חיסול בן לאדן | קהילות המודיעין נערכות לפעולות נקם

בארה"ב מזהירים מפעולות נקם של ארגונים המזוהים עם אל-קאעדה או המזדהים עמם והעלו את הכוננות בנציגויות ברחבי העולם

נטשה מוזגוביה
(וושינגטון), זהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
(וושינגטון), זהר בלומנקרנץ

קהילות המודיעין ברחבי העולם הגבירו אמש (שני) את הכוננות מחשש לפעולות נקם בעקבות חיסולו של מנהיג אל-קעאדה אוסמה בן לאדן. יועצו של אובמה ג'ון ברנן אמר הלילה כי, "בפעולות מסוג אלו תמיד יש חשש מפעולות נקם", וקרא "להגביר את ההיערכות והכוננות, בעיקר במזרח התיכון".

כבר אתמול נשלחה לחברי הקהילות היהודיות בארה"ב הודעת אזהרה על ההשלכות האפשריות של חיסול בן לאדן על בטחון המוסדות, תחת הכותרת: "סיבוכים בטחוניים אפשריים".

"הריגתו של אוסאמה בין לאדן בידי ארה"ב היא אירוע מונומנטלי שיכולות להיות לו השלכות בטחוניות לאינטרסים האמריקאים בעולם כתוצאה ממתקפות נקם של ארגונים המזוהים עם אל-קאעדה או המזדהים עמם", נאמר בהודעה. "כרגע אין לנו מידע על איומים ישירים ומיידיים נגד המוסדות היהודיים כתוצאה מהאירוע, אך אנו מבקשים לגלות עירנות ולוודא שנהלי הבטחון עדכניים. אנו ממשיכים לעקוב אחר המצב".

נוכחות מוגברת של אנשי ביטחון הורגשה ברחבי ארה"ב. שוטרים בניו-יורק. תצלום: אי-פי

הודעתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על חיסולו של אוסמה בן לאדן הוציאה המונים לרחובות, אולם החיסול גם העלה את החשש מפני פיגועי נקם של קיצונים איסלאמיים. בין היתר תוגברה האבטחה במוסדות יהודיים בארה"ב, והמשטרה הגבירה את המעקב אחר מסגדים בארה"ב. במקביל לחגיגות על החיסול היו גם רבים בארה"ב שהשמיעו ביקורת על הבעת השמחה. "התמונות האלה של חגיגות נראות בוודאי כמכוערות בעולם. זה יביא עלינו פיגוע נוסף", אמרה אתמול אחת הצופות בערוץ סי-ספאן.

בתוך כך, הועלתה רמת הכוננות בנציגויות ארה"ב בעולם. זמן קצר לאחר הנאום, משרד החוץ האמריקאי הוציא אזהרת מסע כוללת בעקבות חיסולו בן לאדן, עד ה-1 באוגוסט.

"משרד החוץ האמריקאי מזהיר את אזרחי ארה"ב השוהים מחוץ למדינה מפני פוטנציאל גבוה לאלימות נגד האמריקאים בעקבות הפעילות נגד הטרור בפקיסטאן", נאמר בהודעה, זאת מבלי לנקוב בשמו של בן לאדן. "בהתחשב בחוסר הוודאות של המצב הנוכחי, אזרחי ארה"ב מתבקשים להגביל את שהותם מחוץ לבתי המלון ובתיהם, ולהימנע מהתכנסויות והפגנות. עליהם להמשיך להתעדכן בתקשורת על האירועים השוטפים המקומיים". עוד נכתב כי "המוסדות האמריקאיים ברחבי העולם פועלים במתכונת של כוננות מוגברת. תיתכן סגירת מוסדות זמנית בהתאם למצב הבטחוני. השגרירויות והקונסוליות יעשו כל מאמץ לספק שירותי חירום לאזרחי ארה"ב".

השרה לביטחון הפנים, ג'נט נפוליטנו, הודיעה כי אין בכוונת משרדה להוציא אזהרה מפני פיגוע טרור, זאת מכיוון שאין כל התרעה ספציפית לכך.

בישראל, רשות שדות התעופה הגבירה בעקבות החיסול את רמת הכוננות בנמלי האוויר ומעברי הגבול היבשתיים בישראל. האבטחה של התעופה האזרחית של חברות ישראליות בחו"ל תוגברה אף היא. עיקר הכוננות הוא בשדה התעופה בן גוריון, אתר הרגיש במיוחד מבחינת האבטחה בישראל. כוננות גבוהה קיימת גם במסופי הגבול היבשתיים עם מצרים וירדן. תשומת לב ניתנת עוד עתה למטוסים ולדלפקי נוסעים של חברות תעופה ישראליות כמו אל על, ארקיע וישראייר, בחו"ל. בתגובה ל"הארץ" מסרה רשות שדות התעופה כי "האבטחה מותאמת לרמת הצרכים הביטחוניים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ