בימ"ש לערעורים בצרפת זיכה את גאידמק מאשמת סחר בנשק, שוחד והלבנת הון

ביהמ"ש בצרפת הותיר את הרשעתו בהעלמת מס. עונשו של גאידמק הופחת משש שנות מאסר לשלוש, והוטל עליו קנס של כ-120 אלף יורו

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

לאחר 12 שנים בהן טען כי הוא חף מפשע שנפל קורבן למאבקי כוח פוליטיים, זיכה שלשום בית משפט לערעורים בפאריס את איש העסקים הישראלי-רוסי-צרפתי ארקדי גאידמק מארבעה סעיפים בהם הורשע בערכאה נמוכה. הרכב של שלושה שופטים צרפתים קבע כי גאידמק לא סחר באופן בלתי חוקי בנשק, לא שילם שוחד כדי לזכות בעיטורים של ממשלת צרפת ולא הלבין הון בשתי עבירות. בית המשפט הותיר את הרשעתו של גאידמק בהעלמת מס. עונשו של גאידמק הופחת משש שנות מאסר לשלוש, והוטל עליו קנס של כ-120 אלף יורו.

עם זאת, ספק רב אם גאידמק, שנעדר משני המשפטים ושוהה כיום בישראל, יתחיל לרצות את עונשו בכלא. על פי תקדימי עבר, מורשעים בעבירות מס בצרפת מגיעים בדרך כלל להסדר עם השלטונות שלפיו עונש המאסר מומר במאסר על תנאי או בקנס. יחד עם גאידמק זוכו גם שותפו העסקי לשעבר פייר פלקון, שר הפנים לשעבר שרל פסקוואה, שהורשע בקבלת שוחד מהשניים בתמורה להענקת העיטורים, ושורה של פקידי שלטון צרפתיים לשעבר.

הזיכוי המשמעותי ביותר הוא בשתי ההרשעות בפרשה שנודעה בצרפת בשם "אנגולה-גייט". בעיצומה של מלחמת האזרחים באנגולה בשנות ה-90, מונו גאידמק ופלקון על ידי ממשלת אנגולה לרכוש בעבורה נשק. הם קיבלו ייפוי כוח מהממשלה לנהל את חשבונות הבנק שלה לצורך העסקה. גאידמק הפעיל את קשריו ברוסיה והשניים הקימו חברה בצרפת שייצגה את תעשיות הנשק של רוסיה וצ'כוסלובקיה דאז שמכרו את הנשק לאנגולה.

כדי לקדם את העסקה, נעזרו גאידמק ושותפו בפקידי שלטון בצרפת ואישים בעלי השפעה, בהם בנו של הנשיא פרנסואה מיטראן. היקף העסקה היה כ-790 מיליון דולרים, וגאידמק ופלקון שלשלו לכיסיהם מאות מיליוני דולרים כעמלות.

מכתב האישום עלה כי כדי להבטיח את עסקות הנשק, שיחדו גאידמק ופלקון עשרות בכירים בצרפת ובאנגולה עתירת הנפט בעשרות מיליוני דולרים. העברת הכספים בוצעה באמצעות חברות בישראל, צרפת ושווייץ, שהזרימו את הכספים לשלדים בורסאיים הרשומים באיי הבתולה, האי ג'רזי בתעלת למנש ונסיכות מונקו.

גאידמק טען באמצעות עורכי דינו ובמאות ראיונות לכלי התקשורת בצרפת, ברוסיה ובישראל כי הוא חף מפשע. לטענתו, היתה זו עסקה חוקית בין ממשלות והוא רק טיפל בהיבטיה הכספיים. ב-2009 קיבלה הערכאה הנמוכה את האשמות השופט החוקר בפרשה והרשיעה אותו. השופטים קבעו אז כי בשל היותו אזרח צרפתי היה עליו לקבל אישור למעורבותו בעסקת הנשק מממשלת צרפת, ומשלא קיבל אישור כזה - הרי הסחר בנשק היה בלתי חוקי.

כעת הפך בית המשפט לערעורים את הקערה על פיה וקבע כי אכן היתה זו עסקה בין ממשלות. השופטים כתבו כי גאידמק ופלקון פעלו ברשות ובייפוי כוח של ממשלת אנגולה וכי לחוק הצרפתי אין במקרה הזה תקפות מחוץ לגבולות המדינה. עוד קיבלו השופטים את טענתו של גאידמק כי לא שיחד את בכירי מפלגתו של פסקאווה כדי לקבל עיטורים, אלא קיבל אותם בדין בשל פעולות חשאיות שביצע עבור שירותי הביטחון הצרפתיים.

החקירה בפרשה החלה ב-1999 כשגאידמק שהה בלונדון. בעקבות החקירה הוצא נגדו צו מעצר בינלאומי של האינטרפול. מחשש שיוסגר נמלט גאידמק לישראל, בה נרשם במשרד הפנים בשם אריה בר-לב. כעבור כמה שנים פרץ לתודעה הציבורית בארץ עם רכישת בית"ר ירושלים.

גאידמק אמר בתגובה כי "במשך 12 שנים נגרם לי עינוי דין קשה שספק אם ניתן לפצותי על כך. מי יחזיר לי את השנים האבודות האלה, שבהן נפגעה בריאותי ומשפחתי סבלה קשות? בדיעבד אישר בית המשפט את מה שטענתי כל השנים כי אני קורבן לרדיפה פוליטית".

גאידמק מנהל בימים אלה באמצעות עורכי הדין דוד ליבאי ושלמה בן אריה את הגנתו בבית המשפט המחוזי בתל אביב שבו הגישה הפרקליטות כתב אישום נגדו בשל חשד להלבנת הון בעזרת בכירים בבנק הפועלים. גאידמק טען כי מסע הרדיפה הצרפתי נגדו גלש לישראל בעקבות פניית משטרת צרפת למשטרת ישראל להקפיא את נכסיו בארץ. כדי למנוע זאת, הוא הורה לבנק הפועלים להעביר את הכספים לחשבונות בחו"ל.

גאידמק הגיש באחרונה תביעה לבית משפט בלונדון על סך שני מיליארד דולרים נגד לב לבייב שהיה שותפו בעבר. גאידמק טוען כי לבייב חתם עמו על הסכם לשותפות ברווחים מכריית יהלומים באנגולה אך לא כיבד את ההסכם. לבייב מכחיש טענה זו.

החלטת בית המשפט בצרפת, מעריכים מקורבי גאידמק, עשויה לסלול את שובו לצרפת לאחר שיסדיר עם רשויות המס את סוגיית הרשעתו בסעיף העלמות המס.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ