חיסול בן לאדן | נשיא ארה"ב ברק אובמה: אוסמה בן לאדן, מנהיג אל קאעדה, נהרג

האדם המבוקש ביותר בעולם אותר ונהרג באחוזה סמוכה לבירת פקיסטאן. "בלילה כזה, אנחנו יכולים להגיד למשפחות הקורבנות, 'הצדק נעשה'", אמר אובמה

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

מנהיג אל קאעדה, אוסמה בן לאדן נהרג, כך הודיע הבוקר (שני) נשיא ארה"ב ברק אובמה בהודעה לאומה האמריקאית. אובמה הוסיף כי בן לאדן נהרג במבצע של כוחות אמריקאים באבוטבד, סמוך לאיסלאמבד, בירת פקיסטאן, אתמול. עם בן לאדן נהרגו בנו ושני גברים נוספים, ששימשו שליחיו של בן לאדן. בנוסף נהרגה במקום אשה ששימשה מגן אנושי לאחד הטרוריסטים.

"בלילה כזה, אנחנו יכולים להגיד למשפחות הקורבנות, 'הצדק נעשה'", הוסיף אובמה. "ההישג של היום הוא עדות לגדולתה של ארצנו ונחישות העם האמריקאי. זה מוכיח שאמריקה יכולה לעשות מה שהיא מחליטה".

"הלילה, אני יכול לדווח לעם האמריקאי ולכולם שארה"ב ביצעה מבצע שבו נהרג את אוסמה בן לאדן, מנהיג אל-קאעדה וטרוריסט שאחראי למותם של אלפי גברים, נשים וילדים חפים מפשע", אמר אובמה בפתח דבריו.

נשיא ארה"ב סיפר על "היום הבהיר של ספטמבר" ב-2001 שבו מחבלי אל-קאעדה תקפו את ארה"ב - על התמונות שחקוקות בזכרון האומה שהשאירו "חלל פעור בלב שלנו", והתמונות הלא נראות של "ילדים שגדלו בלי ההורים שלהם", ומשפחות עם "כסא ריק בשולחן האוכל".

צפו בהמונים חוגגים ברחבי ארה"ב

כוחות אמריקאים הרגו את בן לאדן בפקיסטאן

אובמה היישיר מבטו אל המצלמה ואמר כי "בהוראה שלי, ארה"ב יצאה למבצע ממוקד נגד המתחם באיסלאמבאד שבפקיסטאן. צוות קטן של אמריקאים ביצע את המבצע תוך שהם מגלים אומץ ויכולות יוצאי דופן. אף אמריקאי לא נפגע. הם הקפידו להמנע מפגיעות באזרחים. אחרי קרב יריות, הם הרגו את אוסמה בן לאדן ולקחו את גופתו".

אובמה סיפר כיצד באוגוסט, אחרי שנים של עבודה מאומצת של המודיעין, הוא קיבל תדרוך על קצה חוט אפשרי המוביל לבן לאדן - מחבואו בפקיסטאן. "זה היה רחוק מוודאי", אמר. "זה לקח חודשים ארוכים. בשבוע שעבר, הערכתי שיש לנו מספיק מידע מודיעיני כדי לצאת לפעולה ואישרתי מבצע להביא את אוסמה בן לאדן לדין".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מכריז על הריגתו של אוסמה בן לאדן. תצלום: אי-פי

הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש מסר הבוקר כי הנשיא אובמה הודיע לו על הרג אוסמה בן לאדן. בוש הוסיף כי בירך את אובמה ואת כוחות הביטחון האמריקאיים שהיו מעורבים במבצע. "הלילה ארה"ב שלחה מסר ברור - הצדק ייעשה, לא משנה כמה זמן זה ייקח".

דובר המשפחות של טיסת 93, גורדון פלט, בירך על החדשות בשם משפחות הקרבנות של פיגועי ה-11 בסםטמבר. "אלה חדשות חשובות בשבילנו ובשביל העולם. זה לא יכול להקל על הכאב שלנו או להחזיר את אהובינו. אך זה מביא מידת נחת שמתכנן האסון של ה-11 בספטמבר והפנים של הטרור העולמי כבר לא יכול להפיץ את הרשע שלו".

גם הצמרת המדינית בישראל בירכה על הדיווח. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי "זהו ניצחון מהדהד לצדק ולחופש". הנשיא שמעון פרס הוסיף כי "בן לאדן היה אחד הרוצחים הגדולים בהיסטוריה וסופו לתלייה. זה הישג גדול למערכת הביטחון האמריקאי, זה הישג גדול לנשיא ארה"ב, זה הישג גדול לעולם החופשי".

אובמה עיכב את הדיווח הרשמי, בשל הצורך להעלות את הכוננות בנציגויות בעולם. ואכן, זמן קצר לאחר ההכרזה הוציאה ארה"ב אזהרת מסע כללית לכל העולם מחשש לניסיונות פגיעה באזרחיה.

עם זאת, עוד לפני הדיווח הצפוי התכנסה מול הבית הלבן הפגנה ספונטנית של מאות אנשים ששרו את המנון ארה"ב וצעקו "ארה"ב! ארה"ב!". ככל שעבר הזמן, המאות הפכו לאלפים ולעשרות אלפים שמילאו את שדרות פנסילבניה. גם אזור גראונד זירו בניו יורק התמלא בהמונים שחגגו את נפילתו של הטרוריסט שהרס את מרכז הסחר העולמי במקום.

הרג בן לאדן הוא אחד ההישגים המשמעותיים, אם לא המשמעותי של אובמה, שספג ביקורת חריפה על גישתו הרכה, שכללה ניהול דיאלוג עם משטרים עוינים, והססנות בתגובות מול המהפכות הערביות.

אוסמה בן לאדן. תצלום: אי-פי

בן לאדן וארגונו עומדים מאחורי שורה של ארוכה של פיגועים, כשהגדול שבהם הוא הפיגוע הקשה כנגד ארה"ב ב-11 בספטמבר 2001 - בו נהרס מרכז הסחר העולמי ונפגע הפנטגון ממטוסים שהוטסו בידי מחבלים מתאבדים. כמעט 3,000 בני אדם נהרגו בפיגוע זה.

על פי הדיווח בסי-אן-אן בן לאדן אותר במתחם באבוטבד, שבפקיסטאן. כוחות יחידת כוח קטן של יחידת אריות הים של הצי (navy seals) הונחת ממסוקים במתחם והרג את אוסמה ותומכיו. הכוחות לקחו את גופתו של בן לאדן וזהותו אושרה בבדיקות די-אן-אי.

בכיר בממשל האמריקאי מסר כי גופתו של בן לאדן נקברה לאחר מכן בים, בשל הרצון של ארה"ב לשמור על המסורת האיסלאמית הקובעת שיש לקבור גופות תוך 24 שעות מרגע המוות. בנוסף, ציין הבכיר כי בארה"ב חששו שאף מדינה לא תרצה לקבל את גופת הטרוריסט המבוקש ביותר בעולם לקבורה בתחומה.

המרדף אחרי בן לאדן באפגניסטאן החל באוקטובר 2001 בתקיפה משולבת של כוחות מיוחדים וחילות האוויר של הקואליצה, שחברו לאנשי הברית הצפונית, שמנהיגם, אחמד שאה מסעוד נרצח זמן קצר לפני פיגועי ה-11 בספטמבר. אולם, על פי מסמכי משרד החוץ האמריקאי הוא הצליח לחמוק מהכיתור של הכוחות האמריקאים בטורה בורה עם לא יותר מ-7,000 דולר בכיס ו-50 מלווים.

חיסול בן לאדן | סיקור מיוחד: כל הכתבות, הפרשנויות והתגובות בעולם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ