גמאל מובארק נחקר: אבי הורה לא לירות במפגינים

מערכת המשפט המצרית משתמשת בהליכים נגד בכירי המשטר הקודם כדי להראות כי התחיל עידן חדש של "צדק לכל", שאינו תלוי במשרה או בקרבת דם

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

נראה כי עמדותיו של שר החוץ אביגדור ליברמן משפיעות על אלה של מתנגדי מובארק. הם הגישו שלשום לבית המשפט המינהלי בקהיר תביעה לשלול את אזרחותם של גמאל מובארק, הן משום שמובארק הבן נושא אזרחות בריטית, מתוקף אזרחותה של אמו סוזאן, והן משום הפגיעה הקשה שפגע במצרים, שמעידה לדבריהם על חוסר נאמנות למולדת. התביעה אמנם נדחתה, אבל עוד בטרם הסתיימה חקירתו, מתחילים כבר הניחושים באשר לעונשים שמגיעים לגמאל, לאביו, לשר הפנים חביב אל-עדלי ולחשודים אחרים בצמרת המצרית. אתמול פורסמה בין היתר פרשנות מצרית על כך שאפשר להטיל על מובארק האב עונש מוות, וכך גם על שר הפנים עדלי, אבל נשיא המדינה יוכל לחון אותם.

מובארק האב ממשיך לשהות בבית החולים בשארם א-שייח, כשרעייתו מונעת ממבקרים את הגישה אליו כדי שלא יצלמו אותו במיטתו. בינתיים פרסם העיתון "אל-מסרי אל-יום" קטעים מעדותו של הבן גמאל בחקירה, על פיהם עולה שמובארק לא נתן הוראות לפתוח באש, והורה לשר הפנים עדלי לשמור על איפוק. "הייתי קרוב אל אבי, וכל חמש דקות קיבלנו דיווח על המתרחש בשטח", סיפר גמאל לחוקריו. "אבי התייעץ עם ראש לשכתו זכריה עזמי ועם בכירים אחרים בשאלת התפטרותו. הוא התעקש לעזוב את כהונתו, אבל חשש מפני אי הסדר שיאחז במדינה". גמאל הודה כי התכוון להתמודד על משרת הנשיאות בבחירות הקרובות, "אבל כאזרח רגיל ולא כבנו של הנשיא".

התביעה הציגה בפני גמאל עדויות כי הורה לשר הפנים לבלום את ההפגנות בכל מחיר, גם אם יהיה צורך לפתוח באש. גמאל הכחיש את הטענות הללו, כשם שהכחיש כי תיווך בעסקות כלכליות תמורת עמלה, כמו בעסקת הגז עם ישראל, שעל פי טענת התביעה היה זה גמאל אשר עודד את אביו להסכים למחיר מופחת של הגז שסופק לישראל. בעוד גמאל ואחיו עלא שוהים בכלא טורה בתקופת החקירה, הודה ד"ר אחמד אל-סיבאעי, ראש מחלקת הרפואה המשפטית, כי הוא חתם על התעודה הרפואית שמנעה את העברתו של מובארק לכלא מבלי שקרא את דו"ח הרופאים על מצבו.

לצד חקירותיהם המתוקשרות של בני משפחת הנשיא, מתנהלות גם חקירותיהם של ראשי משרד הפנים לשעבר, אשר חשודים במתן ההוראה לירות במפגינים, בארגון הכנופיות שהתנפלו עליהם בכיכר א-תחריר ובמרכזים עירוניים אחרים במדינה, בעינוי אסירים ועצירים ובשחיתות רחבת היקף. לכלובי העצורים בבית המשפט הוכנסו שר הפנים לשעבר עדלי, הגנרל אחמד רמזי, מי שהיה הממונה על הביטחון הכללי, ראש מודיעין הפנים לשעבר הגנרל חסן עבד אל-רחמן ובכירים אחרים, אשר היו במשך שנים אימת הציבור.

משפטם משמש לא רק צעד ראשון לטיהור המערכת הממשלתית ממי שניצל אותה לצרכיו ופגע באזרחים, אלא גם כדי להפגין את תחילתו של עידן חדש, שבו מערכת המשפט מציגה "צדק לכל" שאינו תלוי בקרבת דם או משרה. במסגרת זאת עצור לחקירה גם יו"ר מועצת השורא לשעבר, ספוואת אל-שריף, אשר היה לפני כן שר ההסברה הכל יכול של מצרים, ולפי טענת התביעה צבר לעצמו עושר עצום, "הרבה מעבר למסגרת המשכורת שמקובלת במשרה שהחזיק", כפי שהסביר התובע.

אחת הדמויות המעניינות במופעים המשפטיים שמתנהלים עכשיו הוא עורך הדין פריד אל-דיב, שנחשב לסנגור המפורסם והמוצלח ביותר במצרים. אל-דיב הוא עכשיו סנגורם של מובארק ובני משפחתו, והוא בין עורכי הדין הבודדים אשר הסכימו לייצג את הנשיא לשעבר. לצד מובארק מייצג אל-דיב את שר הפנים עדלי ושרים נוספים אשר נחקרים ועלולים לעמוד לדין. אל-דיב ידוע כמי שגובה מיליונים תמורת ייצוג הקליינטים שלו. בעבר הוא ייצג גם את האזרח הישראלי עזאם עזאם, שהפסיד במשפט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ