חיסול בן לאדן | היום שבו אובמה נהפך למפקד

חיסול בן לאדן עוזר לאובמה להרוג שתי ציפורים במכה: שיפור במוניטין שלו כמפקד הצבא וקיום הבטחתו מהבחירות לסגת מאפגניסטאן

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

מי היה מעלה על דעתו כי סגן הנשיא לשעבר דיק צ'ייני יאמר מלה טובה על מדיניותו של ברק אובמה. אך אתמול, דיק צ'ייני, שר ההגנה לשעבר דונלד רמספלד ועוד רבים אחרים מהמחנה הרפובליקאי שיבחו את המבצע בפקיסטאן. ואין לשכוח שהשבחים נשמעים מאותם אישים שהציגו את הנשיא כהססן, נגרר, חסר ניסיון במדיניות חוץ שאינו יודע מה לעשות לנוכח נחשול המהפכות במזרח התיכון, ואינו מסוגל להביא להכרעה שהבטיח מול הטליבאן באפגניסטאן.

שנה וחצי לפני הבחירות לנשיאות 2008 מתחה הילרי קלינטון ביקורת חריפה על נאומו של אובמה המועמד שהזהיר את נשיא פקיסטאן דאז פרבז מושארף כי אם לידיו יגיע מודיעין מהימן על טרוריסטים, והפקיסטאנים יהססו לפעול - "אנחנו נפעל". כעת קלינטון היא זו שמתייצבת מול התקשורת בבוקר שלאחר חיסולו של בן לאדן להסביר את מדיניות הנשיא והמשך הדרך.

חדר המצב בזמן המבצע. תצלום: הבית הלבן

זה לא שאוסמה בן לאדן יעצור במותו את מכונת הבחירות המשומנת שגלגליה כבר החלו לנוע לקראת 2012. גם אלה שבירכו את אובמה, הדגישו את תפקיד קהילת המודיעין והצבא במבצע. ביום שישי, בשיחה עם "הארץ", האשים אליוט אברמס, סגן היועץ לביטחון הלאומי בימי הנשיא בוש, את אובמה בכך שהוא מדרדר את מעמדה של ארה"ב בעולם. הוא תקף את מדיניות הנשיא בלוב, אמר כי "אתה לא יכול להוביל מאחורה; פעם התלוננו שהצרפתים והבריטים לא מחויבים מספיק לנאט"ו, עכשיו זה מה שהם אומרים עלינו", והאשים אותו בהססנות "בלתי נתפשת" בהתנהלות מול המשטר הסורי. אתמול, אברמס אמר שאובמה מנסה לקחת לעצמו חלק גדול מדי מהאשראי על המבצע שקהילת המודיעין עבדה לקראתו שנים, בנאום משובץ בביטויים כמו "נפגשתי שוב ושוב", "בהנחייתי" ו"אני הערכתי". אברמס גם קבל על כך שאובמה לא נתן קרדיט לקודמו ג'ורג' בוש, שהיה זה שפתח במצוד אחר בן לאדן. אם כי למעשה היה זה נשיא דמוקרטי אחר, ביל קלינטון, שהורה לראשונה לסי-איי-אי לנסות לתפוס או להרוג את בן לאדן. אברמס גם התלונן כי ההודעה של אובמה היתה ארוכה מדי, כשהאיחור של שעה "לצרכי עריכת הנאום" גרם לכך שעד שהנשיא יצא למצלמות, כל העולם כבר ידע שבן לאדן מת.

אבל איך שלא בוחנים את דקויות יחסי הציבור של אובמה, מדובר בהישג הסמלי המרשים ביותר של הממשל שלו, והישג הרבה פחות שנוי במחלוקת מרפורמת הבריאות. חיסולו של בן לאדן עוזר לאובמה להרוג שתי ציפורים במכה אחת. הוא גם שיפר את המוניטין שלו כמפקד העליון של הצבא, כשהוכיח שהוא דבק במטרה ויודע להשיג תוצאות; וגם סלל את הדרך לנסיגת הכוחות האמריקאיים מאפגניסטאן, הבטחת הבחירות שלו. עד כה הממשל לא ממש הצליח להסביר מה תהיה אותה הכרעה מיוחלת נגד כוחות הטליבאן ואיך מודדים אותה.

יש הטוענים כי לאובמה היה מזל. יש המזהירים כי עד הבחירות יש עוד הרבה זמן, והרבה דברים עוד יכולים לקרות. אך השבוע נראה שאובמה שלל מיריביו כמה טיעונים משמעותיים כשמדינה שלמה - שלא נפטרה מטראומת 11 בספטמבר, לא כל עוד בן לאדן גר אי שם בבית בעלות מיליון דולרים - נאנחה בזכותו אנחת רווחה. כפי שאובמה הודה שלשום בלילה, העם לא מכיר את פרצופם של מומחי המודיעין שהביאו את ראשו של בן לאדן. אבל הם מכירים את פניו של הנשיא אובמה - בשלב זה המרוויח הגדול מהמבצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ