חיסול בן לאדן | היורש הצפוי: איימן א-זואהירי, רופא מצרי בן 60

על איימן א-זואהירי נאמר כי "הוא לבן לאדן מה שהמוח הוא לגוף". א-זואהירי כינה בעבר את אובמה "כושי נרצע" וקרא לג'יהאד "נגד האמריקאים והיהודים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הרופא והכירורג המצרי, איימן א-זואהירי, הנחשב לאיש מספר שתיים באל- קאעדה, צפוי לרשת את מקומו של אוסמה בן לאדן שחוסל הלילה (שני) בידי כוחות ארה"ב בפקיסטאן. א-זואהירי היה המוח שעמד מאחורי בן לאדן וארגון אל-קאעדה ומי שחזר ותקף את ארה"ב ובעלות בריתה בקלטות וידיאו שהפיץ הארגון. בהודעתו האחרונה, שנקלטה בחודש שעבר בידי גוף המחקר לענייני מודיעין, SITE, קרא א-זואהירי למוסלמים להילחם בכוחות נאט"ו וארה"ב הפועלים בלוב.

"ברצוני להסב את תשומת לב אחינו המוסלמים בלוב, תוניסיה, אלג'יריה ושאר המדינות המוסלמיות, שאם הכוחות האמריקאיים ייכנסו ללוב, מצרים, תוניסיה ואלג'יריה ושאר המדינות המוסלמיות, צריך לקום ולהילחם לא רק בשכירי החרב של קדאפי, אלא גם בשאר מדינות נאט"ו", אמר.

הרופא המצרי בן ה-60 היה השני ברשימת הטרוריסטים המבוקשים של סוכנות ה-FBI, אחרי בן לאדן. שניהם הצליחו עד היום לחמוק מהכוחות האמריקאים שרדפו אחריהם ברחבי אפגניסטאן ופקיסטאן בעקבות התקפות 11 בספטמבר של אל-קאעדה.

א-זואהירי. בן למשפחה משכילה מקהיר. תצלום: אי-פי

האיש הממושקף, בעל השיער והזקן הלבנים, נולד למשפחה של משכילים ורופאים בשכונה אמידה של קהיר; ב 2008 התבלט בתקשורת הבינלאומית, לאחר שתקף את בחירתו לנשיאות של אובמה וכינה אותו "כושי נרצע", כינוי גנאי שהמנהיג המוסלמי האמריקאי, מלקולם X, הדביק בשנות השישים לעבדים שחורים נאמנים לאדוניהם הלבנים.

בקלטת וידיאו שיצאה כעבור שנה, בספטמבר 2009, שב ותקף את אובמה, בטענה שאינו טוב מקודמו, ג'ורג' בוש. "אמריקה מפגינה שוב את פרצופה מוליך השולל... היא נועצת את אותו הפיגיון שנעצו בוש וקודמיו; אובמה אימץ את מדיניות קודמיו, שיקר ומכר אשליות", אמר א-זואהירי בקלטת שבה צולם בגלימה וטורבן לבנים.

מורו הרוחני של בן לאדן

פרשנים מגדירים את הרופא המצרי כמורהו הרוחני של בן לאדן וכמי שממונה על ארגון הפעילות של אל-קאעדה. "איימן הוא לבן לאדן מה שהמוח הוא לגוף", אמר בשעתו מונסטסר אל-זיאת, עורך דין מקהיר שהיה בעבר פרקליטו של א-זואהירי. בקלטת וידיאו שהופצה אחרי התקפות 11 בספטמבר, הגדיר סגנו של בן לאדן את הפיגועים "ניצחון גדול" שהושג "בעזרת אלוהים".

בן לאדן וא-זואהירי נפגשו בראשונה באמצע שנות השמונים בעיר פשאוואר שבפקיסטאן, אליה הגיעו במקביל כדי להפגין את תמיכתם במורדים שנלחמו בסובייטים באפגניסטאן.

רופא ומיליטנט

אולם המילטנטיות של הרופא המצרי החלה הרבה קודם. א-זואהירי, שנולד ב-1951, הוא בנו של מרצה לרוקחות ונכדו של האימאם הגדול של אל-אזהר, אחד המסגדים החשובים ביותר בעולם המוסלמי; ב-1974 סיים את לימודי הרפואה באחד המוסדות היוקרתיים ביותר של מצרים וגם השלים תואר שני בכירורגיה. בשלב זה כבר היה פעיל בתנועת האחים המוסלמים, שהטיפה להקמת מדינה איסלאמית אחת.

בעקבות ייסוד ארגון הגי'האד של מצרים ב-1973, הצטרף לשורותיו והיה בין 300 החשודים ברצח הנשיא אנואר סאדאת ב-1981; במשפט זוכה מאשמה, אך נדון לשלוש שנות מאסר בגין החזקת נשק בלא רישיון. עם שחרורו יצא לפקיסטאן, לטפל בפצועים מוסלמים שנפגעו במלחמת אפגניסטאן, במסגרת ארגון הסהר האדום.

ב-1999 נדון בהיעדרו למוות בבית דין צבאי במצרים, באשמה שעמד בראש תנועת הג'יהאד המצרית שהטיפה באלימות להשלטת מדינת הלכה איסלאמית ועמדה מאחורי מערכה שבה נהרגו יותר מ-1,200 מצרים. שמו גם נקשר לפיגועים בשגרירות ארה"ב בטנזניה וקניה ב-1998. א-זואהירי הכחיש כל קשר להם, אבל קרא למוסלמים "להמשיך בג'יהאד נגד האמריקאים והיהודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ