האפיפיור יוחנן פאולוס השני הוכרז כמבורך; "השיב לנצרות את פניה האמיתיות"

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הכריז על הביאטיפיקציה של קודמו בטקס רב רושם בכיכר פטרוס, שמשך קהל של 1.5 מיליון מאמינים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

כ-1.5 מיליון מאמינים קתולים גדשו היום (ראשון) את כיכר פטרוס הקדוש בוותיקאן לרגל טקס הביאטיפיקציה - הכרזתו כ"מבורך" - של האפיפיור המנוח יוחנן פאולוס השני. העלאתו של האפיפיור הקודם לדרגת מבורך היא שלב חשוב בתהליך הקנוניזציה, שבסופו הוא עשוי להיות מוכר כקדוש.

"מעתה יוחנן פאולוס השני ייקרא 'מבורך'", הצהיר בלטינית האפיפיור בנדיקטוס ה-16 וקבע כי יום חגו הוא 22 באוקטובר - היום שבו הוא התמנה לתפקיד ב-1978. "הוא השיב לנצרות את פניה האמיתיות, כדת של תקווה", הוסיף בנדיקטוס ה-16. הוא תיאר את קודמו בתפקיד כמי שניחן "בעוצמה של טיטאן" ושהעניק למיליונים "כוח להאמין". הוא בירך את הקהל אלפי פעמים מהחלון המשקיף לכיכר, אמר בנדיקטוס וביקש: "ברך אותנו עכשיו". בתום דבריו נחשפה תמונת ענק של פניו המחייכות של יוחנן פאולוס, לקול תשואות הקהל.

צילומים: אי-פי, רויטרס

רבים מאוהדיו של יוחנן פאולוס באו לכיכר כבר לפנות בוקר כדי לתפוס נקודת תצפית טובה על המיסה, וחלקם אף פרש אוהלים ובילו שם את הלילה. בקהל בלטו הפולנים, בני ארצו יוחנן פאולוס, ובהם גם הנשיא לשעבר, לך ולנסה. הם החזיקו בלונים בצבעי הדגל הפולני - אדום ולבן - ומחיאות כפיים רמות נשמעו כאשר קבוצת פולנים הפריחה השמיימה כרזה שעליה נכתבו דברי הודיה לאל.

"היינו בהלוויה ופשוט היינו צריכים להיות פה כדי לראות אותו מוכרז כמבורך" סיפר יאנוש סקיבינסקי, בן 40. הוא ומשפחתו נסעו 29 שעות מביתם בפולין, ליד הגבול עם בלארוס, כדי לנכוח בטקס.

ניתן להכריז על אדם כמבורך רק אם זוקפים לזכותו נס, והנס המיוחס ליוחנן פאולוס הוא החלמתה של מארי סימון-פייר נורמן, נזירה צרפתייה שחלתה בפרקינסון. העובדה שהנזירה כעת בקו הבריאות מוסברת בזכות התערבותו של יוחנן פאולוס אצל האל. לאחר הביאטיפיקציה, נורמן הניפה כלי כסוף ובו דגימה מדמו של יוחנן פאולוס, שנלקחה ממנו בימים האחרונים לחייו.

כדי להכיר ביוחנן פאולוס כקדוש, הוותיקאן יצטרך לייחס לו נס נוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ