היום לפני 66 שנה: ברית המועצות מכריזה על כיבוש ברלין

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

ב-2 במאי 1945 התפרסמה הודעתו הרשמית של מנהיג ברית המועצות, יוסף סטאלין, על כניעת ברלין. למחרת יצא "הארץ" בכותרת: "נכבשה ברלין, היטלר וגבלס התאבדו". עוד דווח כי "הצבא הגרמני המוצב בבירה הניח את נשקו", וחיילי הצבא האדום הניפו את דגל ברית המועצות על גג בניין הרייכסטאג.

"הארץ" דיווח על הכיבוש בציטוט פקודת היום לכוחות הסובייטיים. "חיילי החזית הבילורוסית הראשונה בפיקוד המארשאל ז'וקוב, בשיתוף עם חיילי החזית האוקראינית הראשונה בפיקוד המארשאל קוניאב, השלימו היום, לאחר קרבות רחוב עקשניים, את הבסת חיל המצב של ברלין וכבשו את העיר ברלין, בירת גרמניה, מרכז הפאשיזם הגרמני", נכתב.

"חיל המצב הגרמני, בפיקודו של גנרל הארטילריה ווייזלינג הפסיק אחר הצהריים את ההתנגדות וחייליו הניחו את נשקם ונכנעו", הוסיפו. עוד נאמר בהודעה כי "החילות שהשתתפו בכיבוש ברלין ייקראו 'הדיוויזיות הברליניות'", וכי 324 תותחים יירו 24 מטחים לציון הכיבוש.

לפי חדשות החוץ שפורסמו בעיתון, יום אחרי נפילת ברלין, "רבבות אזרחים וחיילים גרמניים זורמים הערב לקווים הבריטיים, מואצים על ידי השמועות ש'הרוסים מתקרבים'. סופר יונאייטד פרס כותב כי כל הגרמנים אומרים כי לאחר נפילת ברלין, נסתיימה המלחמה. לפי האומדנה, בורחים (לכיוון קווי הבריטים) מ-100 עד 250 אלף גרמנים. לגנרלים הגרמניים אין צבא להכנעה - נותר רק המון פרוע".

בידיעה נוספת שפרסם נאמר כי "קץ המלחמה באירופה הוא רק שאלה של שעות. לגרמניה הונחלה תבוסה סופית". בהמשך מדווח העיתון כי "שום מעצמה צבאית בדברי הימים לא הובסה בצורה כה הרסנית כגרמניה היום". לפי סוכנות רויטרס, "אבידות הגרמנים מראשית אפריל (1945) הגיעו לשלושה מיליון איש. החלק הגדול של מולדתם אבוד. המסדרון הצפוני סגור. מדרום גרמניה נותר רק משולש קטן, פחות מאחוז אחד משטחה של גרמניה".

סופרי "הארץ" דיווחו מירושלים כי מר מ. שרתוק (אז ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית) הצהיר במסיבת עיתונאים שהתקיימה ב-2 במאי כי "חשוב לנו שהחי"ל (חטיבה יהודית לוחמת - הבריגדה) ישתתף בחיל הכיבוש של גרמניה. פירוש הדבר הוא שיש להמשיך בגיוס גם לאחר הפסקת הקרבות, אשר טרם הגיעו לקצם ועדיין לא ברור מתי יגיעו". עוד דווח כי הסוכנות היהודית בלונדון פנתה בבקשה לאפשר לשליחיה לבקר במחנות ששוחררו בגרמניה.

ביום בו נפלה ברלין הודח מתפקידו שר החוץ של היטלר, יואכים פון ריבנטרופ, ובמקומו מונה הרוזן שווארין פון קרוסיק, שנשא נאום לאומה. "הארץ" ציטט חלק ממנו: "בשעה הטראגית הזו של גרמניה אני פונה לציבור. גרמנים עוד נופלים בחזית בקרב האחרון להגן על מולדתם. פעולת ההרס מתקדמת ללא הרף. בסאן פראנציסקו מתייעצים על ארגון סדר חדש בעולם כדי להימנע ממלחמת עולם שלישית. העולם יודע שמלחמת עולם שלישית תשים קץ לאנושות כולה. אנו הגרמנים מרגישים יותר טוב מכל עם אחר בעולם את כוח ההרס של המלחמה".

בהמשך אמר קרוסיק כי "יחד איתנו מחכים כל עמי אירופה שמצפים להם רעב וטרור בולשביסטי, לסדר חדש ולשלום בר קיימא. אירופה בולשביסטית תהיה הצעד הראשון בדרך למהפכה עולמית שהרוסים מכינים אותה זה 25 שנה". את דבריו סיים קרוסיק בהכרזה חד משמעית ולפיה "איני רואה בסאן פראנציסקו את מילוי שאיפותיה של האנושות. אין פתרון בבולשביזם. שלום העולם יכול להתבסס רק על סדר סוציאלי צודק. העולם עומד מול ההכרעה הגדולה ביותר. זו תהיה הכרעה על מבוכה או סדר, על מלחמה או שלום, על חיים או מוות".

כתב הכניעה של גרמניה הנאצית נחתם פעמיים: ב-7 במאי במפקדת אייזנהאואר בצרפת וב-8 במאי, בברלין, עקב דרישת הסובייטים לחתימה במפקדתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ