חיסול בן לאדן | לא אלמן הדוד סם

אמריקה הדמוקרטית של אובמה ניצחה את המלחמה שהחל בוש הבן הודות לכך שהיא מנהלת בפקיסטאן מלחמה מלוכלכת ללא בג"ץ ובצלם

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

מה שקרה לאדולף היטלר וקרה לסדאם חוסיין קרה אתמול לפנות בוקר גם לבן לאדן: האויב המיתולוגי של אמריקה הושמד. הוא נורה למוות. בבית שבו הסתתר עם משפחתו, לא הרחק מאיסלאמבאד בירת פקיסטאן. האיש שהעז לתקוף את אזרחיה, ערכיה ואורחות חייה של ארצות הברית הוצא להורג בידי כוח עילית של חיילי צבא ארצות הברית. הפעם השריף לא לקח שבויים, לא העמיד למשפט, ואף לא השאיר אפילו קבר. כמו ג'ון וויין, עשוי ללא חת, הדמוקרטיה הגדולה סיימה את חייו ומחקה את זכרו של מי שהעז למרוד בה. מיד אחר כך כבר יצאו המוניה לחגוג ברחובות ניו יורק וושינגטון.

לפני כשנתיים נשאל אחד מראשי קהילת הביון האמריקאית מה התקשורת העולמית אינה יודעת על המתרחש בעולם. התקשורת אינה יודעת על המלחמה בטרור, ענה. היא אינה יודעת עד כמה המערב מצליח להכות בטרור הג'יהאדי. לפני כמה חודשים נאמר לדיפלומט וושינגטוני בכיר שמדיניות החוץ של ארצות הברית כושלת. לא נכון, ענה הדיפלומט. ארצות הברית מצליחה בפקיסטאן. האנושות אינה מודעת למה שעלול היה להתרחש בפקיסטאן ואינה יודעת כיצד מנענו זאת". המלחמה הסודית בפקיסטאן הצילה את פקיסטאן מידי הג'יהאד והצילה את המערב מפני ההשלכות של נפילת פקיסטאן בידי הג'יהאד. החדשות החשובות ביותר של השנים האחרונות הן החדשות הסמויות מן העין בדבר האופן הסמוי שבו ארצות הברית שומרת על שלום העולם.

עכשיו החדשות סמויות פחות. אנחנו מתחילים לדעת. המודיעין, המסוקים, היחידות המיוחדות. אי אפשר להפריז בחשיבותו של ההישג. אחרי עשור של מרדף עקשני וסיזיפי, ארצות הברית הצליחה סוף סוף להניח יד על המבוקש מספר אחת. תשע שנים וחצי אחרי, האיש שהרים יד על אמריקה חוסל. לכך יש חשיבות מעשית בלתי מבוטלת: אל-קאעדה החלש ייחלש עוד יותר. אך לכך יש בעיקר חשיבות סמלית: בחווילה המבודדת שליד איסלאמבאד הוכח שהאימפריה עדיין אימפריה. כוחה של אמריקה במותניה. לא אלמן הדוד סם.

הפרדוקס מרתק: דווקא ברק אובמה מנצח במלחמה שאליה יצא ג'ורג' בוש הבן. אמריקה הדמוקרטית של אובמה מנצחת הודות לכך שהיא מנהלת בפקיסטאן מלחמה מלוכלכת ללא בג"ץ ובצלם. את שנאסר על ישראל לעשות במלחמה נגד הטרור הותר לארצות הברית. כך הושגה ההכרעה. כך יושב חשבון הדמים של מגדלי התאומים. כך שיפר מאוד הליברל משיקגו את סיכוייו לזכות בכהונה שנייה בבית הלבן.

חיילים אמריקאים צופים בדיווחים על המבצע. תצלום: רויטרס

ואולם, למרות שמת, בן לאדן לא אמר עדיין את המלה האחרונה. המתקפה שלו על מנהטן ב-11 בספטמבר 2001 גרמה לכך שארצות הברית הסתבכה באפגניסטאן והסתבכה בעיראק. בתוך שנה אמריקה אמורה לסגת מאפגניסטאן ומעיראק. אובמה-שהרג-את-אוסמה לא יהסס ולא ימתין: הוא יסיים את שתי המלחמות של בוש. ואולם, אפגניסטאן ועיראק כמוהן כהתנחלויות: היה קל להתחיל אותן אך קשה יהיה לגמור אותן. הטליבאן באפגניסטאן והשיעים בעיראק ינקמו את נקמתו של בן לאדן שנים ארוכות אחרי שעצמותיו יתפוררו בלב ים.

לאמריקאים היום הוא יום חג. בצדק. הם הוכיחו תעוזה, נחישות ויכולת ביצוע. איסלאמבאד היא האנטבה שלהם. ואולם, לאמריקאים אסור להתבלבל. הניצחון על בן לאדן הוא הניצחון במלחמה הקודמת. המלחמה החדשה היא המלחמה על עתיד העולם הערבי. במלחמה הזאת אמריקה עדיין מקפידה לעשות כל טעות אפשרית. היא מונעת על ידי תקינות פוליטית הרסנית.

אם ארצות הברית לא תיישם במזרח התיכון את אותו פיכחון אכזרי שהפגינה בפעולתה בפקיסטאן, החגיגות האמריקאיות לא יימשכו זמן רב. הכאוס אשר עלול להשתרר בקרוב בין קנדהאר למרקש עשוי להעלים את הכרעת בן לאדן בתמרות של עשן ובלהבות של אש.

חיסול בן לאדן: סיקור נרחב של כל הידיעות, הפרשנויות והתגובות בעולם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ