חיסול אוסמה בן לאדן | 10 שנים של רמזים קלושים - וטעות אחת

רבים במערכת הביטחון האמריקאית כבר היו מוכנים לוותר על המצוד. מקורב לא זהיר לבן לאדן הוביל לתפנית שהסתיימה בהוראה ברורה של אובמה: "הולכים על זה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

וושינגטון. במשך שנים, המצוד אחר אוסמה בן לאדן לא הוביל לדבר. ואז, ביולי האחרון, פקיסטאנים העובדים בסוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (סי-איי-אי) מצאו עצמם מאחורי סוזוקי לבנה ברחובות הומים ליד פשוואר, פקיסטאן. הם רשמו את מספר לוחית הזיהוי שלה.

האיש במכונית היה הבלדר שזכה לאמון הרב ביותר מצד בן לאדן, שכונה אל-כוויתי, ובמשך החודש שלאחר מכן עקבו אחריו סוכני הסי-איי-אי ברחבי מרכז פקיסטאן. לבסוף, הוא הוביל אותם למתחם שוקק ומגודר בקצה דרך עפר ארוכה בכפר מבוסס, כ-55 קילומטר מבירת פקיסטאן.

כעבור שמונה חודשים, בלילה בלי ירח, ירדו 79 אנשי קומנדו מארבעה מסוקים אל תוך המתחם. נשמעו יריות. אחד המסוקים לא הצליח להמריא. הפקיסטאנים, שלא עודכנו על המבצע שינעו למקום כוחות, בעוד החיילים האמריקאים מיהרו לסיים את העבודה ולעזוב לפני שיאלצו להתעמת איתם. בין חמשת ההרוגים היה גבר גבוה ומזוקן, פניו מכוסות בדם וכדור בראשו.

וכך, ברגע אחד, בא אל קיצו המצוד הנרחב, היקר והמתיש ביותר בהיסטוריה. גופתו של אוסמה בן לאדן, האויב מספר אחת של ארה"ב, הועלתה על מסוק בדרך לקבורה בים. אומה מיוסרת על ידי הכישלון ללכוד את האיש האחראי למותם של כמעט 3,000 בני אדם בניו יורק, וושינגטון ופנסילבניה ב-11 בספטמבר 2001, הצליחה סוף כל סוף לסיים את הפרק הקשה הזה.

לקהילת המודיעין, שהתמודדה עם ביקורת חריפה בשל סדרה של כשלונות בעשור האחרון, חיסולו של בן לאדן הביא תחושת ניצחון. לצבא, הפעולה היא ניצחון טהור. ולנשיא, שהושמעו השגות רבות על מנהיגותו בתחום הביטחון הלאומי, מדובר באירוע מאושש, שייכנס לספרי ההיסטוריה.

צעד צעד

הפשיטה היתה אקורד הסיום של שנים של עבודת מודיעין דקדקנית וקפדנית, שכללה, בין השאר, חקירה של עצורים של הסי-איי-אי בבתי כלא סודיים במזרח אירופה, חקירות שבהן לעתים מה שלא נאמר מועיל לא פחות ממה שנאמר. סוכנויות מודיעין צותתו לשיחות טלפון ויירטו מיילים של בני משפחתו של הבלדר באחת המדינות במפרץ הפרסי ובחנו את תמונות הלוויין של המתחם באבוטאבד כדי למצוא "תבנית של אורח חיים", וכך לקבוע אם יש טעם בפעולה צבאית ובסכנות הכרוכות בה.

שנים לפני שפיגועי 11 בספטמבר הפכו את בן לאדן לטרוריסט המאיים ביותר בעולם, כבר עסק הסי-איי-אי באיסוף מידע ובניית תיק מפורט של השחקנים הראשיים ברשת הטרור הגלובלית שלו. אבל רק אחרי 2002, כאשר התחילה לצוד מפגעים של אל-קאעדה ולחקור אותם בחקירות אכזריות וממושכות בבתי סוהר מעבר לים, רק אז הלכו ונסגרו החורים במידע שקשר בין המפגעים, לבלדרים ולאנשי הכספים, שבן לאדן הסתייע בהם.

עצורים סיפרו על בלדר, איש אמונו של בן לאדן. כאשר השמיעו האמריקאים את כינויו של האיש באוזני שני העצורים החשובים ביותר - המתכנן הראשי של פיגועי 11 בספטמבר, חאליד שייח מוחמד, ומפקד המבצעים של אל-קאעדה, אבו פראג' אל-ליבי, שניהם הכחישו ששמעו את שמו אי-פעם. הדבר עורר את חשד החוקרים.

ההתלבטויות

ב-2005, רבים בסוכנות הביון הגיעו למסקנה שהמצוד אחר בן לאדן אינו מתקדם, והאחראי על הפעילות החשאית בסי-איי-אי הורה על בחינה מחודשת של הפעולות הננקטות במלחמה נגד טרור. התוצאה הייתה "מבצע פגז", שכלל שליחת סוכנים רבים יותר לפקסיטאן ואפגניסטאן. לאחר שהוצבו עוד סוכנים בשטח, הסי-איי-אי הצליח סוף סוף להשיג את שם המשפחה של הבלדר - אבו אחמד. משנמצא שמו בידיהם, הם יכלו להיעזר באחד מכלי איסוף המידע הגדולים ביותר והחלו לצותת לשיחות הטלפון וליירט מיילים בין בני משפחתו של האיש ובין כל אדם בפקיסטאן. מפעולות אלו הושג שמו המלא.

ביולי האחרון סוכנים ראו אותו נוהג במכוניתו בקרבת פשוואר. לאחר שבועות של מעקב, הוא נסע למתחם רחב הידיים באבוטאבד. אז הבינו הסוכנים המאריקאיים שעלו על משהו גדול, אולי על בן לאדן עצמו. לא היה כאן כל זכר למערה הספרטנית בהרים שרבים ראו בדמיונם כמקום מחבואו. לעומת זאת, היה זה בית בן שלוש קומות מוקף חומות בטון בגובה של כארבעה מטרים ועליהן גדר תייל, הבית היה מוגן גם בשתי גדרות ביטחון. ברנן מתאר זאת כך: "הוא הסתתר במקום גלוי לעין".

בוושינגטון, פנטה קיים פגישה עם אובמה, היועצים לביטחון לאומי, סגן הנשיא ביידן, שרת החוץ הילארי קלינטון ושר ההגנה רוברט גייטס. הפגישה הייתה סודית כל כך שהיא לא הופיעה כלל ביומנים של פקידי הבית הלבן. בישיבה זו דיבר פנטה ממושכות על בן לאדן ועל מקום המסתור המשוער שלו.

"היה חשמל באוויר", סיפר פקיד הממשל שהיה נוכח בה. בשבועיים הבאים נערכו ישיבות מתוחות בין פנטה לפקודיו. במשך שבועות בסתיו צילמו לווייני ריגול תמונות מפורטות של המתחם, והסוכנות לביטחון לאומי צותתה לכל אמצעי התקשורת המחוברים לבית. הדבר לא היה קל. במתחם לא היה קו טלפון וגם לא גישה לאינטרנט.

בפברואר זימן פנטה את האדמירל ויליאם מקרייבן, ראש מיפקדת הפעולות המיוחדות של פנטגון, מסר לו פרטים על המתחם וביקש ממנו להתחיל בתכנון פעולה צבאית. הוא סיפק שלוש חלופות: פשיטה של חיילי קומנדו באמצעות מסוק, הפצצת המתחם במפציצים מסוג בי-2, שימחקו אותו מעל פני האדמה, או פשיטה משותפת עם סוכני מודיעין פקיסטאנים, שיקבלו את המידע על המשימה רק כמה שעות לפני תחילתה.

ב-14 במארס הביא פנטה את החלופות אל הבית הלבן. הדיונים על מה לעשות התנהלו במקביל להסלמה ביחסים בין ארה"ב לפקיסטאן, בעקבות מעצרו של קבלן משנה של הסי-איי-אי, שנעצר מפני שירה בשני פקיסטאנים. דיוויס שוחרר ב-16 במארס, מה שפתח את הדרך להמשך הפעולה. שר ההגנה פקפק בהצלחה של פשיטה, אך אם היו מפציצים, כיצד היו יכולים האמריקאים להיות בטוחים שבן לאדן אכן נהרג בהפצצה?

וכך נותרה אפשרות הפשיטה. צוות של הקומנדו הימי האמריקאי החל להתאמן "על יבש" במתקני אימונים בארה"ב. רק מאוחר יותר גילו להם מי יהיה המטרה. ביום חמישי האחרון, יום לאחר שהנשיא הציג את תעודת הלידה שלו לפני התקשורת, אובמה שוב נפגש עם הצמרת הביטחונית שלו.

פנטה דיווח כי הסי-איי-אי הציג את המודיעין שבידו לצוות בקרה, כדי לבדוק אם גם לדעתם בן לאדן נמצא באבוטאבד. הצוות החדש הגיע למסקנה זהה. לבסוף אובמה דיבר: "לא אומר לכם כעת מהי החלטתי, אני רוצה לשקול אותה עוד זמן מה". כעבור 16 שעות ההחלטה נפלה. ארבעה עוזרים בכירים זומנו לחדר הדיפלומטי בבית הלבן. לפני שהספיקו לתדרך את הנשיא, הוא קטע אותם: "הולכים על זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ