סופות הטורנדו בארה"ב: מניין ההרוגים עלה ל-350

הנשיא אובמה הגיע לבקר את האזורים שנפגעו בדרום מזרח המדינה. המקומיים מגדירים את המצב כ"סיוט" וכ"משבר הומניטרי"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

מניין ההרוגים מסופות הטורנדו הקטלניות שפקדו את דרום מזרח ארצות הברית בשבוע שעבר, עלה ל-350 בני אדם בשש מדינות. הנשיא ברק אובמה ביקר ביום שישי בעיר טוסקלוסה שבאלבמה, בה נהרגו 45 בני אדם ועוד כאלף נפצעו, ואמר לכתבים שמימיו לא ראה הרס כזה.

"זה שובר את הלב. דיברנו עם אנשים שחייהם ניצלו, אבל איבדו את הכל. מה שמדהים זה שכשמשהו כזה קורה, אנשים שוכחים מכל ההבדלים הקטנים ביניהם", אמר הנשיא, שגם שיבח את "הרוח האמריקאית". "אנו עוברים ימים קשים, אך לא משנה כמה קשה המבחן אנו שומרים על האמונה ועוזרים אחד לשני. העדיפות הגבוהה ביותר שלנו עכשיו היא לעזור לקהילה הזאת להשתקם".

הרס כתוצאה מהסופות. תצלום: אי-פי

לאובמה לקחו יומיים עד שבא לביקור באזור האסון זאת לעומת כמעט שבועיים שלקח לו לבקר באזור מפרץ מקסיקו לאחר דליפת הנפט באביב אשתקד. בשבת, כשבטוסקלוסה נערכו חלק מהלוויות ההרוגים, צוותי החילוץ עם כלבי הגישוש המשיכו את החיפושים בין הריסות הבתים, ותושבים רבים הצטופפו במקלטים הזמניים. ראש העיר וולט מאדוקס תיאר את המצב בעיר כ"משבר הומניטרי". "זהו סיוט", הוא אמר, "לא רק שאיבדנו חלק גדול מהעיר, אלא גם את התשתיות שלנו שהיו מאפשרות לנו להתמודד עם האסון: תחנות כיבוי אש, משטרה ותקשורת".

אזורים שנפגעו כתוצאה מהסופות. תצלום: רויטרס

באוניברסיטת אלבמה, שהקמפוס שלה ממוקם בעיר, המשיכו הסטודנטים המודאגים בנסיונות לגלות מי מחבריהם ללימודים נעדר. על פי הערכות מוקדמות, הסופות גרמו לנזק של כ-5 מיליארד דולר, כשיותר ממיליון תושבים נשארו ללא חשמל במשך כמה ימים. ארגונים הומניטריים החלו אתמול לגייס סיוע בשביל לספק לתושבים בגדים, מים ומצרכים בסיסיים, והמשמר הלאומי הופקד על אבטחת השכונות שנחרבו, בנסיון למנוע מאנשים לשדוד מההריסות חפצים בעלי ערך.

מדובר באחד מאסונות הטורנדו החמורים בתולדות ארה"ב. בשנת 1925 סופת טורנדו קטלנית גבתה את חייהם של 625 בני אדם בשלוש מדינות. בשנת 1932 נהרגו 322 בני אדם בסופות באלבמה, ובאפריל 1974, הסופות הרגו 325 בני אדם בלא פחות מ-11 מדינות בארצות הברית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ