חיסול בן לאדן | ראש הסי-איי-אי: ארה"ב לא העבירה מידע לפקיסטאן בשל החשש שהוא יועבר לבן לאדן

בכירים בארה"ב חושפים את חוסר האמון כלפי המדינה בה הסתתר ראש אל-קאעדה; פקיסטאן: העברנו לארה"ב מודיעין על מתחם מגוריו עוד ב-2009

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

ראש הסי-איי-אי היוצא, לאון פאנטה, חשף היום (שלישי) בראיון למגזין טיים כי ארה"ב לא העבירה לרשויות בפקיסטאן מידע על המבצע לחיסול אוסמה בן לאדן, בשל החשש שהם יזהירו את "מטרות המבצע" וייסכנו את הצלחת תקיפת הכוחות האמריקאיים.

מנגד גם פקיסטאן התייחסה היום למבצע החיסול של מנהיג אל-קאעדה על רקע השאלה שחוזרת ועולה בתקשורת ובמערכת הפוליטית בארה"ב: כיצד ייתכן שבן לאדן הסתתר במשך שנים כל כך קרוב לבסיסי צבא פקיסטאן מבלי להתגלות. על כך השיבה פקיסטאן כי העבירה לסי-איי-אי מידע מודיעיני על המתחם בעיר אבוטאבאד כבר ב-2009.

לאון פאנטה. תצלום: רויטרס

"חשוב לציין כי הסי-איי-אי ניצל את המידע המודיעיני שנתנו לו בעזרת היכולות הטכנולוגיות והמבצעיות העדיפות שלו", מסרו בפקיסטאן.

בהודעתה פקיסטאן אף אישרה כי לא קיבלה אף דיווח מארה"ב על המבצע המתוכנן על אדמתה. היא הוסיפה כי המסוקים חדרו לשטחה תוך ניצול השטח ההררי כדי לחמוק מכיסוי המכ"ם של צבא פקיסטאן.

נשיא פקיסטאן אסיף עלי זרדארי ניסה להסביר מדוע, לטענתו, איש בפקיסטאן לא ידע היכן מסתתר הטרוריסט המבוקש בעולם. במאמר שפרסם בוושינגטון פוסט כתב זרדארי כי בן לאדן "לא הסתתר בשום מקום שבו חשבנו שהוא יהיה".

דבריו של זרדארי לא שכנעו את ארה"ב. יועצו של נשיא ארה"ב למלחמה בטרור, ג'ון ברנאן, לא פסל את האפשרות שהיו גורמים בצבא פקיסטאן שידעו על נוכחותו של בן לאדן במתחם המבוצר באבוטאבאד. "אני חושב שזה יהיה מוקדם לפסול את האפשרות שהיו כמה אנשים בתוך פקיסטאן, כולל בממסד הפקיסטאני, שאולי היו מודעים לכך, אבל אנחנו לא מאשימים איש בשלב זה", אמר בראיונות לתקשורת האמריקאית.

ברנאן הוסיף כי בן לאדן שהה במתחם בחמש או שש השנים האחרונות. בעוד שלא היה לבן לאדן כמעט מגע עם הסביבה החיצונית, ברנאן ציין כי הוא היה מאוד פעיל במתחם ופרסם משם סרטוני וידיאו והקלטות קוליות שלו.

ברנאן אמר עוד כי ארה"ב תנסה לנצל את הצלחת החיסול כדי להשמיד את אל-קאעדה, "אנחנו נחושים לעשות זאת ואני מאמין שאנחנו יכולים", אמר ברנאן. לדבריו, חיסולו של בן לאדן גרם נזק לארגון, פגע ביכולותיו והקשה על פעולתו בתוך פקיסטאן ומחוצה לה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ