חיסול בן לאדן | סוף לבן לאדן, לא לאל-קאעדה

התקופה הארוכה עד לחיסולו של מנהיג אל-קאעדה, נוצלה כדי לבנות את הארגון באופן שלא יהיה תלוי במנהיג אחד בלבד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

ארה"ב של אובמה השלימה אתמול את ההתחייבות שנתן הנשיא בוש למצוא ולחסל את אוסמה בן לאדן. זוהי הצלחה מודיעינית ומבצעית עצומה שגם התקופה הארוכה - עשר שנים של מרדפים אינטנסיוויים באפגניסטאן ופקיסטאן בלבד - אינה יכולה לגרוע ממנה.

אבל התקופה הארוכה הזאת נוצלה היטב על ידי בן לאדן ועוזריו כדי לבנות את הארגון באופן שלא יהיה תלוי במנהיג אחד או בראש חולייה אחד. כך למשל פעל ארגון אל-קאעדה באופן עצמאי בעיראק והוא פועל כך בתימן ובצפון אפריקה. בכל איזור ממונה "ראש איזור" אשר לא תמיד נזקק לאישורו של בן לאדן כדי לפעול, וכל ראש איזור ממנה לו בדרך כלל סגנים אשר יוכלו למלא את מקומו אם וכאשר ייעצר או יחוסל.

משפחה באפגניסטאן צופה בחדשות. תצלום: רויטרס

בן לאדן נשען כך על ארגונים רדיקליים שהיו פעילים עוד קודם במדינות ערב ובמדינות האיסלאם, ו"הזמין" אותם לבצע פיגועים בכל פעם שנזקק להם, בשאר הזמן הם פעלו ופועלים באופן עצמאי לחלוטין בזירותיהם המקומיות. התוצאה היא עכשיו שבן לאדן אמנם חוסל אבל ארגון אל-קאעדה יכול להמשיך ולפעול, וצפוי כי לאור חיסולו של בן לאדן יבקשו הסניפים השונים להוכיח את יכולותיהם ולנקום את חיסולו - במיוחד כנגד מטרות אמריקניות.

לצד החשש האמיתי מפני נקמת פעילי אל-קאעדה, זקוקה ושינגטון לבדוק מחדש את שיתוף הפעולה המודיעיני בינה לבין פקיסטאן. מתברר כי בניגוד להערכות הקודמות שעל פיהן בן לאדן מסתתר באפגניסטאן, הוא שהה דווקא באתר די בולט ליד הבירה הפקיסטאנית. האם גורמי מודיעין פקיסטניים ידעו על כך? האם זכה בן לאדן לגיבוי של גורמים רדיקאליים בתוך הצבא, המודיעין או הממשל הפקיסטני? כל אלה יצטרכו להיבחן עכשיו מחדש במיוחד על רקע המשך הלחימה באפגניסטאן ובצפון מערב פקיסטאן נגד גורמים רדיקאליים.

בפקיסטאן ואפגניסטאן, אגב, החשש מפני פעילות אל-קאעדה דווקא פחת ולפני מספר חודשים העריך המודיעין האמריקני כי בשתי המדינות הללו נותרו רק כמה מאות פעילים. אולם, המלחמה שינתה את יעדיה במקום מלחמה נגד אל-קאעדה, היא הפכה למלחמה נגד הטאליבן שהפכו לכוח טרוריסטי אשר עולה ביכולותיו על אלה של אל-קאעדה.

חיסול בן לאדן | סיקור מיוחד

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ