חיסול בן לאדן | ארה"ב הוכיחה לפקיסטאן: נוכחותנו חשובה

במקום להסתתר במערה נידחת, בן לאדן אותר וחוסל קרוב לבירה איסלמבאד. זה מצדיק את החשש האמריקאי משיתוף פעולה בין פקיסטאן לאל-קאעדה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

העובדה שאוסמה בן לאדן חוסל אתמול (ראשון) בעיר אבוטאבאד, שעת נסיעה מהבירה איסלאמאבד - לא רחוק מבסיס גדול של צבא פקיסטאן, במקום באיזו מערה נידחת באזורים השבטיים הפרועים בגבול אפגניסטאן-פקיסטאן, מהווה צידוק משמעותי למדיניות של ממשל אובמה בשנתיים האחרונות, להעמיק את הפעילות האמריקאית במדינה, גם במחיר מתח גובר עם ממשלה שאמורה להיות בעלת ברית במלחמה נגד הטרור.

הממשל הפקיסטאני חוזר בחודשים האחרונים ומשמיע מחאות נמרצות נגד הפעילות האמריקאית, בעיקר כלפי טיסות ותקיפות של מטוסים ללא טייס נגד בכירים באל-קאעדה והטליבאן. האמריקאים מהלכים כאן על חבל דק מאוד. מצד אחד, פקיסטאן, המעצמה הגרעינית האסלאמית, היא בת-ברית חיונית, עליה מוציא הממשל האמריקאי מיליארדים של סיוע חוץ בשנה, ומצד שני, ארגוני המודיעין שלה נחשדים באופן תדיר בשיתוף פעולה עם אל-קאעדה וגופים איסלאמיסטים אחרים. פקיסטאן לא מוכנה לוותר על המעורבות שלה בענייניה הפנימיים של אפגניסטאן, ממשיכה לאפשר נוכחות של תאי אל-קאעדה בשטחה, ובמיוחד משמרת את העוינות הקשה מול בעלת ברית מרכזית אחרת של ארה"ב באזור, הודו.

חיילים אמריקאים. תצלום: רויטרס

השאלות המרכזיות שיישאלו בימים הקרובים בעקבות חיסולו של בן לאדן, היא מי בצמרת הביטחונית של פקיסטאן ידע על נוכחותו בלב המדינה. האם בכיר פקיסטני העביר את "ידיעת הזהב" בנושא לאמריקאים, והאם פעולת קומנדו גלויה של חיילים אמריקאים על אדמתה, תגרום להחרפה גדולה יותר ביחסים מאשר תקיפות המטוסים הבלתי-מאוישים ופעילות סמויה של ה-CIA.

מעבר להישג המשמעותי בחיסולו של מנהיג אל-קאעדה, כמעט עשור שלם לאחר הפיגועים בארה"ב, לפעולה עלולה להיות השפעות מרחיקות לכת על הדיונים המתקיימים בין ארה"ב, אפגניסטאן ופקיסטאן לגבי עתיד הנוכחות האמריקאית והמלחמה בטליבאן, שבוודאי לא באה לסיומה עם מותו של בן לאדן.

בעוד הם נערכים יחד עם עמיתיהם במערב לגל של פיגועי נקמה, ראשי מערכת הביטחון בישראל יכולים לקחת מהאירוע הזה לפחות נחמה אחת חשובה. ההתעקשות המוצדקת האמריקאית להמשיך בטיסות מעל אדמת בעלת בריתה פקיסטאן, יכולה לשמש גם את ישראל בעתיד כשהיא נאלצת להתמודד מול תלונות ממשלת לבנון על הטיסות הקבועות של מטוסי חיל האוויר הישראלי מעל שטחה.

פרשנויות נוספות

סוף לבן לאדן, לא לאל-קאעדה / צבי בראל

הסבלנות האמריקאית השתלמה / יוסי מלמן

בן העשירים הסעודי שהפך למבוקש מס' 1

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ