חיסול אוסמה בן לאדן | פרשנות: שעתם הגדולה של המודיעין וכוחות הקומנדו האמריקאים

שיתוף פעולה בין-זרועי

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

אבוטאבד, העיר בה הסתתר אוסמה בן לאדן ושם מצא את מותו, נמצאת כמעט אלף קילומטר מהים. אך בכל זאת אין זה מפתיע שמי שככל הנראה לחצו על ההדק היו לוחמי הקומנדו הימי האמריקאי - "אריות הים".

ההודעות הרשמיות האמריקאיות לא זיהו את היחידה שחדרה אל המתחם המבוצר של מנהיג אל-קאעדה, אבל גורמים בכירים בפנטגון אישרו שמדובר שבצוות 6 של היחידה, ששמה הרשמי הוא "הקבוצה לפיתוח לוחמה מיוחדת של הצי האמריקאי" (DEVGRU). הצוות כמובן לא פעל לבדו, ויחד עמו היו אנשי קבוצת המשימות המיוחדות של הסי-איי-אי, והמסוקים שהביאו אותם ליעד היו של טייסת 160 למשימות מיוחדות של הכוחות האוויריים של צבא ארה"ב.

DEVGRU הוקמה ב-1981, כלקח מהכישלון הצורב של המבצע לשחרור בני הערובה בשגרירות האמריקאית בטהראן. המבצע - שהסתיים בשמונה חיילים אמריקאים הרוגים, כלי טיס שרופים בלב המדבר האיראני ומפלה של הנשיא ג'ימי קרטר בבחירות לנשיאות - שכנע את הצי כי יש להקים יחידה מיוחדת ללוחמה בטרור. כדי לשמור על חשאיותה, קיבלה היחידה את הכינוי צוות 6 של יחידת סילס (- (SEALs יחידת הקומנדו הימי האמריקאי שהוקמה בתחילת שנות ה-60, התמחתה בעיקר במשימות חבלה תת-מימיות במלחמת וייטנאם, ושראשי תיבות שמה (Sea, Air, Land) מסמלות את סוגי הלוחמות בהן היא נלחמת.

קצין בכיר בצבא האמריקאי סיפר השבוע שהכישלון באיראן לפני 30 שנה נגרם במידה לא מבוטלת "מחוסר ההיכרות בין אגפים שונים של הכוחות הלוחמים של ארה"ב וקהיליית המשימות המיוחדות, שפעלו יחדיו בפעם הראשונה". בעקבות כך הוקמה המפקדה המשותפת למשימות מיוחדות (JSOC). גוף זה איגד בתוכו את היחידות הקטנות שטופחו בצי, בחיל האוויר ובצבא האמריקאי ואימן אותם לקראת משימות משותפות.

נוסף ל-DEVGRU המתמחה בלוחמה בטרור ובעלת יכולות ימיות ייחודיות, מכילה המפקדה גם את יחידת הקומנדו המוטסת "דלתא" של הצבא ואת טייסת 24 הטקטית המיוחדת של חיל האוויר שמתמחה בעיקר במשימות חיפוש והצלה סבוכות.

לשיא פעילותה הגיעה המפקדה בעשור האחרון במלחמות בעיראק ואפגניסטאן. צוותים משותפים של לוחמי יחידות מיוחדות ואנשי סי-איי-אי שזכו לשמות קוד כמו "כוח משימה 6-26" היו אחראים על המצוד ולעתים קרובות על החיסול של דמויות בכירות, בהן נשיא עיראק לשעבר סדאם חוסיין שנתפס בחיים, מנהיג אל-קאעדה בעיראק, מוסאב אל-זרקאווי וכעת גם להריגתו של אוסמה בן לאדן.

על JSOC פיקד בין השנים 2003 ל-2008 הגנרל סטנלי מקריסטל שהוביל חלק גדול מהמבצעים בעיראק ואפגניסטאן, עד שמונה ב-2008 למפקד כוחות הצבא האמריקאיים באפגניסטאן. מקריסטל פרש מהתפקיד בשנה שעברה לאחר שבתקשורת פורסמו אמירות מזלזלות שלו כלפי נשיא אובמה.

אחת המשימות החשאיות ביותר בהן היתה מעורבת המפקדה המשותפת היו פשיטות בתוך שטחי איראן לחטיפת בכירים במשמרות המהפכה, שהדריכו את הכוחות שנלחמו נגד צבא ארה"ב בעיראק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ