גל מעצרים של מאות פעילי אופוזיציה ברחבי סוריה

בצל החיסול בפקיסטאן

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ביירות (אי-פי). כוחות צבא סוריה פשטו אתמול מבית לבית בעיירות ובערים רבות ברחבי המדינה, שבמהלכן עצרו מאות בני אדם; זאת בניסיון להרתיע מפגינים ולדכא את ההתקוממות נגד משטרו של הנשיא בשאר אסד, הנמשכת כבר כשישה שבועות.

לדברי רמי עבד אל-רחמן, ראש ארגון Syrian Observatory for Human Rights במדינה, מאות בני אדם נעצרו ביומיים האחרונים לבדם; שורת המעצרים, שבוצעו מדרעא בדרום ועד ערים בצפון, דרך פרברי דמשק, נועדו לשים קץ להפגנות הענק נגד השלטון שהתקיימו בסוריה בשבוע שעבר. לדברי עבד אל-רחמן, השלטונות קיבלו החלטה בלתי מוצהרת לדכא בכוח את המחאה, תוך שימוש בכוחות צבא וביטחון. בין העצורים גם פעילת זכויות אדם בולטת מדרעא בשם דנה ג'וואברה, שמתחה בתקופה האחרונה ביקורת נוקבת על המשטר ודרך דיכויו את ההפגנות.

הנשיא אסד נחוש לשבור את ההתקוממות נגדו, שהחלה לפני שישה שבועות בדרעא, והתפשטה מאז מהר מאוד לכל רחבי המדינה, שאוכלוסייתה כ-23 מיליון נפש. ארגוני זכויות אדם טוענים שמאז התחילו השלטונות בהפעלת יד קשה לפיזור ההפגנות, נהרגו לפחות 545 בני אדם. אתמול נהרגו יותר מעשרה. גל המחאה, שעצם קיומן לא היה עולה על הדעת בעבר, הפכו לאתגר של ממש לשלטון משפחת אסד, הנמשך כבר 40 שנה, והידוע כאחד ממשטרי הדיכוי הקשים ביותר במזרח התיכון.

פעיל זכויות אדם בשם מוסטפה אוסו, החי בסוריה, אישר את דבר גל המעצרים, וציין שהצבא הביא אתמול תגבורות לערים במערב המדינה, לגבול עם לבנון ולערים בצפון. טנקים של הצבא הרעישו שלשום את העיר העתיקה של דרעא וצלפים שהוצבו על גגות הבתים וצריחי מסגדים אילצו את התושבים להסתגר בבתיהם. פעילי זכויות אדם אמרו שלא הצליחו ליצור קשר עם אנשי העיר, שבה אין מים, חשמל ודלק כבר שבוע, מאז נשלחו אליה חיילים וטנקים לדיכוי ההפגנות. "מימיי לא פחדתי כל כך", אמר אחד מתושבי העיר שנמלט ממנה שלשום ליישוב מרוחק מעט. "אנשי כוחות הביטחון חילקו את דרעא לארבעה חלקים. הם הפגיזו אתמול בלי הבחנה, התושבים היו מבוהלים", סיפר לסוכנות אי-פי. "זה נראה כמו מחנה צבאי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ