יד הברזל שמפעיל נשיא סוריה, בשאר אסד, לדיכוי המחאה נגדו יוצאת משליטתו

לפי דיווחים, האלימות שמפעיל אחיו מאהר בדרעא נעשית בניגוד להוראות הנשיא, שביקש להפסיק את הירי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

הצרה הזאת, המתחוללת על ראשו של בשאר אל-אסד, היתה צריכה בכלל ליפול בחלקו של אחיו המנוח באסל, אשר הוכשר כיורש על ידי אביהם חאפז. אבל באסל נהרג בתאונת דרכים ובשאר הוזעק מכס הלימודים הנוח באנגליה אל תוך אחת המערכות השלטוניות הסבוכות, אשר רק כלפי חוץ נראית אחידה ומשתפת פעולה.

שלוש מערכות משולבות מנהלות את סוריה: ארמון הנשיאות, מנגנון המפלגה והצבא. בכל אחת מן המערכות הללו מתנהלת מערכת יחסים מורכבת ומסואבת, שבהן השאפתנות, הקנאה ובעיקר הפחד מפני יריבים ומתחרים מנחה את הפועלים בהן.

בשאר, שהחל את כהונתו בשנת 2000 עם קבוצה של תומכים שהוריש לו אביו, נאלץ כעבור שנתיים לבצע חילופי גברא בצבא ובמודיעין, כאשר פיטר את ראש המודיעין הצבאי חסן חליל ובמקומו מינה את גיסו, אסף שאוכת, אשר נשוי לאחותו בושרה. אגב, אחיו של בשאר, מאהר, שמפקד על המשמר הנשיאותי ועל הדיביזיה הרביעית שפועלת בעיקר נגד המפגינים בדרעא, התנגד לנישואים אלה. למעשה, הם החלו בקרב יריות בין מאהר לשאוכת.

כל אנשי הנשיא

נוסף על כך, מינה אסד את הגנרל עלי חמוד לראש המודיעין הכללי, ושלח לפנסיה את ראש מודיעין חיל האוויר. בשנת 2004 יזם אסד עוד פיטורים בצבא ובמודיעין, שכללו קרוב ל-40% מן הקצונה הבכירה, אשר נחשדה בחוסר נאמנות. לתפקיד שר ההגנה מונה חסן תורכמאני ולרמטכ"ל - עלי חביב מחמוד, שהוקפץ מאוחר יותר לתפקיד שר ההגנה, והיום הוא ממונה על פעילות הצבא נגד המפגינים.

רצח רפיק אל-חרירי ב-2005 חולל עוד תהפוכות במודיעין הסורי, כאשר שר הפנים לשעבר ומי שהיה הממונה על המודיעין בלבנון, הגנרל ראזי כנעאן, "התאבד", ושנה אחר כך חוסל אחיו עלי כנעאן. את מקומו של כנעאן מילא בלבנון רוסתום רזאלה, שנחשד בזמנו בכך שתיכנן את רצח רפיק אל-חרירי. רזאלה, שנחשב לאחד האישים המושחתים במדינה, שב ללבנון ב-2005, ובאירועים האחרונים הוא אחד מיועציו הקרובים של מאהר אל-אסד. בה בעת, חיזק שאוכת את מעמדו, פיטר קציני מודיעין יריבים ושאף לבצר את מעמדו מול יריבו מאהר.

במערכת הצבאית הזאת, אשר הפעילה אתמול לראשונה מסוקים במערכה בדרעא, ולפי דיווחים שלחה טנקים גם ללטקיה, ואשר הורתה להושיב במעצר בית קצינים בכירים שמוצאם מדרעא ולטקיה, התלקחה בימים האחרונים מחלוקת פנימית, שכוללת האשמות הדדיות על האופן שבו יש להגיב להפגנות. בין היתר נראה שמחלוקת זאת פרצה משום שעל פי דיווחים של גורמים בלבנון, אסד אינו בדיוק שולט בפעילות הצבאית של אחיו מאהר. מאהר נעזר גם בעצתו של בן דודו רמי מחלוף, מי שנחשב לאיש העשיר בסוריה, אשר יחד עם בני משפחתו, מוחמד, חאפז ואיהאב, שולטים על עסקי הנפט והטלקומוניקציה ועל סוכנויות יבוא מכוניות ומזון בסוריה. מחלוף ומאהר רואים עין בעין את הצורך לדכא בכוח את ההפגנות. לעומתם, גורמים אחרים בממשל הסורי, ובעיקר במפלגת הבעת', חוששים כי פעילות אלימה מדי עלולה להביא ללחץ חיצוני, לסנקציות, ואולי גם למתקפה צבאית חיצונית כמו בלוב. על פי חלק מדיווחי האופוזיציה, מאהר חדל להישמע להוראות בשאר להפסיק את הירי, והוא מנהל את המערכה כראות עיניו.

למפלגת הבעת', ששולטת גם בפרלמנט, אין כוח של ממש להכתיב מדיניות. אבל בעוד שהאב חאפז ידע כיצד לנצל את נציגי המפלגה כדי להשליט שקט ציבורי, בעיקר בערים הקטנות ובכפרים, בנו חסר את הידע והמיומנות הפוליטית הזאת. בתוך שנים ספורות הוא בנה את עצמו כמי שמנהיג את דמשק, אבל אינו מתעניין בפריפריה.

בשאר גם החל את דרכו הפוליטית, עוד בתקופת אביו, כמי שעומד בראש המסע לטיהור השחיתות הממסד הסורי. אבל כעת הוא ומשפחתו נתפשים בסוריה כסמל השחיתות. לעומתו, אביו ידע כיצד לבנות לעצמו תדמית של מנהיג צנוע וסגפן, גם כשהשחיתות בתקופתו היתה חלק משיטת ניהול המדינה. על פי האופוזיציה הסורית, מחזיקה המשפחה נכסים בשווי 30-40 מיליארד דולר.

השאלה עכשיו היא לא רק האם יצליח אסד לדכא את ההפגנות ולמנוע מעורבות לוחמנית של מדינות המערב בנעשה בסוריה. השאלה היא גם איזו משפחה תנהל את סוריה אחרי המהומות - אם היא תשרוד אחריהן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ