חיסול אוסמה בן לאדן | ממגרש הגולף היישר לחדר המבצעים של הבית הלבן

הצוות שצפה במבצע מספר על רגעי המתח

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

בשבת, יום לפני שמסוקי "כלבי הים" המריאו בדרכם לאבוטבאד שבפקיסטאן, הקומיקאי סת' מאיירס סיפר בדיחת בן לאדן בארוחה השנתית לכתבי הבית הלבן. "שיעור הצפייה באירוע כה נמוך", אמר, "שכנראה בן לאדן מנחה את התוכנית". נשיא ארצות הברית ברק אובמה, האורח המרכזי של הערב, הגיב בחיוך רחב, ללא כל עווית פנים שתוכל להסגיר את המתח בעקבות הפקודה שנתן יום קודם לכן, לחיסול בן לאדן.

סימנים אחרים כן יכלו להעיד שמשהו קורה: תיירים סולקו מהבית הלבן כדי שלא ייתקלו במקרה באנשי צוות הביטחון הלאומי של אובמה, ולא יתחילו לשאול מה שרת החוץ הילרי קלינטון וראש הסי-איי-אי לאון פנטה עושים בבית הלבן בסוף השבוע. חלק מיועציו של אובמה היו בבית הלבן ביום ראשון משעות הבוקר, ובכירי הממשל התכנסו בחדר המצב בסביבות הצהריים, כשאחד העוזרים רץ לסופרמרקט להביא אוכל.

הנשיא אובמה עצמו הצליח שלא למשוך תשומת לב כאשר קיים משחק גולף שגרתי, כבכל יום ראשון בשבוע. אלא שהמשחק התקצר והנשיא מיהר לחזור לבית הלבן בשעת המבצע כשהוא לבוש בגדי גולף. לכתבים הוסבר שהוא בחר באותו יום במשחקון קצר.

"המעקב אחר המבצע מחדר המצב בזמן אמת היה מתוח במיוחד", סיפר לכתבים ג'ון ברנן, עוזרו של הנשיא לענייני ביטחון הפנים והמאבק בטרור. במשך ארבעים דקות, הנשיא אובמה ואנשי הצוות שלו צפו בדריכות במסכים, מנסים להבין כיצד מתפתחים הדברים במרחק של אלפי קילומטרים מהבית הלבן. הסיכון היה גבוה - ארצות הברית לא הודיעה לפקיסטאן על המבצע מחשש שהמידע יגיע למטרה, וארבעת המסוקים פלשו הלכה למעשה לשטח האווירי של מדינה זרה, לתקיפה שהיתה צפויה להתרחש במרחק קטן ממתקן צבאי גדול.

הנעלם הגדול ביותר לפני המבצע היה אם באמת מדובר בבן לאדן. מומחים שניתחו את המידע המודיעיני היו בטוחים בזהותו כמעט במאה אחוזים, אך בעיקר על בסיס שלילת אפשרויות אחרות. ואולם, איש לא הצליח לראות את בן לאדן במתחם המוגן בחומות גבוהות. הסבירות שזה הוא, נאמר לנשיא, היא בין 50% ל-80%. אובמה היה צריך להחליט כיצד לפעול: להפציץ את המתחם מן האוויר, לשלוח חיילים או לחכות עד למידע ודאי. הוא החליט לקחת את הסיכון.

ג'ון ברנן סיפר שבשעת המבצע היו עוד שני רגעי מתח אמיתי. הראשון, כשנראה שיש תקלה באחד המסוקים. "אתה מתכנן דברים שלב-שלב, וכשפתאום יש סטייה מזה, זה גורם לחרדה. אך האנשים שתיכננו את המבצע התכוננו לכמה אפשרויות", אמר ברנן. "כשהמסוק לא הצליח לזוז, הם עברו לתוכנית ב' ועשו את זה חלק. אך לראות את המסוק במקום ובמצב שהוא לא היה אמור להיות - בשבילי ובשביל עוד כמה אנשים בחדר, זה גרם לחרדה. למזלנו, התוכנית החלופית עבדה חלק כאילו היתה התוכנית המקורית". הרגע השני היה כשהפקיסטאנים גילו שמשהו קורה, והיה חשש שישלחו מטוסים. "היינו מודאגים, כי לא היה להם מושג מי נמצא בכלי הטיס - אמריקאים או מישהו אחר. אז עקבנו כדי לוודא שהאנשים שלנו יוצאים מהמרחב האווירי של הפקיסטאנים. למרבה המזל, לא היה חיכוך עם הכוחות הפקיסטאניים, ואף אחד לא נהרג מחוץ למתחם".

בזמן שחייליו יצאו ללכוד את מי שהוגדר כאויב מספר אחת של אמריקה, הנשיא אובמה ישב בפנים חתומות, גם כשחלק מהעוזרים שלו החלו לפסוע בעצבנות לאורך החדר.

איש בחדר לא תקשרו עם המפקדים, אולם היה מעקב אחר ההדברות ביניהם. "זיהינו את ג'רונימו", אמר אחד המפקדים, כשבן לאדן אותר במתחם. לאחר מכן הגיעה ההודעה ש"ג'רונימו" - שם הקוד לבן לאדן - נהרג. ורק אחרי שהמסוקים עזבו את המתחם, התקבלה בחדר המצב בבית הלבן ההודעה שאין נפגעים בקרב כוח המשימה.

ברנן סיפר שהדקות "נמשכו כמו ימים", שהנשיא היה מודאג לגבי ביטחון החיילים. "האנשים בחדר עצרו את נשימתם. השתררה יותר ויותר שתיקה ככל שהמבצע התקדם".

לדברי ברנן, "הרגשנו הקלה עצומה כשבן לאדן התגלה במתחם, והנשיא הרגיש הקלה שוב כשידע שיש בידינו את שרידי המטרה ושהאנשים שלנו בחוץ". מקורות אחרים שהיו בחדר דיווחו שאובמה נראה דווקא רגוע לכל אורך המבצע. בסופו של דבר, כשהכל נגמר, הוא הכריז: "יש לנו אותו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ