חאתמי מרמז: "הסוטים מהאיסלאם עלולים לרצוח את עלי חמינאי"

נשיא איראן לשעבר תוקף את אחמדינג'אד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

אזהרה נוקבת, חריפה ביותר מסוגה, השמיע אתמול נשיא איראן לשעבר מוחמד חאתמי לעבר הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. בנאום שנשא בעיר משהד התריע חאתמי כי "זרם הסוטים מן האיסלאם באיראן יתעמת יום אחד עם המנהיג העליון וירצח אותו, כפי שעשו המורדים נגד האימאם עלי כאשר רצחו אותו במאה השביעית". הדברים מובנים כרמז ברור לנשיא אחמדינג'אד ולנאמניו.

בימים האחרונים מתנהל עימות בין הנשיא למנהיג העליון עלי חמינאי. אחמדינג'אד פיטר לפני כעשרה ימים את שר המודיעין, חיידר מוסלהי. פיטורים אלה עוררו סערה באיראן, אשר גרמה לחמינאי להורות למוסלהי להישאר בתפקידו. חמינאי אף הבהיר לאחמדינג'אד כי הוא יתערב בענייני הממשלה בכל פעם שיתעורר הצורך בכך.

חילוקי דעות בין חמינאי לאחמדינג'אד אינם עניין נדיר, אבל בדרך כלל מצא חמינאי דרך אלגנטית לפתור את המחלוקות, בלי שהדברים יתפרשו כקרע בין המנהיגים. בשנה האחרונה זכה אחמדינג'אד לתמיכה פומבית גורפת מצדו של חמינאי, אשר התיר לו לעצור את מנהיג המהפכה הירוקה ואת בני משפחותיהם. אולם הפעם נראה שאחמדינג'אד ניסה למתוח את גבולות סמכויותיו, למרות שידוע לו שתפקיד שר המודיעין הוא אחד ממרכזי הכוח שבהם שולט חמינאי. וכך, אחרי ששני שרי מודיעין הוחלפו בתקופת אחמדינג'אד, ואחרי שהתברר שהפיטורים האחרונים הם תוצאה של מניפולציה מצד חתנו וראש המטה של אחמדינג'אד, אספנדיאר משאאי, החליט חמינאי להתערב.

סטירת הלחי שחטף אחמדינג'אד גרמה לו להיעדר משתי ישיבות ממשלה ומכל עיסוק רשמי אחר. הוא טען כי הפיטורים מוצדקים והם במסגרת סמכותו החוקתית. אבל חמינאי מיהר להבהיר לו כי המלה האחרונה תהיה תמיד שלו. המחלוקת הקשה הזאת התפרשה בעיני חלק מחכמי ההלכה, בהם שמרנים אשר תמכו בבחירתו של אחמדינג'אד, כמרי נגד המנהיג ונגד שיטת המשטר. סגן יו"ר מועצת המומחים, שאחראית בין היתר על מינוי המנהיג העליון, אייתוללה אחמד חאתמי, הזהיר ביום שישי את אחמדינג'אד "לבל יגזים בהערכת כוחו הפוליטי".

אחמדינג'אד החליט אתמול לחזור ולנהל את ישיבת הממשלה, אבל הבהיר כי המחלוקת לא באה לקצה, שכן "אין מדובר בענין אישי אלא בשאלה חוקתית של סמכויות הנשיא". אופן טיפולו של חמינאי בנשיא עשויה להבהיר גם למשמרות המהפכה כי מעורבותם הפוליטית איננה בלתי מוגבלת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ