מעבורת החלל אנדוור ממריאה היום אל משימתה האחרונה

לקראת סוף עידן המעבורות האמריקאיות, סין הודיעה שתקים תחנת חלל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רבבות אם לא מאות אלפי בני אדם ינהרו היום לצפות מרחוק בשיגור מעבורת החלל האמריקאית אנדוור (Endeavor) בפלורידה, בידיעה שזהו שיגור אחד לפני אחרון של מעבורות נאס"א. ביוני תשגר סוכנות החלל האמריקאית את המעבורת אטלנטיס למשימה אחרונה, שתביא את עידן המעבורות לסיום בתום 30 שנות פעילות ו-135 משימות שונות. האורחת המסוקרת ביותר בשיגור היא חברת בית הנבחרים גבריאל גיפורדס, רעייתו של מפקד המעבורת מארק קלי. גיפורדס נפצעה אנושות בינואר, כשנורתה בראשה במפגש עם הציבור בטוסון, אריזונה.

על המעבורת ייערכו שני ניסויים ישראליים מבית היוצר של מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל בהרצליה. הניסוי הראשון יבדוק את תפקודם של חיידקים פרו-ביוטיים בחלל, במטרה לפתח שיטות להתמודד עם פגיעה בתפקוד מערכת החיסון של אסטרונאוטים בתנאי חלל. הניסוי השני כולל תרבית תאי עצם במטרה ללמוד על מנגנון איבוד עצם בתנאים של חוסר משקל בחלל, בניסיון למצוא טיפולים לסובלים ממחלת האוסטיאופורוזיס.

לדברי ד"ר ערן שנקר ממכון פישר, שמוביל את המחקרים, "איבוד עצם בחלל הוא בעיה מאוד רצינית. אנשים שחוזרים אחרי שנה משהות בתחנת החלל נכנסים לשיקום כי הם לא יכולים לעמוד. בחלל התופעה של איבוד עצם מואצת: אם אשה מבוגרת מאבדת אחוז אחד מהעצם בשנה, אסטרונאוטים צעירים מאבדים אחוז אחד לחודש". הניסויים הללו הם המשך לניסויים שנשלחו ב-2003 למעבורת החלל קולומביה עם אל"מ אילן רמון.

השבתת צי המעבורות תאלץ את נאס"א להסתמך על חלליות סויוז הרוסיות כדי להגיע לתחנת החלל הבינלאומית. בינתיים משקיעה ארה"ב בחברות פרטיות בתקווה שייצרו בתוך כמה שנים צי של מוניות חלל פרטיות שישרתו את צורכי סוכנות החלל האמריקאית.

על רקע מצבה הלא מזהיר של תוכנית החלל המאוישת של נאס"א, הכריזה כעת סוכנות החלל הסינית כי בכוונתה להקים עד 2020 תחנת חלל ראשונה - השלישית בהיסטוריה של תעופת החלל. לדברי טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר, "סין הולכת בעקבות בריה"מ וארה"ב בתחום החלל המאויש. מבחינה סמלית היא רואה ערך רב בעובדה שבכל רגע נתון יהיו מספר סינים בחלל". מעבר לכך, הוא אומר, "סין כבר הודיעה בעבר שהיא מעוניינת במשימות חלל לירח ובהמשך גם למאדים, ותחנת חלל היא שלב הכרחי למי שרוצה לפתח תוכנית חלל מאוישת בממדים גדולים וליעדים רחוקים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ