלה הנסיך פיליפ מסתבך סדרתית בבדיחות גזעניות וגיליון שלם לא יוכל להכיל את כל הבושות שגרמו לה ילדיה ונכדיה.

רק בשבועות האחרונים נאלץ בנה אנדרו, להתגונן מפני טענות על קשריו עם המעגל הקרוב של שליט לוב מועמר קדאפי. האירועים סביב גירושיהם של צ'רלס ודיאנה והיסטריית האהדה ל"נסיכת העם" בעקבות מותה בתאונת דרכים, דרדרו את הפופולריות של בית המלוכה לשפל חסר תקדים. אבל בזכות דמותה של המלכה, ועבודה יעילה של יועצי תקשורת, הכעס על המשפחה שגירשה את דיאנה נהפך עד מהרה לאמפתיה כלפי האם המסכנה שנאלצה להתמודד עם גירושים של שלושה מארבעת ילדיה.

בבריטניה, רבים יכולים להזדהות עם זה. אבל מה יהיה כשתלך? רק המחשבה על המלך צ'רלס השלישי מעבירה צמרמורת בגב המלוכנים ומפיחה תקווה גדולה בקרב התנועה הרפובליקנית. לא רק דיאנה חיסלה את דימויו של צ'רלס. הוא עשה עבודה לא רעה בעצמו כשסיפר בראיונות כיצד הוא משוחח עם הצמחים האורגניים שהוא מגדל באחוזתו, ובמכתבים הארוכים והנזעמים שלו לשרי הממשלה על נושאים הקרובים ללבו - מארכיטקטורה מודרנית (אותה הוא מתעב) ועד לרפואה אלטרנטיבית (בה הוא דוגל).

אם אליזבת היא האמא של האומה, צ'רלס הוא הדוד הזקן והנרגן שאף אחד לא רוצה לשבת לידו בארוחות משפחתיות. שום תעלול יחצ"ני לא יוכל לשנות את העובדה שהוא אינו צל חיוור של אמו, אפילו. ויליאם הוא הסיכוי האחרון של בית ווינדזור לשרוד אחרי מות המלכה. צעיר, נאה, מעודכן, טייס מסוקים ועכשיו לראשונה בתולדות בית המלוכה: גם יורש עצר הנישא לבת המעמד הפשוט, קייט, הבת של השכן (ההורים שלה אמנם מיליונרים אבל ההתחלה שלהם הייתה צנועה).

לא בטוח שזה מספיק כדי להעביר את בית המלוכה אל המאה ה-21, אבל ויליאם וקייט הם המועמדים הטובים ביותר שיש. אם הם יצליחו לרכוב על גל הפופולריות האדיר של החתונה המתוקשרת ביותר בתבל, הלחצים הסמויים על צ'רלס להודיע על ויתור ילכו ויגברו. קרב ההישרדות של המלוכה מתחיל היום עם צאת הזוג הטרי משערי ווסטמינסטר ואף אחד לא סופר את אבי החתן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ