חיסול אוסמה בן לאדן | אובמה הביא לאמריקאים את ראשו של השטן

חיסולו של אוסמה בן לאדן רחוק מלהיות מכת מוות לאל-קאעדה, אך מדובר בניצחון סמלי במלחמה שבה שדה הקרב הוא התודעה

למרות החגיגות של אלפים שנמשכו במשך שעות בארה"ב, חיסולו של אוסמה בן לאדן, רחוק מלהיות מכת מוות לארגון אל-קאעדה, גם לא לשלל הקבוצות הפועלות תחת מטריית הג'יהאד העולמי.

אל-קאעדה אינו ארגון היררכי מסודר ובן לאדן לא היה מפקדם של פעילי האיסלאם הקיצוני בתימן, עיראק או ארצות המגרב, ואפילו לא של אלה המשתמשים בשמו ברצועת עזה. הוא לא חילק להם הוראות ורובם הצליחו לממן את עצמם, מבלי לקבל סיוע מהרי טורה בורה או מפקיסטאן. יתרה מכך, מותו יהווה זרז לניסיונות של שלל פעילי תנועות האסלאם הקיצוני בכל רחבי העולם להוציא לפועל בהקדם האפשרי פיגועי נקמה נגד מטרות אמריקאיות ומערביות.

אבל, וכאן מדובר באבל גדול, מדובר בניצחון להרתעה האמריקאית, לא פחות. זהו ניצחון סמלי במלחמה שבה שדה הקרב הוא התודעה של האויב ושל הציבור, וסמלים הם מראית כל. עצם יכולתו של צוות חיילים אמריקאי להגיע לנקודה שבה מסתתר בן לאדן ולחסלו ללא נפגעים מהצד האמריקאי, מעביר מסר לכל חובבי אל-קאעדה למיניהם: "ארה"ב אינה עוד נמר של נייר, ויש לה את היכולות הצבאיות לפגוע בכל מי שינסה לפגוע בה". או כפי שאמר ראש ממשלת תורכיה ארדואן, "זהו שיעור לעולם כולו". אולי תמונה שצולמה הבוקר בג'נין, יכולה להבהיר יותר מכל את המשמעות של החיסול בכל רחבי המזרח התיכון: פעיל ג'יהאד אסלאמי שנפצע במהלך ימי האינתיפאדה מירי של צה"ל, מחזיק את תמונתו של בן לאדן ומבכה את מותו.

תושבי ג'נין צופים בדיווחים על חיסולו של בן לאדן. תצלום: אי-פי

קשה שלא להתפעל מהדרך שבה הצליח המודיעין האמריקאי להגיע לבן לאדן ולחסלו- ללא שימוש במטוסים ללא טייס או הפצצה מדויקת מהאוויר. מדובר בפעולה קרקעית שכללה פריצה לבית שבו הסתתר בפאתי אובטאבד וירי בראשו של בן לאדן. למבצע מעין זה יש צורך לא רק במודיעין מדויק להפליא, אלא גם ובעיקר בכוח חיילים מיומן שמסוגל להגיע לבית בחשאי מבלי שיתגלה ואז לפרוץ אליו. היעדר הנפגעים בצד האמריקאי יכול אולי להסביר עד מה גדולה הייתה ההפתעה של מנהיג אל-קאעדה ואנשיו כאשר הגיעו אליהם החיילים.

ניתן רק לנחש שעוד יתואר, ידובר ויוסרט סיפור חיסולו של בן לאדן שעוד הרבה לפניי 11 בספטמבר 2001 ניסה המודיעין האמריקני להגיע אליו. זה בוודאי לא יזיק לנשיא ברק אובמה לקראת כניסתו לשנת בחירות וההישג המשמעותי כל כך יירשם לזכותו על אף היותו חסר כל רקע או ניסיון צבאיים. הנה, דווקא הוא שנתפס כדמות חלשה שמנסה נואשות להתקרב לאיסלאם ובכלל זה לאיראן, מצליח במקום שקודמו ג'ורג' בוש נכשל. הוא מצליח להביא לציבור האמריקאי את ראשו של השטן הגדול עצמו מבלי לצאת לשתי מלחמות. ואכן אובמה, שספג ביקורת קשה כל כך על מדיניות החוץ שלו, על אי הבנתו במזרח התיכון ובעולם המוסלמי, נזקק לניצחון סמלי שכזה: נקי, מהיר, ללא חיילים הרוגים, אפילו כמעט ללא נפגעים מקרב האזרחים שהקיפו את בן לאדן ברגעיו האחרונים.

הפעולה הזו, מהירה ככל שהיתה, משקמת ולא במעט את תדמיתו של אובמה כנשיא שחושש מעימותים צבאיים או מהפעלת כוח ובעיקר את תדמיתו של צבא ארה"ב שהגיע להישגים צבאיים משמעותיים בשנים האחרונות באפגניסטן אך ללא סמלים שיפרטו על התודעה המזרח תיכונית.

על אף החגיגות, הניצחונות וההישגים, המלחמה מול גורמי הג'יהאד העולמי משולה ל"לרוקן את הים בכפית", כדבריי ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר. העלאת הכוננות בכל הנציגויות האמריקניות בעולם ממחישה זאת. לבן לאדן יקום מן הסתם יורש מבצעי. ייתכן שיהיה זה סגנו איימן א-זוואהירי (אם לא נפגע בהתקפה) ואולי דמות אחרת פחות מוכרת. אך אף יורש כבר לא יצליח לייצר את ההילה שהייתה סביב ראשו של בן לאדן. מעתה כל ממלא מקום או יורשים למנהיג אל-קעידה, יידע כי הוא חי על זמן שאול.

חיסול בן לאדן | סיקור מיוחד

תגובות