צבי בראל

לגנרל מייק מולאן, ראש המטות המשולבים האמריקאי, אין שום ספקות. "למודיעין הפקיסטאני יש קשרים עם רשת חקאני וקשרים אלה עומדים בלב היחסים הבעייתיים שלנו עם פקיסטאן", הוא הצהיר רק לפני עשרה ימים, כשהיה בדרכו לפקיסטאן על מנת ליישר את ההדורים ביחסים בין שתי המדינות. רשת חקאני, בראשה עומד ג'לאל א-דין חקאני, נחשבת לארגון הטרור הגדול ביותר בקרב הטליבאן של אפגניסטאן, ופועלת גם בתחומי פקיסטאן.

הקשרים בין הארגון הזה וארגוני טרור אחרים שפועלים באפגניסטאן היו במשך שנים עילה לחשד העמוק שגילו האמריקאים כלפי המודיעין הפקיסטאני, אשר לדברי מומחי מודיעין אמריקאים פועל בערוצים מקבילים. מצד אחד מסייע המודיעין הפקיסטאני לסי-איי-אי בלכידת פעילי אל-קאעדה. אולם בה בעת תומך אותו מודיעין בארגוני טליבאן, כחלק מן האסטרטגיה הפקיסטאנית להיות בעלת ההשפעה הרבה ביותר באפגניסטאן ועל מנת להתכונן לנסיגת הכוחות הבינלאומיים מאפגניסטאן.

נדמה כי חוסר האמון בין מאלן והסי-איי-אי לבין המודיעין הפקיסטאני, יכולים לתת תשובה לשאלה האם ידע המודיעין הפקיסטאני על מבצע חיסולו של בן לאדן, וחשוב מכך - האם סייע המודיעין הפקיסטאני בלכידה? ההודעה הזהירה שפרסמה פקיסטאן, לפיה היא משתפת פעולה עם שירותי מודיעין במלחמה נגד טרור וכי לא תתיר לארגוני טרור לפעול משטחה, מעידה בעיקר על מאמציה שלא לעורר את חמתם של ארגוני טרור שפועלים בשטחה.

תומכי טליבאן מוחים על חיסולו של בן לאדן בפקיסטאן, אתמול. תגובת פקיסטאן מעידה על מאמציה שלא לעורר את חמת ארגוני הטרור. תצלום: AFP

החשדות האמריקאיים כלפי פקיסטאן אינם חדשים. "הפקיסטאנים ידעו תמיד יותר ממה שהסכימו לשתף אתנו", האשים ג'ורג' טנט, מי שהיה ראש הסי-איי-אי, בספרו מ-2007, "בעין הסערה". "הם לא שיתפו אתנו פעולה במלחמה נגד אל-קאעדה". כך, חד וחלק, ניסח טנט את מערכת היחסים בין שני שירותי המודיעין: פקיסטאן, שרואה בהודו ולא בטליבאן או באל-קאעדה את אויבתה המרכזית, חוששת מפני יצוא הטרור האסלאמי לשטחה. אך היא גם רואה בברית עם הטליבאן אמצעי אסטרטגי שעשוי למנוע את הזליגה הזאת. מכאן גם הצינה שהפגינה פקיסטאן כלפי הדרישה האמריקאית לסייע לה במרדף אחרי בן לאדן אחרי ה-11 בספטמבר. באותו היום ביקר הגנרל הפקיסטאני מחמוד אחמד בוושינגטון והסביר למארחיו כי המולא עומר ("מארחו" של בן לאדן ומי ששלט אז באפגניסטאן) הוא אדם טוב, שרוצה בטובת העם האפגאני. אחמד סירב להפעיל לחץ על המולא עומר להסגיר את בן לאדן.

לא רק שירותי המודיעין הפקיסטאניים חשודים בעיני האמריקאים, גם הצבא - על אף הסיוע הרב שהוא מקבל מארה"ב (שיגיע ל-7.5 מיליארד דולרים בחמש השנים הקרובות) - מציב סימני שאלה. הגנרל אשפאק פרבז כיאני, הרמטכ"ל ומי שהיה אחראי לאימונם ומימונם של אנשי הטליבאן באפגניסטאן - איננו בדיוק החלום האמריקאי. הוא נחשב אמנם לבעל ברית בשל מאבקו בטליבאן של פקיסטאן, אך הוא מעצב את האסטרטגיה המדינית המגדירה את הודו כאויבת. בכל נוגע למאבק נגד הטליבאן באפגניסטאן נראה כי הגנרל מאכזב את שותפיו האמריקאים והבריטים. בה בעת גם לפקיסטאן טענות נגד אופי הפעולות הצבאיות של ארה"ב בפקיסטאן. על רקע זה התלקחה באפריל מחלוקת חריפה בין ראש המודיעין הפקיסטאני, אחמד שוג'אע פאשה, לבין ראש הסי-איי-אי ליאון פנטה - שמונה בינתיים לתפקיד שר ההגנה, ושאת מקומו ימלא דיוויד פטראוס. פטראוס, שמכיר היטב את הזירה, מביא אתו את מורשת החשדות נגד פקיסטאן. כאשר לצד אלה שרויה פקיסטאן במאבקים פוליטיים ובבעיות כלכליות, ספק אם ממשלת פקיסטאן, שהפכה לבלתי רלוונטית במלחמה בטרור אבל מחזיקה בנשק גרעיני, תוכל לסלק את חוסר האמון הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ