חיסול בן לאדן | התלבטות אם לפרסם תמונות גופת בן לאדן וסרטון המתעד את קבורתה

גורם בממשל האמריקאי אישר כי תמונות עדכניות של גופתו של בן לאדן נמצאות בידי ארצות הברית. "אין ספק שזה הוא", אמר

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

"לו היתה הזדמנות ללכוד את אוסמה בן לאדן בחיים, היו עושים זאת - אך הוא השיב אש, ועדיפות הנשיא אובמה היתה לשמור על חיי חיילי הקומנדו", כך אמר הערב (שני) ג'ון ברנאן, יועצו של נשיא ארה"ב ברק אובמה למאבק בטרור. הוא הוסיף כי "האשה שנהרגה במתחם ניסתה להגן בגופה על בן לאדן".

במקביל, אמר גורם בממשל האמריקאי לרשת ABC כי תמונות עדכניות של גופתו של בין לאדן נמצאות בידי ארצות הברית, והביאו לדיון פנימי בשאלה אם לפרסמן. "אין ספק שזה הוא", אמר הגורם שחזה בתמונות. כעת, ייאלץ הממשל לבחור אם לפרסם את התמונות כתשובה לספקנות השוררת בקרב רבים, או להסתפק בהצהרה רשמית, המונעת הצצה במחזה הקשה של גופת המבוקש הבכיר.

מעט מאוחר יותר, מסר גורם בפנטגון לסוכנות הידיעות אי-פי כי גם קבורתו של בין לאדן צולמה, וסרט וידיאו המתעד אותה צפוי להתפרסם בקרוב.

דבריו של ברנאן זוכים לחיזוק מפרטים חדשים על מבצע חיסולו של בן לאדן, כפי שמסר היום מקור אמריקאי רשמי לסוכנות הידיעות אי-פי. לדבריו, אוסמה בן לאדן נורה למוות לאחר שירה לעברם של החיילים האמריקאים שפשטו על המתחם בו שהה בפקיסטאן. הוא הוסיף כי בן לאדן חוסל סמוך לסיום הקרב שארך 40 דקות.

בן לאדן ירה על החיילים והם ענו במטח מדויק. תצלום: איפי

המקור האמריקאי, המתואר כמי שמכיר מקרוב את פרטי המבצע, דיבר בעילום שם בשל הרצון האמריקאי לשמור על סודיות בקשר להתנהלותו. לדבריו, בן לאדן נפגע ממטח יריות מדויקות שהושבו לעברו על ידי חיילי יחידת אריות הים.

לפי תיאורו, שני תריסר חיילים, מצוידים באמצעים מיוחדים לראיית לילה, השתלשלו בחבלים ממסוקים לתוך המתחם בו הסתתר בן לאדן באבוטבאד בפקיסטאן. עם סיום המבצע לקחו עמם הלוחמים את גופתו של בן לאדן והסגירו את יתר העצורים במתחם לידי הרשויות הפקיסטאניות.

אובמה מבשר לאומה על חיסול בן לאדן. העדיף לשמור על חייי החיילים ולא לתפוס את בן לאדן בחיים. תצלום: רויטרס

"קרבתו של בן לאדן לבירה מעלה שאלות לגבי פקיסטאן"

בתדרוך שערך הערב, הבהיר יועצו של אובמה כי האמריקאים בודקים כעת כיצד הצליח הטרוריסט המבוקש לשהות במתחם זמן רב כל כך וכי "נוכחותו בקרבת הבירה, בהחלט מעלה שאלות לגבי פקיסטאן". לדברי ברנאן, ארה"ב לא עירבה את הפקיסטאנים במבצע עד שכל הצוות המבצע עזב את גבולות המדינה וכי במזל "היה זה מבצע מאוד מוצלח ולא היה חיכוך עם הכוחות הפקיסטאנים".

איימן א-זואהירי. "לא כריזמתי", לדברי יועץ אובמה. תצלום: אי-פי

היועץ סיפר עוד כי במהלך המבצע, "הדקות חלפו כמו ימים והנשיא היה מודאג מאוד לגבי ביטחון החיילים שלנו. זה היה מאוד מתוח ובסוף קיבלנו מידע על תוצאות המבצע והיתה אנחת רווחה".

ברנאן התייחס גם לטענות נגד השלכת גופתו של בן לאדן לים ואמר כי "אנו נוודא שלאף אחד לא תהיה הזדמנות לטעון שלא חיסלנו את אוסמה בן לאדן". לגבי יורשו של בן לאדן, איימן א-זואהירי, אמר היועץ כי "הוא לא כריזמטי, ולכן זוהי מכה אדירה לאל-קאעדה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ