חיסול אוסמה בן לאדן | אובמה הוא לא צ'מברליין

פעולת החיסול הראתה, שהחברה האנושית התקדמה רק מעט מאז ימי קדם. האימפריה רודפת אויביה עד מוות, ודעתה לא נחה עד שחייליה אוחזים בראשו הכרות של המורד

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיסול מנהיג אל-קעידה, אוסמה בן לאדן, בפעולת קומנדו בפקיסטאן הראה שאמריקה לא איבדה את היוזמה ואת רוח הלחימה במלחמתה נגד האיסלאם הקיצוני. הנשיא ברק אובמה הוכיח שאיננו בן-דמותו העכשווי של נוויל צ'מברליין - המנהיג שניסה להתפייס עם כוחות הרשע - אלא בחר להמשיך במשימה שירש מקודמו, ג'ורג' בוש, לתפוס ולהרוג את האחראי לרצח אלפי אמריקאים, וסיים אותה בהצלחה ובלי ויתורים, פשרות או התכופפות בפני הטרוריסטים.

הפעולה הראתה, שהחברה האנושית התקדמה רק מעט מאז ימי קדם. האימפריה רודפת את אויביה עד מוות, ודעתה לא נחה עד שחייליה אוחזים בראשו הכרות של המורד. כך נהגו בתנ"ך, כך עשו הרומאים, וכך פועלת ארצות הברית במאה ה-21. אובמה אינו שונה מקיסרי רומא: הוא לא שלח עורכי דין שיגישו בקשה להסגרת בן לאדן מפקיסטאן, כדי להעמידו לדין על אחריותו לפיגועי 11 בספטמבר 2001. הוא שיגר לוחמים כדי להרוג את האויב ללא משפט, ובכך הראה שאיננו חסיד עיוור של זכויות אדם, מין שמאלן רכרוכי כטענת יריביו, אלא מנהיג ריאליסט שמפעיל כוח בלי היסוס לקידום מטרות לאומיות.

בנאום הניצחון שלו, שבו לקח לעצמו את הקרדיט על המבצע המוצלח, אובמה הבהיר שהריגת בן לאדן היתה בעדיפות גבוהה יותר מלכידתו. הגישה הזאת מקובלת בישראל, שנוהגת לחסל את בכירי הארגונים שנלחמים נגדה, וסופגת על כך ביקורת קשה בטענה שהיא מדינה פורעת חוק. האיחוד האירופי, למשל, נהג לתקוף את פעולות ההתנקשות הישראליות בשטחים כ"הרג ללא משפט" (EXTRA JUDICIAL KILLING). מן הסתם, האירופים לא יפרסמו הודעת גינוי דומה נגד אובמה. זו לא צביעות, או אנטישמיות, אלא היררכיה פשוטה. מה שמותר למעצמת העל, אסור למדינה קטנה.

אובמה נואם את נאומו הדרמטי. תצלום: גגרויטרס

המבצע יקפיץ את הרייטינג של אובמה, וירגיע לזמן מה את הביקורת על רפיסותו כמדינאי ומנהיג ואת הקינות על אמריקה הדועכת. אין ספק שלאובמה יש מזל: כשלון מבצעי יכול היה להרוס את סיכויי בחירתו מחדש, וההצלחה מציבה אותו בעמדת פתיחה טובה עם תחילת הקמפיין לכהונה שנייה. אבל הצלחות כאלה לא מחזיקות הרבה זמן, והן יכולות להתקלקל אם אינן מנוצלות כראוי, או בגלל בעיות פנים. כפי שקרה לג'ורג' בוש האב אחרי ניצחונו במלחמת המפרץ, בשל מצב כלכלי קשה במדינה.

אובמה סבל מלכתחילה מחוסר ניסיון במדיניות החוץ, ומדיניותו במזרח התיכון התאפיינה בכשלונות או בפסיביות. עכשיו תהיה לו הזדמנות נוספת, שעליו לנצל בתבונה ובזהירות. קודם כל, חיסול בן לאדן יאפשר לאובמה לעמוד בהבטחתו, ולהתחיל בפינוי כוחות ארה"ב מאפגניסטאן בעוד חודשיים. הוא יוכל לטעון שהמשימה הושלמה, לפחות בחלקה, והגיע הזמן להתקפל. כדאי שיעשה זאת מהר, לפני שהסתבכות נוספת תתקע את האמריקאים לתקופה נוספת בבוץ האפגני.

שנית, עליו להיערך לאפשרות שפקיסטאן תקרוס בעקבות החיסול, או שיחסיה עם ארצות הברית יורעו בגלל החשד שהמודיעין והצבא שלה חיפו על נוכחותו של בן-לאדן בפרבר של איסלאמבאד, סמוך למחנה צבאי. השאלה מי ישלוט בפצצות הגרעין של פקיסטאן תעמוד מעתה בראש דאגותיו של אובמה.

שלישית, הבית הלבן ניסה למנף את החיסול כדי לטעון שהטובים - שואפי החירות והחופש - מנצחים במאבק על המזרח התיכון, בשעה שהרעים מסולקים מהבמה. זה יפה לצרכי הסברה, אבל לא מתמודד עם הבעיות הלוקליות. מועמר קדאפי, שניצל מניסיון חיסול בהפצצה, עדיין במקומו ושולט במחצית לוב. מצרים מאותתת על מדיניות חוץ חדשה; יהיה מעניין לראות, אם תאט מעכשיו את התקרבותה לאיראן והתרחקותה מארה"ב. בשאר אסד ממשיך בדיכוי האלים של ההפגנות נגד שלטונו, בתמיכתו השקטה של אובמה שהסתפק במס שפתיים (סנקציות ריקות מתוכן) במקום לצאת במלוא החומרה נגד הסורים.

רביעית, אובמה יצטרך למצוא את הנתיב הנכון להתמודד עם המשבר הישראלי-פלסטיני. התשואות של הרפובליקאים להריגת רוצח ההמונים בן לאדן לא מעניקות לאובמה אשראי פתוח ללחוץ על ישראל שתיסוג מהשטחים. בטח לא בשנת בחירות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ינסה לקשור בין שני האירועים הדרמטיים של הימים האחרונים - הסכם הפיוס של הפתח וחמאס וחיסול בן לאדן - לנרטיב אחד. הוא יטען בוודאי, שמי שחיסל את מנהיג אל קעידה לא יכול לדרוש מישראל שתדבר עם ממשלה שהחמאס שותף לה. השבחים המפליגים שנתניהו חלק היום לאובמה לא נועדו רק להביע הערכה, אלא גם לחשק את הנשיא ולהרתיעו מפני לחצים על ממשלת הימין הישראלית. וגם להזכיר שוב, שאין דבר שחשוב יותר לביטחון ישראל וליציבות באיזור מאשר אמריקה חזקה.

חיסון בן לאדן | סיקור נרחב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ